NFOŚiGW: ponad 30 mln zł na wsparcie gospodarki odpadami w sześciu gminach

NFOŚiGW: ponad 30 mln zł na wsparcie gospodarki odpadami w sześciu gminach - ZielonaGospodarka.pl
25.10.2024 10:56
Strona główna Odpady, Recykling NFOŚiGW: ponad 30 mln zł na wsparcie gospodarki odpadami w sześciu gminach

Partnerzy portalu

NFOŚiGW: ponad 30 mln zł na wsparcie gospodarki odpadami w sześciu gminach - ZielonaGospodarka.pl

Ponad 30 mln zł z NFOŚiGW trafi na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach - przekazał w Fundusz czwartkowym komunikacie. Największe dofinansowanie otrzymają Kołobrzeg i Starachowice.

W komunikacie poinformowano, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej podpisał umowy z beneficjentami na budowę i rozbudowę sześciu PSZOK-ów. Powstaną w gminach: Kostrzyn (wielkopolskie), Starachowice (świętokrzyskie), Wierzbica (lubelskie), Siedlce (mazowieckie), Pyskowice (śląskie), Kołobrzeg (zachodniopomorskie).

Jak podał Fundusz, Starachowice otrzymają prawie 10 mln zł. "Budynek magazynowy będzie wyposażony w pomieszczenie warsztatowe oraz punkt napraw. Gmina zaplanowała również zakup specjalistycznego samochodu, który umożliwi mobilne selektywne zbiórki odpadów" - wyjaśniono. Ponadto w ramach tej inwestycji zaplanowano kampanię edukacyjną i przekazanie pojemników na odpady do szkół i przedszkoli. Efektem inwestycji - jak wskazano - ma być zbiórka ok. 1,5 tys. ton odpadów w roku, z czego do ponownego użycia ma zostać przygotowane 0,5 tony na rok. Zakończenie projektu planowane jest na III kw. 2027 roku, a jego łączna wartość to 14 mln zł.

Kołobrzeg natomiast otrzyma ponad 12 mln zł na rozbudowę PSZOK w Korzyścienku. Wartość dofinansowania z unijnego programu FEnIKS to ponad 8 mln zł. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. budowę magazynu z punktem napraw, rampy z zadaszeniem, sali edukacyjnej, modernizacja instalacji, w tym kanalizacji deszczowej i budowa zbiornika na wody opadowe. Zakończenie projektu jest przewidywane w połowie 2025 r. Rocznie do punktu ma trafiać ponad 15 tys. ton odpadów.

W Wierzbicach realizowany jest projekt budowy PSZOKu wraz z infrastrukturą towarzyszącą za ponad 6 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 4 mln. "W centrum gminy ustawiony zostanie automat do selektywnej zbiórki elektroodpadów" - wskazał NFOŚiGW. Zaplanowano również przekazanie kompostowników do wykorzystania przez mieszkańców i szkołę podstawową, na terenie gminy powstaną punkty wymiany działającego sprzętu i książek. Fundusz przekazał, że inwestycja będzie gotowa z końcem 2026 r. Roczny wskaźnik odpadów zbieranych selektywnie oszacowano na 800 ton.

W Siedlcach ma powstać nowy punkt do końca przyszłego roku. Unijne dofinansowanie na program wynosi ponad 3 mln zł. W punkcie zaplanowano m.in.: magazyny odpadów z warsztatem, ścieżkę edukacyjną i działania edukacyjne. Założenia projektu to zbiórka ponad 500 ton odpadów rocznie i przygotowanie tony z nich do ponownego użycia. Koszt całkowity to prawie 5 mln zl.

W przypadku Kostrzyna, fundusz przekaże środki w wysokości ponad 3 mln zł. Zaplanowano m.in.: magazyn odpadów niebezpiecznych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, magazyn rzeczy drobnych, magazyn na przedmioty do ponownego użycia oraz punkt napraw, budowę ścieżki edukacyjnej i akcje edukacyjne skierowane do uczniów. Wartość to 5 mln zł, zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2026 r. NFOŚiGW szacuje, że do punktu może trafić rocznie ponad 300 ton odpadów.

Ponadto fundusz podpisał umowę z Pyskowicami na bisko 2 mln zł. Budowie PSZOK-u towarzyszyć ma: montaż dwóch punktów na elektroodpady, utworzenie punktu napraw, zamontowanie instalacji wykorzystującej wody opadowe do nawadniania okolicznych terenów zielonych, budowa ścieżki edukacyjnej oraz organizacja warsztatów dla dzieci i młodzieży. Wartość projektu - jak przekazano - to blisko 3 mln zł, jego realizację zaplanowano na koniec przyszłego roku. "Efektem inwestycji będzie selektywna zbiórka 240 ton odpadów rocznie i 2 tony przygotowane do ponownego użycia" - podkreślił NFOŚiGW.

jls/ malk/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 75 $ baryłka  2,12% 26.06.2026 14:05
 Cyna 50075 $ tona 1,11% 26.06.2026 14:05
 Cynk 3431 $ tona -0,16% 26.06.2026 14:05
 Aluminium 3131 $ tona -0,57% 26.06.2026 14:05
 Pallad 1188 $ uncja  0,89% 26.06.2026 14:05
 Platyna 1596.85 $ uncja  0,90% 26.06.2026 14:05
 Srebro 57.89 $ uncja  0,70% 26.06.2026 14:05
 Złoto 4041.75 $ uncja  0,63% 26.06.2026 14:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.