Wynik wyszukiwania - "ochrona klimatu" - Wiadomości

Eksperci: uruchomienie systemu kaucyjnego trzeba przesunąć na 2026 rok

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejszego uchwalenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dopiero wtedy można uruchomić system kaucyjny – oceniają eksperci branży komunalnej i samorządowcy. Wskazują, że jest to realne od 2026 roku.
11.04.2024

CIECH poprawia notę w ratingu CDP, konsekwentnie realizując swoją strategię ESG

CIECH S.A., dzięki konsekwentnej transformacji w stronę zrównoważonego rozwoju, podnosi swoją ocenę w globalnym ratingu Carbon Disclosure Project (CDP), jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w zakresie ESG. Rating służy do monitorowania i raportowania informacji o wpływie spółek na środowisko. Ocena dla chemicznej grupy w kategoriach „ochrona klimatu”, odnoszącej się do emisji CO2 i transformacji energetycznej, i „zarządzanie zasobami wodnymi” wzrosła o jeden stopień – do poziomu C.
23.02.2024

20 000 ton CO2 oszczędności dzięki programowi Young Energy Europe

Podczas programu Young Energy Europe 2023 w Polsce 70 kreatywnych uczestników zaprezentowało projekty dotyczące efektywności energetycznej, dzięki którym możliwe jest redukcja emisji CO2 prawie o 20 000 ton. Liczby te odzwierciedlają wagę i rosnącą świadomość potrzeby i chęci działań w zakresie transformacji energetycznej w życiu społecznym i w biznesie.
15.01.2024

Zkończono negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego

Parlament Europejski i reprezentująca Radę Unii Europejskiej hiszpańska prezydencja zakończyły w poniedziałek w Brukseli negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego. "Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu" - napisał na platformie X były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO), który brał udział w negocjacjach.
28.11.2023

Zmiany klimatyczne oczami Europejczyków

Czy kolejne pokolenia mają szansę na dobre życie pomimo postępujących zmian klimatycznych? Jakie źródła pokryją w przyszłości rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną? Czy zmiana codziennych nawyków na bardziej proekologiczne jest istotna dla ochrony klimatu? Na te i inne pytania odpowiedzieli obywatele dziewięciu krajów europejskich, w tym Polski, w ramach badania opinii przeprowadzonego przez instytut Civey na zlecenie Fundacji E.ON.
17.10.2023

Urząd Marszałkowski zwołał spotkanie w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza

12 października mazowiecki Urząd Marszałkowski zorganizował dla gmin i przedstawicieli organizacji społecznych kolejne (drugie) spotkanie informacyjne w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza.
16.10.2023

Prezydent: wszyscy wiemy, jak potrzebne są lasy, trzeba popularyzować ich sadzenie

Las to azyl, ostoja i miejsce ukojenia. Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebne są lasy; trzeba popularyzować ich sadzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął we wtorek udział w akcji #sadziMy na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (Świętokrzyskie).
03.10.2023

Prawie 60% obywateli Szwajcarii poparło w referendum ustawę zakładającą neutralność klimatyczną do 2050 roku

Już po pierwszych prognozach stało się jasne, że zdecydowana większość Szwajcarów powiedziała "tak" nowej ustawie o ochronie klimatu. Według szwajcarskiej stacji SRF za ustawą było 59,1 procent obywateli, a 40,9 procent głosowało przeciw. Szwajcaria powinna być neutralna pod względem emisji CO2 do 2050 r.
18.06.2023

ESG: umowy PPA kluczowe dla zielonego łańcucha dostaw

Umowy PPA zazielenią łańcuchy dostaw. Dla firm energia z OZE może oznaczać lepsze perspektywy na międzynarodowych rynkach.
30.04.2023

Wojciech Dąbrowski: Polska musi mieć stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a polskiej gospodarce konkurencyjność

„Dzisiaj walczymy o to, aby być bezpieczni energetycznie, a nasza gospodarka była konkurencyjna w Europie i na świecie” – powiedział w Davos prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski, podczas panelu pt. „Ścieżka ku europejskiej suwerenności energetycznej”. W spotkaniu poświęconym współpracy polsko-koreańskiej przy planowanej budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn o
19.01.2023

Zdrowie i życie seniorów coraz bardziej zagrożone przez kryzys klimatyczny

W poniedziałek, 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. To właśnie seniorzy należą do grup najbardziej narażonych na skutki zmiany klimatu — wynika z nowego raportu Koalicji Klimatycznej. Nasilanie się ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianą klimatu oraz rosnąca liczba osób w wieku senioralnym są jednym z największych wyzwań sektora ochrony zdrowia w Polsce. Potrzebne są pilne działania władz publicznych.
14.11.2022

Prezydent Duda: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu, a transformacja musi przebiegać w sposób racjonalny i sprawiedliwy – oświadczył w poniedziałek w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że agresja Rosji na Ukrainę uderza w politykę klimatyczną.
07.11.2022

Prezydent Duda: Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu

Sadzenie drzew to drobny kroczek w kierunku ochrony klimatu, każde drzewo sprzyja ochronie klimatu, absorbując dwutlenek węgla – przekonywał w piątek prezydent Andrzej Duda podczas akcji sadzenia drzew #sadziMY na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz w Małopolsce.
01.10.2022

Ekspert: Opozycyjna komisja węglowa

Transformacja energetyczna jest jak pole minowe. Odejście węgla to gigantyczne wyzwanie ekonomiczne, społeczne i polityczne. Budowanie kompromisu w obszarze, w którym ściera się tak wiele sprzecznych interesów powinno być absolutnym priorytetem. Dekarbonizacja Polski, bezpieczeństwo energetyczne, ceny energii, zmiany strukturalne i ochrona klimatu powinny znaleźć się w deklaracji programowej opozycji demokratycznej na przyszłoroczne wybory.
28.09.2022

Polacy chcą mieć czyste powietrze

Niemal co piąty Polak twierdzi, że jakość powietrza jest jednym z trzech najważniejszych problemów współczesnej Polski – wynika z najnowszego badania “Strefy czystego transportu. Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”, przeprowadzonego dla Clean Air Fund.
25.09.2022

Gdynia na straży energii i klimatu

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w tegorocznej edycji programu „Strażnicy energii”. W ramach konkursu uczniowie i nauczyciele podjęli działania ograniczające zużycie wykorzystywanej na co dzień energii. Ich zaangażowanie przełożyło się na realne oszczędności - zaoszczędzono 376 822 kWh energii, co w przeliczeniu daje kwotę 86 839 złotych. Dzięki organizatorom, Miastu Gdynia i Grupie Dalkia Polska, połowa tej kwoty wróci do szkół.
23.09.2022

Niemiecka ekspansja offshore bez negatywnego wpływu na ptaki

Wspierane przez BWO oraz największych deweloperów offshore badania, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla populacji nurkujących ptaków morskich w Zatoce Niemieckiej.
07.09.2022

UE pożycza 92 mln euro Austrii na rozwój OZE

UniCredit Bank Austria wykorzysta pożyczkę na wsparcie inwestycji w małe i średnie projekty ekologiczne.
16.08.2022

Ponad połowa Polaków uważa obecne działania dla klimatu za niewystarczające. Firmy mogą wspierać konsumentów w świadomych klimatycznie wyborach

– Najlepszym momentem na działania dla klimatu jest tak naprawdę wczoraj, drugim najlepszym jest dzisiaj, a najgorszym – jutro. Powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy – mówi Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Jak podkreśla, walka ze zmianami klimatu wymaga regulacji i rozwiązań systemowych, kształtowanych przez rządy i instytucje międzynarodowe, oraz zaangażowania biznesu, który ma największe możliwości działania i redukowania swojego wpływu na środowisko. Każdy konsument swoimi wyborami i d
12.07.2022

Jedna z największych na świecie pomp ciepła zrewolucjonizuje przemysł i zmniejszy emisje

BASF i MAN Energy Solutions zawarły strategiczne partnerstwo w celu realizacji budowy pompy ciepła na skalę przemysłową w zakładzie BASF w Ludwigshafen. Projekt ten ma w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, wprowadzenia technologii o niskiej emisji CO2 w produkcji chemicznej oraz zmniejszenia zużycia gazu ziemnego w zakładzie. W pierwszym etapie partnerzy projektu przeprowadzają studium wykonalności, które ma zostać ukończone już w 2022 roku.
05.07.2022

Polacy chcą zielonej energii

Ani pandemia, ani wojna w Ukrainie nie sprawiły, że odłożyliśmy ekologiczne aspiracje na później. Rekordowe 89 proc. Polaków chciałoby w Polsce energetyki opartej na źródłach odnawialnych, a tylko 8 proc. jest za pozostaniem przy węglu - wynika z tegorocznego badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków”.
29.06.2022

Aplikacje z Klimatonu dla Miast pomagają samorządom - analiza wdrożeń

W grudniu 2021 roku odbył się Klimaton dla Miast, współorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Głównym celem wydarzenia było pokazanie, że cyfryzacja rozwiązuje rzeczywiste problemy społeczności lokalnych. Zadaniem zaś uczestników Klimatonu dla Miast było znalezienie technologicznych odpowiedzi na problemy klimatyczne i środowiskowe czterech, wybranych w trakcie rekrutacji, miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia.
24.06.2022

Polska może się stać Doliną Zielonych Innowacji [WIDEO]

Do 2050 roku freon wykorzystywany w klimatyzacjach czy lodówkach będzie odpowiadać za 27 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie. Technologia firmy Dynamic Air Cooling pozwoli o połowę obniżyć emisje generowane w procesie chłodzenia. Ten polski start-up, który wygrał właśnie spośród blisko 230 zgłoszeń konkurs Huawei Startup Challenge, to jeden z przykładów innowacji nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu.
13.06.2022

Prof. Ruszel: Przejściowy renesans węgla i reforma EU ETS remedium na kryzys [WIDEO]

Trwająca w całej Europie transformacja energetyczna wymaga stabilnych dostaw energii, które w coraz większym stopniu są od wielu miesięcy zabezpieczane przez zwiększone wykorzystanie węgla. Dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczowe znaczenie mają dostępność krajowego węgla i przewidywalne koszty jego produkcji.
24.05.2022

PGE partnerem Wigierskiego Parku Narodowego

PGE nawiązała współpracę z Wigierskim Parkiem Narodowym, dzięki której w 2022 roku zostaną zrealizowane aktywności z zakresu promowania postaw ekologicznych, ochrony przyrody, popularyzacji aktywności sportowych na obszarach leśnych, aktywizacji młodzieży szkolnej oraz seniorów, jak również edukacji na temat gatunków zwierząt występujących na terenach Parku. Działania te zostaną zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia”.
02.05.2022

Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski i PGW Wody Polskie podpisały porozumienie o współpracy

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Centrum Badawczego Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego podpisali w piątek porozumienie o współpracy.
09.04.2022

Kampania „Nasz Klimat” zachęca Polaków do zmiany nawyków

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Nasz Klimat”, której głównym celem jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania potrwa do października 2022 r.
05.04.2022

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
01.04.2022

Politechnika Wrocławska podąża za trendami: nowy kierunek - ochrona klimatu

Już można się zapisać na studia magisterskie (II stopnia) w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i ochronie klimatu na Politechnice Wrocławskiej.
17.02.2022

Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju według Schüco

Branża budowlana posiada ogromny potencjał umożliwiający osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych, dzięki ekologicznym i efektywnym energetycznie technologiom. Firma Schüco, wiodący dostawca certyfikowanych środowiskowo systemów okiennych, drzwiowych i fasadowych, wyznacza kluczowe obszary wyzwań w tym zakresie i dostarcza praktycznych rozwiązań, które przedstawia w swoim najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
17.01.2022

Wiceminister MAP: polskie magazyny gazu zapełnione w 83 proc.

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
13.01.2022

Ursula von der Leyen: zanieczyszczenie powietrza musi kosztować

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen broni europejskiego handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych przed zarzutami strony polskiej, że działanie to „sprzyja spekulacji i destabilizuje polską gospodarkę” – pisze w sobotę dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
18.12.2021

Administracja zyska ekspertów w dziedzinie transformacji klimatycznej. Dotacja z NFOŚiGW na szkolenia w KSAP

Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej (ATEK) – tak nazywa się program szkoleniowo-stażowy, który dzięki dotacji w wysokości prawie 6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeprowadzi Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Warszawie (KSAP). Celem jest zapewnienie polskiej administracji publicznej kadry urzędniczej o najwyższych kompetencjach w zakresie przeprowadzenie transformacji energetyczno-klimatycznej w Polsce.
26.11.2021

Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty

Od 2008 r. ponad 318 mln ludzi na całym świecie zostało „uchodźcami klimatycznymi”; odpowiada to populacji Australii przesiedlanej co roku – wynika ze statystyk Centrum Monitorowania Przemieszczeń Wewnętrznych (IDMC). Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty. Problematykę ludzi przymusowo przesiedlonych przez powodzie, wichury, trzęsienia ziemi lub susze poruszyło Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
13.11.2021

COP26. Opublikowano trzecią wersję proponowanego dokumentu końcowego

Trzecią wersję proponowanego porozumienia końcowego z ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 opublikowano w sobotę rano. Nie różni się ona jednak zasadniczo od poprzedniej.
13.11.2021

450 wielkich firm finansowych deklaruje wspieranie zerowej emisji netto

450 globalnych firm finansowych, kontrolujących ok. 40 proc. światowych aktywów, zobowiązało się, że podejmie działania, by ograniczyć wzrost globalnego ocieplenia do 1,5 st. C - ogłoszono w środę podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26.
04.11.2021

FDP o rozmowach koalicyjnych: Olaf Scholz będzie dobrym „kanclerzem klimatu”

Ochrona klimatu, cyfryzacja i rosnące ceny to poważne wyzwania dla tworzącej się koalicji SPD, Zielonych i FDP. Największe rozbieżności są na razie w dziedzinie polityki podatkowej i finansowej – ocenił przebieg rozmów koalicyjnych Robert Habeck, przywódca Partii Zielonych, wypowiadając się na antenie telewizji ARD.
26.10.2021

Zakończyła się X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie

Podpisaniem Deklaracji Sopockiej zakończyła się jubileuszowa edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Imprezę po raz dziesiąty zorganizowała Konfederacja Lewiatan. W wydarzeniu wzięło udział około 1000 osób. EFNI, po roku przerwy spowodowanej pandemią, wróciło do stacjonarnej formuły.
25.10.2021

Naukowcy z PAN ostrzegają nt. zagrożenia miast w kryzysie klimatycznym

Źle zaprojektowane miasta przyczyniają się do zmian klimatu, a jednocześnie same są wrażliwe na skutki kryzysu klimatycznego – ostrzegają członkowie zespołu doradczego przy prezesie PAN. Według prognoz po 2040 r. śmiertelność w Warszawie wzrośnie nawet ponad 225 proc. w stosunku do sytuacji obecnej.
04.10.2021

W najbliższych miesiącach trudne negocjacje w Brukseli nad pakietem klimatycznym „Fit for 55"

W najbliższych miesiącach w Brukseli i unijnych stolicach będą toczyć się trudne negocjacje nad pakietem klimatycznym "Fit for 55". Nowe przepisy mają sprawić, że UE zrealizuje ambitny cel ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r.
26.09.2021

OZE i ochrona klimatu na obszarach wiejskich – transmisja na żywo

Dyskusje w gronie przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki oraz ekspertów zajmujących się tematem energetyki odnawialnej oraz ochrony klimatu. W piątek 24 września o godz. 9:30 rozpocznie się transmisja na żywo z IV. edycji międzynarodowej konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”.
24.09.2021

Wiceminister Siarka: strategia leśna UE zagraża przyszłości polskich lasów i gospodarce

Unijna Strategia Leśna zagraża przyszłości polskich lasów i polskiej gospodarce - stwierdził w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Według niego należy wypracować kompromis, który uwzględni interesy krajów o wysokiej lesistości, jak Polska.
23.09.2021

Wiceminister Edward Siarka o strategii leśnej UE

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. rolnictwa UE, Januszem Wojciechowskim. Głównym tematami spotkania były: strategia leśna oraz kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE.
23.09.2021

Kurtyka: elektromobilność w KPO ma znaczące miejsce i pulę ponad 2,2 mld euro

Elektromobilność w Krajowym Planie Odbudowy ma znaczące miejsce i pulę ponad 2,2 mld euro - powiedział PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Jak dodał, kluczowa dla rozwoju elektromobilności jest budowa infrastruktury, na którą - po zgodzie KE - od jesieni będzie 800 mln zł wsparcia.
29.08.2021

Ekspertka: masowa turystyka szkodzi Ziemi

Masowa turystyka szkodzi Ziemi. Jej negatywne skutki to przede wszystkim zmiany w krajobrazie, zwiększona emisja dwutlenku węgla i ogromne zużycie energii - oceniła w rozmowie z PAP ekspertka z branży architektury i gospodarki przestrzennej Magdalena Milert.
08.08.2021

Tenneco bada paliwa syntetyczne dla transportu neutralnego dla klimatu

Firma Tenneco wykorzystuje swoje doświadczenie w dziedzinie układów napędowych w celu poprawy wydajności paliwowej pojazdów i redukcji emisji do badań nad paliwami do pojazdów elektrycznych.
02.08.2021

Edukacja klimatyczna ma trafić do szkół

Ponad 60 tys. osób podpisało się pod petycją o wprowadzenie edukacji klimatycznej do polskich szkół. Nowy przedmiot miałby m.in. uczyć młodych ludzi, jak zachowywać się podczas nagłych burz i powodzi, a także poruszać kwestie związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i powstawaniem nowych zawodów w tym obszarze.
29.07.2021

Energia wiatrowa to niewykorzystany potencjał. Światowi liderzy wzywają G20 do intensyfikacji działań na rzecz klimatu

Dyrektorzy generalni i stowarzyszenia większości światowego przemysłu energetyki wiatrowej w liście otwartym wezwali kraje G20 do zwiększenia ambicji w zakresie realizacji międzynarodowych celów klimatycznych poprzez wykorzystanie znacznie większego potencjału energii wiatrowej niż przewidują to obecne plany.
20.07.2021

Ostre unijne projekty ustaw o neutralności klimatycznej

Komisja Europejska przyjęła pakiet 12 projektów ustaw dotyczących klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i podatków, które mają pomóc w osiągnięciu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku i tym samym uczynić Europę neutralną klimatycznie do 2050 roku.
20.07.2021

Czy Polska może stać się drugą Islandią?

Polska obecnie stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej. Będzie ona pociągać za sobą nie tylko skutki gospodarcze, ale i społeczne. Jest to również potężny koszt – nakłady inwestycyjne w branży elektroenergetycznej w latach 2021–2040 wyniosą – według strategii zawartej w Polityce energetycznej Polski do 2040 (PEP2040) – około 110 mld EUR. W tym na energetykę odnawialną przeznaczone zostanie ponad 40 mld EUR.
13.07.2021

Zieloni przed spotkaniem z Tuskiem: potrzebny jest dobry klimat i dla ochrony planety, i w polityce

W Polsce potrzebny jest dobry klimat i dla ochrony planety i w polityce, będziemy dążyć, żeby ten dobry klimat na tych różnych poziomach był - powiedzieli liderzy Zielonych Małgorzata Tracz i Wojciech Kubalewski przed wtorkowym spotkaniem z Donaldem Tuskiem.
06.07.2021

Rada Krajowa Partii Zieloni zapowiada "Zielony Plan Odbudowy" i objazd po Polsce

Rada Krajowa Partii Zieloni przyjęła założenia do "Zielonego Planu Odbudowy". W sierpniu działacze ugrupowania będą przedstawiać dokument na spotkaniach w całej Polsce. Podczas dwudniowego posiedzenia Rada Krajowa uchwaliła też strategię dot. rozwoju partii i strategię wyborczą.
27.06.2021

Prof. Engels: niemiecka polityka klimatyczna jest niedemokratyczna i stanowi zagrożenie dla sąsiadów

Ochrona klimatu staje się jednym z głównych celów państwa niemieckiego, usprawiedliwia ona nawet poważne naruszenia wolności obywatelskich i wszelkimi środkami dąży do narzucenia tej samej polityki sąsiadom - mówi belgijski historyk, prof. David Engels.
11.06.2021

Sąd w Australii: rząd ma obowiązek dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym

Ośmioro nastolatków wspólnie z 86-letnia zakonnicą chce na drodze sądowej zablokować budowę nowej kopalni w Australii przekonując, że minister środowiska powinien dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym. To pierwszy taki przypadek na świecie. Sąd wydał wyrok.
28.05.2021

Zanieczyszczenia powietrza kosztują mieszkańca USA rocznie 2,5 tys. dolarów

Według wyliczeń amerykańskiej organizacji ochrony środowiska Natural Resources Defense Council (NRDC), zanieczyszczenia powietrza emitowane w wyniku konsumpcji paliw kopalnych kosztują statystycznego Amerykanina 2,5 tys. dolarów każdego roku. Koszty te objawiają się w postaci wyższych rachunków za usługi medyczne.
25.05.2021

ILF Polska pomaga przy projekcie dla ZE PAK

ILF Consulting Engineers Polska świadczy usługi doradcze przy rozważanej przez Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA strategicznej inwestycji obejmującej m.in. przygotowanie studium wykonalności. Prace dotyczą potencjalnej budowy bloku gazowo-parowego CCGT Adamów (klasy 400-600 MWe). Rozwój tego rodzaju jednostek produkujących energię sprzyja zmniejszaniu udziału węgla w całościowym miksie paliw w gospodarce energetycznej Polski.
10.05.2021

USA i Chiny zapowiadają współpracę w sprawie kryzysu klimatycznego

Chiny i USA zgadzają się, że potrzebne są energiczniejsze działania w walce ze zmianami klimatu i zapowiadają współpracę w tej dziedzinie - głosi opublikowany w niedzielę wspólny komunikat po rozmowach w Szanghaju specjalnego wysłannika USA Johna Kerry'ego ze swym chińskim odpowiednikiem Xie Zhenhua.
18.04.2021

Niemcy: szybki internet, odejście od węgla i... ograniczenie prędkości na autostradach

Szybszy internet, bezemisyjne autobusy, infrastruktura neutralna dla klimatu. Ochrona środowiska będzie istotną częścią programu wyborczego partii Zielonych. Przewodniczący: Annalena Baerbock i Robert Habeck przedstawili projekt programu w piątek w Berlinie - pisze portal SPIEGEL.
19.03.2021

Forum Energii: produkcja prądu z węgla spada, ale polskie ceny hurtowe dalej wysokie

Produkcja energii elektrycznej z węgla spada, zmiany w sektorze energii zaczynają przyspieszać, ale Polska pozostaje najdroższym rynkiem energii w regionie - wskazał think-tank Forum Energii w kolejnej edycji raportu „Transformacja energetyczna w Polsce”.
17.03.2021

Macron proponuje utworzenie stanowiska wysłannika ONZ ds. klimatu

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego bezpieczeństwu klimatycznemu, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował utworzenie stanowiska wysłannika Narodów Zjednoczonych ds. klimatu, którego zadaniem byłoby koordynowanie działań Rady w tym obszarze.
23.02.2021

Lewiatan: w Nowym Polskim Ładzie inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet

Inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet w zapowiadanym Nowym Polskim Ładzie - uważa Konfederacja Lewiatan. Rekomenduje m.in. wykorzystanie morskich farm wiatrowych, sprzyjającą OZE legislację i modernizację sieci elektroenergetycznej.
18.02.2021

Biden zorganizuje szczyt klimatyczny 22 kwietnia

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zorganizuje 22 kwietnia szczyt klimatyczny z udziałem światowych przywódców - poinformował w środę Biały Dom.
27.01.2021

Zła jakość powietrza w Polsce to konsekwencja uporczywego trwania przy węglu?

To jest konsekwencja uporczywego trwania przy spalaniu węgla kopalnego i nieinformowania społeczeństwa o zgubnych skutkach zdrowotnych – powiedział ekolog prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, komentując dla PAP sytuację na smogowej mapie Polski.
19.01.2021

Społeczność UJ zawiązała inicjatywę w reakcji na kryzys klimatyczny

Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego zawiązała inicjatywę KlimatUJ. To reakcja na kryzys klimatyczno-ekologiczny. Pracownicy naukowi i studenci przedstawili władzom uczelni petycję, w której domagają się przyjęcia strategii klimatycznej.
19.01.2021

Do walki ze zmianami klimatu potrzebne zaangażowanie całych społeczeństw

Zdaniem ponad 70 proc. badanych w długoterminowej perspektywie zmiany klimatu są tak samo poważnym kryzysem jak COVID-19. Pandemia wpłynęła na postrzeganie kwestii klimatycznych i ich wpływu na jakość życia i zdrowia. Jednocześnie pokazała też, że systemy społeczne, gospodarcze i polityczne nie są zaprojektowane tak, aby umożliwić odpowiednią reakcję na tego typu zagrożenia.
10.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.