Zhybrydyzowany piec w Gliwicach będzie częściowo zasilany energią wiatru

Zhybrydyzowany piec w Gliwicach będzie częściowo zasilany energią wiatru - ZielonaGospodarka.pl
07.03.2024 15:58
Strona główna Energetyka, OZE Zhybrydyzowany piec w Gliwicach będzie częściowo zasilany energią wiatru

Partnerzy portalu

Zhybrydyzowany piec w Gliwicach będzie częściowo zasilany energią wiatru - ZielonaGospodarka.pl

Należąca do międzynarodowej grupy Saint-Gobain firma Isover wykonała hybrydyzację pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie, ograniczając emisje i zwiększając moce produkcyjne. Prąd do zasilania pieca od 2025 r. ma pochodzić z farm wiatrowych.

W czwartek firma zaprezentowała inwestycję dziennikarzom. Jak akcentowali jej przedstawiciele, był to pierwszy na świecie projekt tego typu ich grupy. Deklaruje ona całkowitą redukcję emisji netto dwutlenku węgla do 2050 r. - zgodnie z założeniami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu.

Hybrydyzacja pieca oznaczała zainstalowanie dodatkowego źródła jego zasilania. Piec do wytopu szkła, podstawowego składnika wełny szklanej, rozgrzewany do tej pory gazem, zyskał dodatkowe źródło zasilania – system elektrod.

Energia elektryczna do zasilania elektrod pieca ma być od 2025 r. pokryta gwarancjami pochodzenia ze źródeł odnawialnych w ramach zawartego przez Grupę Saint-Gobain w Polsce kontraktu vPPA (Virtual Power Purchase Agreement). Przewiduje on, że źródłem będą położone na terenie kraju farmy wiatrowe.

Inwestycja o wartości ponad 70 mln zł pozwoliła na zwiększenie mocy produkcyjnej o ok. 10 proc. Będzie miała też wpływ na obniżenie emisji dwutlenku węgla emitowanego przez zakład. Pierwsze szacunki wskazują na zmniejszenie zużycia gazu przekładające się na zmniejszenie emisji CO2 na tonę wytworzonego produktu do 6 proc.

„Zwiększenie mocy produkcyjnych przy jednoczesnym obniżeniu emisji dwutlenku węgla to przykład tego, jak w praktyce rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju” – powiedział zastępca dyrektora generalnego ds. operacyjnych Saint-Gobain Construction Products Polska i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Saint-Gobain w Polsce Michał Zakrzewski.

Dyrektor fabryki Isover w Gliwicach Adam Marchacz dodał, że była to jedna z najbardziej złożonych inwestycji w historii zakładu, wymuszająca szereg modyfikacji linii produkcyjnej. „Musieliśmy dostosować wszystkie instalacje do zwiększonej wydajności nowego pieca. Ogrzewanie hybrydowe jest wydajniejsze, dodatkowo nie wymusza daleko idącej modyfikacji budynku hali produkcyjnej, a przede wszystkim konstrukcji samej piecowni” - wyjaśnił.

Grupa Saint-Gobain przypomina, że podczas szczytu UN Global Compact w 2019 r. zadeklarowała całkowitą redukcję emisji netto CO2 do 2050 r. Prezes grupy w Polsce i Ukrainie Joanna Czynsz-Piechowiak zaznaczyła, że gliwicka inwestycja to element realizacji strategii redukcji emisji dwutlenku węgla zakładach koncernu. Wskazała, że efekty gliwickiej inwestycji oddziałują też poza zakładem: produkowana tam wełna szklana do ociepleń budynków pozwala oszczędzać energię do ogrzewania zimą i chłodzenia latem, przez co przyczynia się do obniżenia emisji CO2 w cyklu użytkowania obiektów.

Isover w Polsce działa od 1993 r. W gliwickim zakładzie wytwarza produkty dla budownictwa oraz izolacji technicznych stosowanych w przemyśle. Marka Isover należy do obecnej w 75 krajach Grupy Saint-Gobain, która jest globalnym dostawcą materiałów dla budownictwa. 

autor: Mateusz Babak

mtb/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.