"Toaleta to nie śmietnik" – Katowickie Wodociągi apelują o odpowiedzialność w gospodarowaniu odpadami

zg

22.11.2023 14:53
Strona główna Odpady, Recykling "Toaleta to nie śmietnik" – Katowickie Wodociągi apelują o odpowiedzialność w gospodarowaniu odpadami

Partnerzy portalu

"Toaleta to nie śmietnik" – Katowickie Wodociągi apelują o odpowiedzialność w gospodarowaniu odpadami - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Katowickie Wodociągi

19 listopada obchodzony był Światowy Dzień Toalet. Z tej okazji Katowickie Wodociągi przypominają o kampanii edukacyjnej pod hasłem "Toaleta to nie śmietnik", której inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania katowickiej sieci kanalizacyjnej oraz edukację społeczeństwa na temat właściwego gospodarowania odpadami.

Rocznie do rozległej, 800-kilometrowej sieci kanalizacyjnej w Katowicach trafia aż 450 ton śmieci. Codziennie do tej sieci trafia 35 mln litrów ścieków, kierowanych następnie do czterech oczyszczalni. Rocznie pracownicy otrzymują ponad 700 zgłoszeń dotyczących awarii, przeważnie spowodowanych wrzucaniem do toalety nieodpowiednich odpadów. Pracownicy Katowickich Wodociągów podkreślają, że wiele z tych awarii można by łatwo uniknąć, poprzez świadome korzystanie z toalety. 

– Kluczowym punktem kampanii jest przypomnienie, że wszystko zaczyna się w naszych domach. Resztki jedzenia czy inne produkty spożywcze wrzucane do kanalizacji, stają się nie tylko pożywieniem dla gryzoni, ale również sprzyjają rozwojowi bakterii. Światowy Dzień Toalet stanowi doskonałą okazję do przypomnienia o wpływie każdego z nas na środowisko. – wskazuje Stanisław Krusz, Prezes Katowickich Wodociągów. 

W ramach kampanii informacyjnej, Katowickie Wodociągi przedstawiają skutki nieprawidłowego użytkowania toalety. Resztki jedzenia stwarzają atrakcyjne warunki dla gryzoni, a tłuszcze, zachowujące się podobnie do cholesterolu w żyłach, mogą powodować zatory w rurach. Włosy, nici dentystyczne, koci żwirek czy środki higieny to kolejne czynniki utrudniające pracę sieci kanalizacyjnej. Dodatkowo w kanalizacji można znaleźć takie rzeczy jak: oleje czy smary, tworzące zagrożenie i osadzające się na rurach tworząc czopy. Zadziwiające są również zgłoszenia o znalezieniu przedmiotów, które nigdy nie powinny znaleźć się w toalecie powodując zatory oraz problemy z oczyszczaniem ścieków: waciki, patyczki do uszu, materiały higieniczne, torby foliowe, gumy do żucia, korki, leki, chemikalia, niedopałki papierosów, włosy czy chusteczki nawilżane.

Eksperci podkreślają, że dzięki prowadzonym kampaniom i rosnącej świadomości społecznej można uniknąć wielu problemów z zatkanymi rurami. Aktualna inicjatywa Katowickich Wodociągów jest kontynuacją działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska, w ramach akcji "Toaleta to nie śmietnik" zainicjowanej przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, do którego również należą Katowickie Wodociągi.

Katowickie Wodociągi zachęcają mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kampanii, angażując się w działania edukacyjne i dzieląc się informacjami na temat właściwego korzystania z toalety. Celem jest wspólna troska o środowisko i poprawa efektywności systemu kanalizacyjnego. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z akcją na stronie kampanii: https://toaletatoniesmietnik.pl i do świadomego korzystania z toalet.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.