Stocznia MOL Coastal Shipping przeprowadziła ceremonię chrztu i wodowania Daiichi Meta Maru, pierwszego w Japonii tankowca przybrzeżnego napędzanego metanolem. Statek ma zostać dostarczony do zamawiającego w grudniu.
Budowana jednostka została nazwany Daiichi Meta Maru i będzie transportowała ładunek metanolu dla Mitsubishi Corporation. Oprócz tego ma być napędzana właśnie tym, przyjaznym dla środowiska paliwem, posiadając też najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalające oszczędzać energię oraz wspierając działania operacyjne w zakresie obsługi ładunków. W porównaniu z ciężkim olejem opałowym, który jest obecnie podstawowym paliwem żeglugowym, stosowanie paliwa metanolowego może zmniejszyć emisję SOx nawet o 99%, emisję cząstek stałych (PM) nawet o 95%, emisję NOx o 80%, a emisję CO2 o 15%. Paliwo metanolowe jest już w praktycznym użyciu i może być dostarczane i bunkrowane w około 130 głównych portach na całym świecie. Wykorzystanie metanolu pochodzącego z niekopalnych źródeł energii, takich jak e-metanol, wytwarzany poprzez syntezę CO2 odzyskanego z różnych źródeł emisji i wodoru wytwarzanego przy użyciu energii odnawialnej, a także biometanolu pochodzącego z biogazu, może prowadzić do dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Daiichi Meta Maru ma 65,50 metra długości, 10 metrów szerokości i zanurzenie wynoszące 4,38 metra. Tonaż brutto wynosi 570 ton. Statek osiąga prędkość nieco ponad 11 węzłów, a główny silnik to zasilany metanolem Hanshin Diesel Works "LA28M".
Metanol jest wykorzystywany jako przyjazne dla środowiska paliwo na statkach oceanicznych, w tym na pięciu statkach obsługiwanych przez Grupę MOL, a jego wykorzystanie ma znacznie wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku lat. Jest to jednak pierwszy przypadek zastosowania tego paliwa na statku przybrzeżnym. Aktualnie wiele czołowych firm żeglugowych wdraża statki z napędem dwupaliwowym, w tym metanolem, w ramach prowadzonej przez Międzynarodową Organizację Morską inicjatywy zmniejszenia emisji szkodliwych substancji przez branżę morską. Statki z ekologicznym napędem wdrażają m.in. Maersk, CMA CGM, ONE i OOCL. Grupa MOL będzie kontynuować prace nad zmniejszeniem wpływu transportu morskiego na środowisko we współpracy ze wspólnymi armatorami.
Coraz więcej japońskich firm inwestuje w statki napędzane ekologicznym napędem. Przykładem tego jest zamówienie dla Mitsubishi Shipbuilding na pierwsze w Japonii statki towarowe typu roll-on/roll-off (ro-ro) napędzane metanolem. Obie jednostki mają zostać zbudowane do 2027 roku.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
FRACHT 2026 już w marcu w Sopocie. Euroazjatycka logistyka cztery lata po rozpoczęciu wojny w Ukrainie – nowe szlaki, nowe regulacje, nowe wyzwania
Kończą się prace nad pierwszym statkiem w UE do przewozu wychwyconego CO2
Bałtyckie porty i cele klimatyczne. Jak połączyć biznes z ekologią?
CMA CGM Eugenie dołącza do floty francuskiego przewoźnika. To nowy kontenerowiec z napędem na metanol
Jadrolinija pozyskuje 280 milionów Euro na ekologiczne statki
Wszystkie 72 fundamenty na duńskiej farmie Thor zamontowane
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 02:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 02:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 02:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 02:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 02:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 02:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 02:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 02:05 |