Port w Göteborgu jest gotowy do bunkrowania metanolu w technologii ship-to-ship

Strona główna Transport, Elektromobilność Transport Morski Port w Göteborgu jest gotowy do bunkrowania metanolu w technologii ship-to-ship

Partnerzy portalu

Port w Göteborgu jest gotowy do bunkrowania metanolu w technologii ship-to-ship - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Port Goteborg

Zarząd Portu w Göteborgu przedstawił i opublikował ogólne przepisy operacyjne dotyczące bunkrowania metanolu na statkach. Port przygotowuje się także do stworzenia łańcucha wartości. Ma ambicję, aby się głównym centrum bunkrowania zielonego metanolu w Europie Północnej.

Port w Göteborgu postawił sobie ambitny cel zredukowania emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu morskiego o 70 proc. na terenie portu w perspektywie do 2030 roku. Jak przekonuje w kwietniowym komunikacie, jednym z kluczowych kroków do osiągnięcia tego celu jest zapewnienie dostępu do różnorodnych paliw żeglugowych, które przyczynią się do zmniejszenia emisji - zarówno w porcie, jak i w skali globalnej. Na całym świecie podejmowanych jest wiele inicjatyw, a w portfelu zamówień znajdują się już statki o zerowej emisji netto – wyjaśnia zarząd portu. Port chce postawić na bunkrowanie e-metanolu w technologii ship-to-ship. 

– Port pragnie wspierać te inicjatywy poprzez umożliwienie statkom bunkrowania w dogodnym dla nich czasie. Dlatego z radością informujemy, że otrzymaliśmy akceptację Szwedzkiej Agencji Transportu dla ogólnych przepisów eksploatacyjnych dotyczących metanolu w zakresie bunkrowania statków. Prace te zostały sfinalizowane dzięki ogromnemu wsparciu Saeeda Mohebbi ze Szwedzkiej Agencji Transportu. Jego wiedza i wsparcie były bardzo cenne – powiedział Christoffer Lillhage, Senior Business Development Manager Energy w zarządzie portu w Göteborgu.

Mając na uwadze to, że jest to ogólne zezwolenie dla portu, każdy terminal przeprowadzi dodatkową ocenę ryzyka, ale jest to raczej formalność, gdyż obowiązują już ogólne wytyczne – czytamy. Na przykład port w Göteborgu obsługuje infrastrukturę metanolową już od 2015 roku, od kiedy Stena Line rozpoczęła bunkrowanie ciężarówek Stena Germanica.

– Teraz mamy nadzieję, że Maersk, X-press Feeders i wiele innych linii żeglugowych skieruje swoje nowe statki z metanolem na północ Europy, a my z przyjemnością powitamy je z otwartymi ramionami w największym porcie w Skandynawii – powiedział Elvir Dzanic, dyrektor generalny w Zarządzie Portu w Göteborgu.

X-Press Feeders to największy na świecie niezależny przewoźnik feederowy i jeden z głównych graczy zaangażowanych we wprowadzenie metanolu jako paliwa żeglugowego na większą skalę już w 2023 roku. Dzięki wprowadzeniu 8 najnowocześniejszych kontenerowców o pojemności 1170 TEU, które mogą być zasilane metanolem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, X-Press Feeders jest o krok bliżej do osiągnięcia swojego celu, jakim jest uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

W przyszłości branża żeglugowa będzie potrzebować różnych paliw, a produkty „zielone”, takie jak e-metanol, są jednym z ważnych paliw pozwalających osiągnąć cele zrównoważonego rozwój. Dlatego port w Göteborgu chce zapewnić pełny dostęp do tego paliwa w porcie do 2024 roku. 

W porównaniu z paliwami konwencjonalnymi zielony metanol zmniejsza emisję dwutlenku węgla do 95 proc., redukuje emisję tlenków azotu do 80 proc. oraz całkowicie eliminuje emisję tlenków siarki i cząstek stałych. Odnawialny metanol jest substancją chemiczną o bardzo niskiej zawartości węgla. Jeśli jest produkowany z biomasy, często nazywany jest bio-metanolem. Jeśli jest produkowany z biogennego dwutlenku węgla i odnawialnej energii elektrycznej, nazywany jest wówczas e-metanolem.

– Wspólnie z liderami w dziedzinie paliw elektrycznych, takimi jak Liquid Wind i jego partner Ørsted, pracujemy nad urzeczywistnieniem tego celu. Planujemy również magazynowanie metanolu na dużą skalę z udziałem operatorów magazynowych w porcie, gdy pojawi się na niego zapotrzebowanie. Zachęcamy producentów metanolu i zainteresowane strony z branży do nawiązania dialogu z portem w Göteborgu, ponieważ postawiliśmy sobie za cel stać się centrum bunkrowania i magazynowania metanolu i e-metanolu – powiedział Christoffer Lillhage.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.