Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55

zk

16.11.2021 08:46 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55

Partnerzy portalu

Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. youtube

Wspólnie z ekspertami i politykami wystosujemy apel do rządu o współdziałanie ponad podziałami w celu lepszego wdrożenia strategii "Fit for 55"; Polska nie może być hamulcowym tej strategii - powiedziała w poniedziałek posłanka KO Małgorzata Tracz.

Tracz wystąpiła na konferencji prasowej po zakończeniu "Polskiego Szczytu Klimatycznego: Co po Glasgow?". W spotkaniu tym, jak podkreśliła, wzięli udział naukowcy, eksperci, aktywistki i aktywiści klimatyczni oraz przedstawiciele i przedstawicielki różnych partii opozycji demokratycznej, w tym, oprócz należącej do Partii Zieloni posłanki Tracz, Małgorzata Kidawa- Błońska (KO), wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Hanna Gill-Piątek (Polska 2050).

"Ustaliliśmy razem z ekspertkami i ekspertami, że wspólnie wystosujemy apel do rządu o wspólne działanie ponad podziałami w celu lepszego wdrożenia strategii +Fit for 55+ oraz ustalenia roli Polski na przyszłym szczycie klimatycznym w Egipcie" - oświadczyła Tracz. Podkreśliła, że Polska jako kraj UE jest zobowiązana do wypełniania unijnych ustaleń w tym zakresie ograniczania emisji CO2 i odchodzenia od węgla.

Ogłoszony w lipcu przez Komisję Europejską pakiet pod nazwą Fit for 55 ("Gotowi na 55 procent") to zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990. Pakiet ma być narzędziem Zielonego Ładu zmierzającego do neutralności klimatycznej UE w roku 2050.

Odnosząc się do ustaleń ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, Tracz stwierdziła, że tekst zawartego tam porozumienia mającego na celu powstrzymanie zmian klimatu, został znacząco osłabiony.

Mówiła, że wyraźnie napisano tam o redukcji emisji z węgla, paliwa, które w największym stopniu przyczynia się do powstawania gazów cieplarnianych, podkreślono również nacisk na pilniejsze redukcje emisji i obiecano więcej pieniędzy dla krajów rozwijających się, aby pomóc im w łagodzeniu skutków zmian klimatu. Oceniła jednak, że zobowiązania podjęte w Glasgow nie idą wystarczająco daleko, by zatrzymać wzrost średniej temperatury w granicach 1,5 st. C w stosunku do początku epoki przemysłowej i są raczej deklaracjami współpracy na przyszłość niż konkretnymi zobowiązaniami.

Posłanka stwierdziła, że w tej sytuacji trzeba debatować o tym, co Polska może zrobić podczas szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Egipcie w 2022 r. Podkreślała, że katastrofa klimatyczna jest już teraz w wielu państwach na świecie, a jej skutki są odczuwalne w Polsce, której rząd, jak stwierdziła "czasem lubi zaprzeczać istnieniu kryzysu klimatycznego".

Podkreślała, że w tej sytuacji zmiany muszą objąć nie tylko energetykę, ale i cały model gospodarki poprzez wprowadzenie zielonej rewolucji na każdym etapie funkcjonowania: w rolnictwie, budownictwie, a także zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego w obronę praw człowieka i w demokrację.

Według Tracz polska delegacja na COP26 zawiodła, a jedyny moment kiedy było ją widać to był "moment blamażu, czyli momentu podpisania porozumienia w sprawie odchodzenia od węgla, gdy okazało się, że Polska nie ma ambitnych celów krajów rozwiniętych i od węgla chce odejść dopiero w 2049 r.". "Jedyne, czym zasłynęła polska delegacja, to był tytuł +skamieliny dnia+ za brak ambicji w odchodzeniu od węgla" - powiedziała.

Podkreślała, że celem uczestników poniedziałkowego spotkania jest sprawienie, by w 2022 r. Polska aktywnie wsparła unijną politykę klimatyczną. "Katastrofa klimatyczna jest tu i teraz, czas topnieje jak lodowce, czas na podejmowanie deklaracji jest za nami, teraz jest czas na działanie, tu i teraz jesteśmy gotowi w tych pracach uczestniczyć" - oświadczyła Tracz.

Urszula Stefanowicz z Konferencji Klimatycznej mówiła, że podczas spotkania wybrzmiał między innymi apel o zajęcie się gospodarką przestrzenną oraz liczne wezwania do wspólnego przekrojowego podejścia do odchodzenia od wykorzystywania wszystkich paliw kopalnych w różnych dziedzinach gospodarki. Apelowała o szybkie wdrażanie tych pomysłów w życie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.