Ćwik: usuwanie skutków klęsk żywiołowych było jednym z tematów obrad Rady ds. Samorządu Terytorialnego

zk

16.09.2021 09:31 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Ćwik: usuwanie skutków klęsk żywiołowych było jednym z tematów obrad Rady ds. Samorządu Terytorialnego

Partnerzy portalu

Ćwik: usuwanie skutków klęsk żywiołowych było jednym z tematów obrad Rady ds. Samorządu Terytorialnego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Współpraca samorządów terytorialnych z rządem przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz projekt ustawy o OSP były głównymi tematami środowego posiedzenia Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju - poinformował PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

W środę Rada do spraw Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju omówiła m.in. kwestie wsparcia administracji centralnej dla samorządów w sytuacjach klęsk żywiołowych - chodziło o środki na likwidację szkód oraz naprawę infrastruktury drogowej i komunalnej w gminach i powiatach dotkniętych żywiołem.

Jako że te środki płyną do samorządów głównie z MSWiA, na posiedzeniu Rady obecni byli wiceministrowie tego resortu: Paweł Szefernaker i Maciej Wąsik. Przedstawili m.in. informację o dystrybucji środków z tzw. rezerwy czwartej - "klęskowej" do poszczególnych samorządów. Ćwik - powołując się na przedstawicieli MSWiA - poinformował, że środki na naprawę infrastruktury drogowej z tej rezerwy mają trafić do wojewodów do końca miesiąca.

Według niego, wiceminister Wąsik przedstawił też informację o projektowanej nowej regulacji - która obecnie jest na etapie konsultacji międzyresortowych - projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. "Rozwiązania zapowiadanie przez wiceministra Wąsika mają usprawnić proces przekazywania środków na naprawę szkód po klęskowych" - powiedział Ćwik.

Dodał, że według wyjaśnień wiceszefa MSWiA "część środków będzie przekazywana bezpośrednio do wojewodów, którzy będą mieli swoje budżety i będą mogli dysponować nimi bardzo szybko - z godziny na godzinę, po zaistnieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, które spowodują szkody w infrastrukturze lub konieczność wypłacenia zasiłków doraźnych poszkodowanej ludności, nawet tych najbardziej podstawowych do 6 tys. zł". Ocenił też, że te zmiany spotkały się z "dobrym odbiorem samorządowców", którzy uznali je za oczekiwane.

Wiceminister Wąsik przedstawił też samorządowcom projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. "Ta ustawa - jak to zostało powiedziane - ma wzmocnić etos służby Ochotniczej Straży Pożarnej. Wiemy, że cały system ratownictwa nie mógłby funkcjonować bez obecności Ochotniczych Straży Pożarnych, które są dysponowane do wielu zdarzeń nie tylko związanych z pożarem, ale też z powodziami, wypadkami drogowymi. Często ochotnicy są bardzo dobrze przygotowani do takich zadań. Ale potrzebne są działania, które przyciągną młodych ludzi do OSP, bo to jest przyszłość tej Straży" - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Jak wyjaśnił, chodzi o wprowadzenie sytemu zachęt, takich jak: wydawanie legitymacji służbowych, kursy prawa jazdy dla nowych strażaków, szkolenia i wydawanie uprawnień, ewentualne zniżki np. na przejazdy kolejowe. Projekt ustawy zakłada też wprowadzenie odznak nadawanych strażakom - ochotnikom przez szefa MSZWiA i prezydenta. Także ten projekt - dodał Ćwik- spotykał się z pozytywną oceną samorządowców.

Zapowiedział, że kolejne spotkanie samorządowców zasiadających w Radzie do spraw Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju ma być poświęcone parkom narodowym i krajobrazowym. Uczestniczyć w nim mają przedstawiciele resortu klimatu i środowiska.

Rada ds. Samorządu Terytorialnego została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę 31 maja 2021 r. Do głównych zadań rady należy przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta, analizowanie rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dot. samorządu, wspieranie działań prezydenta związanych z samorządem oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.