Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej

Strona główna Transport, Elektromobilność Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej

Partnerzy portalu

Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmuje temat akumulatorów i bezpiecznej transformacji energetycznej. Zdaniem raportu, to właśnie akumulatory mają szansę odegrać kluczową rolę w bezpiecznej transformacji energetycznej.

  • Wdrożenie akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV) wzrosło o 40 proc. w 2023 roku, przy 14 mln nowych samochodów elektrycznych
  • Sektor energetyczny odpowiada obecnie za ponad 90 proc. rocznego zapotrzebowania na akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion)
  • W ciągu niespełna 15 lat koszty akumulatorów spadły o ponad 90 proc., co stanowi jeden z najszybszych spadków cen w historii czystych technologii energetycznych

Raport „Batteries and Secure Energy Transitions” opublikowany 25 kwietnia przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) podejmuje temat akumulatorów i bezpiecznej transformacji energetycznej, której celem wprowadzenie globalnego systemu energetycznego na ścieżkę zerowej emisji netto.

Akumulatory stanowią istotną część światowego systemu energetycznego i mają szansę odegrać kluczową rolę w bezpiecznej transformacji energetycznej. 

W sektorze transportu, są one niezbędnym elementem pojazdów elektrycznych, zaś w sektorze energetycznym, akumulatory są najszybciej rozwijającą się technologią czystej energii na rynku. Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum – WEF) zauważa, że magazynowanie energii w akumulatorach jest istotną częścią globalnego przejścia na czystą energię.

Po ponad dwukrotnym wzroście zużycia w sektorze energetycznym w ubiegłym roku, akumulatory muszą doprowadzić do sześciokrotnego wzrostu globalnego magazynowania energii, aby umożliwić światu osiągnięcie celów na 2030 roku nakreślonych na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju


Technologia idzie naprzód. Akumulatory najszybciej rozwijającą się technologią


Magazynowanie energii w akumulatorach było najszybciej rozwijającą się technologią energetyczną dostępną komercyjnie w 2023 roku, zaś jej wdrożenie wzrosło ponad dwukrotnie r/r – stwierdza raport.

Wzrost popytu spowodował dodanie 42 GW mocy w akumulatorach na całym świecie, zaś stosowanie akumulatorów w pojazdach elektrycznych wzrosło o 40 proc. w ubiegłym roku, przy 14 mln nowych samochodów elektrycznych.

ZielonaGospodarka
Sprzedaż samochodów elektrycznych w scenariuszu ustalonych polityk i w scenariuszu zerowym netto, 2023 i 2030 r., Źródło: IEA (2024), Global battery storage capacity additions, 2010-2023, IEA, Paris, Licencja: CC BY 4.0


Pomimo powszechnego wykorzystywania akumulatorów litowo-jonowych, to właśnie sektor energetyczny odpowiada obecnie za ponad 90 proc. rocznego zapotrzebowania. 

ZielonaGospodarka
Globalny wzrost pojemności akumulatorów w latach 2010-2023, Źródło: IEA (2024), Global battery storage capacity additions, 2010-2023, IEA, Paris, Licencja: CC BY 4.0


Akumulatory stają się coraz tańsze. 15 lat – 90 proc. mniej


W ciągu niespełna 15 lat koszty akumulatorów spadły o ponad 90 proc., co stanowi jeden z najszybszych spadków cen w historii czystych technologii energetycznych. 

Najpopularniejszy typ akumulatorów, oparty na przywoływanych ogniwach litowo-jonowych, był zwykle kojarzony z elektroniką użytkową.

Obecnie sektor energetyczny odpowiada za ponad 90 proc. całkowitego zapotrzebowania na akumulatory. Globalna produkcja akumulatorów wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat. Omawiany raport stwierdza, że 40 proc. ogłoszonych planów dotyczących nowej produkcji akumulatorów znajduje się w gospodarkach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska. 

Akumulatory szansą na odejście od paliw kopalnych


W raporcie podkreślono wszechstronność magazynowania energii elektrycznej w akumulatorach, które w opłacalny sposób wspierają bezpieczeństwo energetyczne w ramach transformacji energetycznej.  

W sektorze energetycznym magazynowanie energii w akumulatorach wspiera odchodzenie od węgla i gazu, jednocześnie zwiększając wydajność systemów energetycznych poprzez zmniejszenie strat w sieciach elektroenergetycznych. 

Przewiduje się, że dalsze rozwój w zakresie produkcji akumulatorów obniżą średnie globalne koszty akumulatorów litowo-jonowych o kolejne 40 proc. w latach 2023-2030 i wprowadzą na rynek akumulatory sodowo-jonowe. 

„Sektory energii elektrycznej i transportu są dwoma kluczowymi filarami szybkiego obniżenia emisji, aby osiągnąć cele uzgodnione na COP28 i utrzymać możliwość ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C” – stwierdził dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatih Birol. „Akumulatory zapewnią fundamenty w obu obszarach, odgrywając nieocenioną rolę w zwiększaniu skali odnawialnych źródeł energii i elektryfikacji transportu, jednocześnie zapewniając bezpieczną i zrównoważoną energię dla firm i gospodarstw domowych” – dodaje Birol.

Fot. główna: Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.