Wynik wyszukiwania - "usa" - Wiadomości

EKG. Bando: chcemy wprowadzić wstępne pozwolenie na budowę, by pomóc w budowie jądrówki

Chcemy wprowadzić do prawa wstępne pozwolenie na budowę, by przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu Maciej Bando podczas EKG. W 2028 r. miałyby się zakończyć prace leżące po stronie administracji w zw. z elektrownią - dodał.
08.05.2024

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.
06.05.2024

Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

Ukazała się analiza, jaki ślad węglowy generuje podróżowanie na konferencje astronomiczne - poinformował Uniwersytet w Kolonii w Niemczech.
04.05.2024

Rygorystyczne racjonowanie wody w Bogocie w następstwie rabunkowej wycinki lasów Amazonii

W poniedziałek, 29 kwietnia, mieszkańcy dziesięciu dzielnic dziesięciomilionowej stolicy Kolumbii będą musieli nadal zadowolić się cieniutkimi strumieniami ściśle racjonowanej wody w kranach, ponieważ naturalne sztuczne zbiorniki zaopatrujące miasto w wodę są od marca tego roku wypełnione zaledwie w jednej piątej pojemności.
29.04.2024

Krakowskie autobusy elektryczne od dziesięciu lat na ulicach miasta

Dokładnie od 10 lat MPK w Krakowie eksploatuje autobusy zasilane energią elektryczną na regularnych liniach. Stolica Małopolski była pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło stałe połączenie z wykorzystaniem wyłącznie takich pojazdów. Obecnie posada 121 autobusów elektrycznych.
29.04.2024

Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Analiza Światowego Forum Ekonomicznego wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny.
26.04.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Rozpoczynają się prace terenowe w związku z budową polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu

W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju.
24.04.2024

Wiceprezes BOŚ: banki w Polsce są przygotowane do finansowania transformacji energetycznej

Banki w Polsce są przygotowane by finansować transformację energetyczną - powiedział w poniedziałek wiceprezes BOŚ Bartosz Kublik. M.in. "potężna strukturalną nadpłynność" pozwala umiejscowić w bilansie tego sektora dodatkowe 250-300 mld zł na ten cel - dodał.
23.04.2024

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem

Temperatury w Europie rosną mniej więcej dwukrotnie szybciej niż średnia światowa – poinformowały w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i agencja klimatyczna UE Copernicus, ostrzegając przed konsekwencjami, które będą miały wpływ m.in. na zdrowie ludzi i topnienie lodowców.
23.04.2024

Zrównoważone budownictwo wkracza na salony

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów realizujących nieruchomości mieszkaniowe. Na rynku powstają kolejne efektywne energetycznie osiedla wyposażone w takie rozwiązania, jak pompy ciepła, rekuperacja czy fotowoltaika. Realizacja takich inwestycji niesie jednak za sobą wyzwania, w tym konieczność edukacji społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z zakupu niskoemisyjnych nieruchomości.
22.04.2024

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień i od święta?

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – święto, podczas którego szczególną uwagę kierujemy na naszą planetę. To dzień, który przypomina nam o konieczności dbania o nią. Obecnie praktycznych działań w tym zakresie oraz edukacji potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. Proekologiczne postawy można kształtować także wśród najmłodszych dzięki programom edukacyjnym takim jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
22.04.2024

Trzy elektryczne autobusy wyjechały na ulice Krosna

Na ulice Krosna na Podkarpaciu wyjechały trzy elektryczne autobusy komunikacji miejskiej. Elektryczne pojazdy będą mogły zabrać na swój pokład niemal 60 pasażerów.
21.04.2024

Szczecińska spółka chce kupić 14 autobusów elektrycznych. Można składać oferty

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” planuje zakup 14 autobusów elektrycznych za ponad 71 mln zł. Na oferty producentów czeka do 22 maja. Zwycięzca przetargu będzie miał 480 dni na dostarczenie pojazdów.
20.04.2024

SodaStream inspiruje do zmian w kierunku bardziej ekologicznego trybu życia

Ile jednorazowych plastikowych butelek potrzeba, aby opleść Ziemię 27 razy? Odpowiedź to 5,5 mld - czyli tyle, ile w 2023 roku użytkownicy SodaStream zaoszczędzili planecie. Jak tego dokonali? Małymi eko zmianami w codzienności, które efektem skali przynoszą spektakularny efekt! Marka od początku istnienia inspiruje do podjęcia choć niewielkich kroków na drodze ku lepszej przyszłości planety, z troską o środowisko naturalne i dobrobyt kolejnych pokoleń.
19.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

2023 rekordowym rokiem dla wzrostu mocy instalacji wiatrowych

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
17.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Wodorowy autobus Solaris zwycięzcą konkursu Polski Bus Roku 2023

Solaris zdobył dwie nagrody w konkursie „Polski Bus Roku 2023” organizowanym przez portal branżowy transinfo.pl. Producent zwyciężył w dwóch kategoriach: Miejski Bus Roku 2023 – z wodorowym modelem Solaris Urbino 12 hydrogen – oraz w kategorii Międzymiastowy Bus Roku 2023 z Urbino 10,5 w wersji mild hybrid.
15.04.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Chińscy dostawcy turbin wiatrowych pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. chińskich dostawców turbin wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii - ogłosiła we wtorek jej wiceszefowa Margrethe Vestager. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia "kryteriów wiarygodności" wobec dostawców technologii.
10.04.2024

Kontrakty dla setek firm i tysiące nowych miejsc pracy - „mały atom” wzmocni polski łańcuch wartości

Silne wsparcie udzielone przez administrację amerykańską projektowi budowy nad Wisłą floty małych reaktorów modułowych (SMR) w technologii BWRX-300 - to doskonała wiadomość dla całej polskiej gospodarki. „Naliczyliśmy, że około 80 firm w naszym kraju posiada niezbędne kompetencje i doświadczenie, aby realizować projekty nuklearne. Kolejnych 250 ma potencjał odpowiedni do tego, aby do nich dołączyć” - mówi Tadeusz Woszczyński, country manager Hitachi zarządzający w Polsce, Austrii, Czechach, Słowacji i krajach bałtyckich.
08.04.2024

Policja zatrzymała aktywistę klimatyczną Gretę Thunberg

Holenderska policja zatrzymała w sobotę słynną aktywistę klimatyczną Gretę Thurnberg wraz z grupą innych demonstrantów, która brała udział w proteście i usiłowała zablokować ważną autostradę A12 prowadzącą do Hagi - podaje AFP.
06.04.2024

Inauguracja polsko-amerykańskiego centrum czystych technologii energetycznych

Szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, prace nad włączeniem polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw - to pierwsze obszary działania zainaugurowanego w środę Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC).
03.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Czas na gaz. Rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie nabiera tempa

W Europie budowane są kolejne terminale LNG oraz gazociągi, będące efektem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, który wymiernie przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym.
01.04.2024

Cel transformacji energetycznej niemożliwy do osiągnięcia. Co dalej?

Osiągnięcie trzykrotnego zwiększenia udziału mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku jest zagrożone. Jak zauważa Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej, realizacja ambitnego celu wymaga poczynienia olbrzymich nakładów finansowych.
30.03.2024

Dwie firmy zainteresowane wymianą baterii w starszych autobusach elektrycznych MPK w Krakowie

Dwie firmy przedstawiły oferty w przetargu na wymianę baterii w 20 starszych autobusach marki Solaris ogłoszonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Modyfikacja ma na celu zwiększenie zasięgu pojazdów na jednym ładowaniu do co najmniej 150 kilometrów.
29.03.2024

„Szczecin powinien być przykładem dla innych miast” – podsumowanie konferencji energetycznej

Pełna sala gości, duża dawka merytoryki, okazje do rozmów i prezentacja wszystkiego w praktyce – tak można opisać zorganizowaną po raz pierwszy ogólnopolską konferencję Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024, realizowaną w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.
27.03.2024

2 kwietnia w Gdańsku zacznie kursować pierwszy autobus wodorowy

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. Pierwszy wodorowy Nesobus zacznie kursować ulicami Gdańska 2 kwietnia - poinformował gdański magistrat.
26.03.2024

Nowe tworzywo ma rozwiązać problem mikroplastiku

Naukowcy opracowali naturalny plastik produkowany z alg, który w ciągu miesięcy całkowicie się rozkłada, nie tworząc nawet mikrocząstek. Tymczasem zanieczyszczenie mikroplastikiem to rosnące na całym świecie zagrożenie.
24.03.2024

Iberdrola zainwestuje 41 mld euro i stworzy 10 000 nowych miejsc pracy do 2026 roku

Iberdrola planuje inwestycje o wartości brutto 41 mld euro, w tym zakup 18,4% amerykańskiej spółki Avangrid. Partnerzy firmy wniosą wkład w wysokości 5 mld euro, co zwiększy inwestycje netto do kwoty 36 mld euro. Firma położy duży nacisk na zapewnienie możliwości lokalizacji infrastruktury sieci elektroenergetycznej, tam, gdzie jest ona niezbędna do wspierania rozwoju dekarbonizacji i nowych sektorów.
21.03.2024

Linie lotnicze KLM przegrały proces o greenwashing z organizacją Fossil Free

Sąd w Amsterdamie przyznał w środę rację organizacji Fossil Free, która oskarżyła holenderskie linie lotnicze KLM o stosowanie greenwashingu w swoich kampaniach reklamowych. Sąd uznał, że argumenty dotyczące pozytywnych aspektów dla środowiska, które pojawiały się w reklamach KLM są niejasne i "malują zbyt różowy obrazek" firmy, mogąc zmylić konsumentów.
21.03.2024

W czwartek w Brukseli pierwszy w historii Szczyt Energii Jądrowej

W czwartek w Brukseli odbędzie się pierwszy w historii szczyt poświęcony wyłącznie energetyce jądrowej. Spotkanie, w którym oprócz przywódców krajów UE wezmą też udział przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Turcji czy Pakistanu jest współorganizowane przez Belgię i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
21.03.2024

Minister klimatu: nowy skład Państwowej Rady Ochrony Przyrody

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska powołała w środę nowych członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP); wśród nich są m.in. naukowcy, przyrodnicy, leśnicy. Jak podkreśliła szefowa resortu, rada ma pomóc w realizacji celów rządu ws. ochrony przyrody.
20.03.2024

Dzikie indyki zadomawiają się w kanadyjskich miastach

Kanadyjskie dzikie indyki są coraz częściej widywane w miastach, tak jak wiele innych dzikich zwierząt, od kojotów przez szopy pracze. Populacja indyków północnoamerykańskich się odradza – podkreślają specjaliści.
19.03.2024

Pierwszy rorowiec, na którym zamontowano stałe żagle ssące. "Renesans wiatru" w żegludze

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Karabin zamiast łopaty. Minerały krytyczne na celowniku Pentagonu

Pentagon opracował nowy program oparty na sztucznej inteligencji którego celem jest szacowanie cen i dostępności minerałów krytycznych dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego oraz sektora energetycznego.
10.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Chiny bateriami stoją. Państwo Środka liderem w sektorze akumulatorów do pojazdów elektrycznych

Chiny są największym na świecie producentem akumulatorów elektrycznych. Producenci akumulatorów z Państwa Środka odnotowali dynamiczny wzrost produkcji spowodowany popytem na samochody elektryczne. Akumulatorowa hossa może wkrótce się skończyć wraz ze spadkiem popytu na elektryki.
07.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS. Jednym z kluczowych elementów będzie opracowanie i wdrożenie nowyc
05.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty – PSEW i miasto Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Odnawialne źródła energii rozwijają się dynamicznie. W polskiej transformacji energetycznej kluczową rolę odegra morska energetyka wiatrowa. Branża wiatrowa w nadchodzących dekadach przyniesie polskiej gospodarce pewne i stabilne zyski. Dane wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
04.03.2024

Zatopiony przez rebeliantów Huti statek zagraża środowisku

Statek Rubymar, który zatonął w Zatoce Adeńskiej po ostrzale jemeńskich separatystów Huti, zagraża środowisku naturalnemu Morza Czerwonego. Wraz Rubymar na dno poszło 21 tys. ton nawozów sztucznych.
04.03.2024

Eiffel Investment Group otwiera swoje biuro w Warszawie z zamiarem przyspieszenia transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej

Eiffel Investment Group ogłosiła wczoraj otwarcie swojego biura w Warszawie, co pozwoli zintensyfikować inwestycje w regionie, w którym od 2018 r. zainwestowała już ponad 500 mln euro. Eiffel i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) ogłaszają bezprecedensową współpracę, której celem jest finansowanie projektów związanych z energią odnawialną na rynku Polskim i poza nim.
01.03.2024

Zielona energia na bok. Chiny idą w energetykę węglową

Chiny będące światowym liderem odnawialnych źródeł energii nie są w stanie osiągnąć celów klimatycznych wyznaczonych na 2025 rok w wyniku wzrostu zużycia węgla i inwestycji w energetykę węglową.
01.03.2024

Autobusy elektryczne firmy Yutong doskonale radzą sobie w testach przeprowadzonych w ekstremalnie niskich temperaturach w Norwegii i Kazachstanie

Spółka Yutong Bus Co., Ltd. („Yutong”, SHA:600066), międzynarodowy dostawca autobusów, informuje, że jej autobusy elektryczne pomyślnie przeszły przeprowadzone w Norwegii i Kazachstanie rygorystyczne testy drogowe w ekstremalnie niskich temperaturach, co jest znaczącym kamieniem milowym w procesie elektryfikacji transportu publicznego.
29.02.2024

Portugalski kandydat na premiera oblany farbą przez aktywistów klimatycznych [wideo]

Lider portugalskiego centroprawicowego bloku wyborczego Sojusz Demokratyczny (AD) Luis Montenegro, który po wyborach parlamentarnych może zostać premierem Portugalii, został w środę oblany farbą przez grupę aktywistów klimatycznych na terenie lizbońskich targów.
29.02.2024

PIE: średnia aktywność sektorów energochłonnych w Polsce spadła o 6,4 proc. w ciągu 2 lat

Od września 2021 r. do października 2023 r. średnia aktywność sektorów energochłonnych w Polsce spadła o 6,4 proc. - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczono, że spadek produkcji w Polsce jest najmniejszy na tle krajów regionu.
29.02.2024

SolarEdge ogłasza pierwszą w USA instalację zoptymalizowanego naziemnego falownika o mocy 330 kW z certyfikatem UL1741

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że jego nowy system z falownikiem SolarEdge 330 kW o dużej mocy zoptymalizowany pod kątem prądu stałego dla społeczności i naziemnych instalacji solarnych otrzymał certyfikat UL1741-SB i jest obecnie wdrażany u pierwszego klienta w USA. Zoptymalizowany falownik o mocy 330 kW posiada certyfikat Intertek i został zaprojektowany tak, aby spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa w branży.
27.02.2024

Premierzy Polski i Kanady o współpracy w energetyce, wspieraniu Ukrainy i bezpieczeństwie

Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, gdy chodzi o najważniejsze kwestie; wspólnie wspieramy Ukrainę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady. Justin Trudeau podkreślał, że Kanada chce wesprzeć Polskę m.in. sektorze energetyki jądrowej.
26.02.2024

Z końcem 2023 r. Iberdrola osiągnęła ponad 42 GW mocy w OZE

Iberdrola kontynuuje działania w kierunku dekarbonizacji. Z końcem minionego roku firma osiągnęła 42 175 MW mocy zainstalowanej w instalacjach OZE. Dzięki produkcji zielonej energii wynoszącej blisko 80 000 mln kWh (wzrost o 6,3% r/r) firma unkinęła emisji 14 mln ton CO2 do atmosfery. Jest to równowartość emisji 1 mln samochodów pokonujących trasę 100 000 km każdy.
26.02.2024

Premier: rozmawialiśmy z premierem Kanady o przyszłej współpracy dotyczącej energetyki jądrowej, również o SMR-ach

Premier Donald Tusk poinformował, że z premierem Kanady Justinem Trudeau rozmawiali też m.in. o przyszłej współpracy ws. energetyki jądrowej, również o małych reaktorach modułowych tzw. SMR-ach. Polska jest tym bardzo zainteresowana - .podkreślił.
26.02.2024

Gaz nie odejdzie do lamusa. Globalny rynek gazowy w zeroemisyjnym świecie

Wraz z transformacją energetyczną wysuwane są postulaty wyeliminowania z koszyka energetycznego paliw kopalnych. Najnowszy raport od Wood Mackenzie poświęcony globalnemu rynkowi gazu rozwiewa wątpliwości co do jego dalszej przyszłości.
24.02.2024

RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

RWE Offshore Wind (RWE), wiodący na świecie gracz na rynku morskiej energetyki wiatrowej, oraz Smart Wires, globalny dostawca technologii i usług ulepszających sieć, podpisały memorandum of understanding (MOU) w celu współpracy przy badaniu zastosowania zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy, SmartValve, w długich obwodach kablowych wysokiego napięcia prądu przemiennego i prądu stałego (HVAC lub HVDC) w celu obsługi połączeń wytwarzania na morzu. Badanie skupi się na przyspieszeniu i minimalizacji zapotrzebowania na do
22.02.2024

Erbud wybuduje halę produkcyjną dla fabryki wież wiatrowych Baltic Towers

Erbud zawarł umowę z Baltic Towers o wartości 358,4 mln zł netto na zaprojektowanie i budowę hali produkcyjnej wież dla morskiej energetyki wiatrowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku - podała spółka w komunikacie.
22.02.2024

Rumuński Gałacz inwestuje w 40 nowych e-busów

Przedstawiciele władz miasta Gałacz (Galați) zdecydowali o kolejnych inwestycjach w ekologiczny transport publiczny. Solaris tym razem dostarczy do Rumunii 40 autobusów bateryjnych. 20 Urbino 9 LE electric i 20 Urbino 12 electric zostaną przekazane do klienta na początku przyszłego roku.
16.02.2024

Reaktor w bloku nr 4 elektrowni jądrowej Vogtle (USA) osiągnął stan krytyczny

Reaktor AP1000 w nowym bloku nr. 4 w elektrowni jądrowej Vogtle w stanie Georgia (USA) osiągnął po razi pierwszy stan krytyczny - poinformował operator elektrowni Georgia Power. Komercyjna eksploatacja bloku ma się zacząć do połowy 2024 r.
15.02.2024

Wydział Mechaniczny na Politechnice Koszalińskiej zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki

1 lutego 2024 r. – świętujący w ubiegłym roku, podobnie jak cała uczelnia 55-lecie powołania – Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, zarządzeniem rektor dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK, zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.
14.02.2024

Wiceministrowie klimatu i środowiska rozmawiali w Paryżu o transformacji energetycznej

Ministrowie ds. energii z całego świata spotkali się w Paryżu na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). W wydarzeniu, które odbywa się 13 i 14 lutego 2024 r., biorą udział wiceministrowie klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz Krzysztof Bolesta.
14.02.2024

PEJ: fińskie konsorcjum zapewni wsparcie przy projektowaniu elektrowni jądrowej na Pomorzu

Polskie Elektrownie jądrowe rozpoczęły współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services przy projektowaniu i przygotowywaniu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformowały we wtorek Polskie Elektrownie Jądrowe.
13.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Gdańska flota w kierunku zrównoważonej mobilności

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. To kamień milowy w dziedzinie ekologii, a jednocześnie pełnia komfortu podróży bez emisji szkodliwych substancji. Gdańsk staje się liderem transformacji transportu publicznego, wprowadzając do swojej floty autobusy, które nie tylko spełniają najwyższe standardy środowiskowe, ale również zapewniają efektywną i przyjazną dla pasażerów mobilność.
12.02.2024

Polski projekt budowy SMR-ów z poparciem Komisji Europejskiej

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. już do 2040 roku - to najnowszy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE. Jego osiągnięcie, zdaniem „unijnego rządu”, będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy z nich, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.
12.02.2024

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Akcjonariusze Orlenu zmienili radę nadzorczą - nowym szefem Wojciech Popiołek

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zmieniło we wtorek radę nadzorczą spółki, odwołując z niej osiem osób, powołując dziewięć, i wybierając na nowego jej szefa prof. Wojciecha Popiołka. Do obsadzenia pozostało jedno miejsce.
06.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Trina Storage dwukrotnie wyróżniona przez BloombergNEF

Badanie BNEF, którego wyniki opublikowano w raporcie Energy Storage System Cost Survey 2023, obejmuje łańcuch wartości związanych z magazynowaniem energii, w tym z integratorami magazynowania energii, dostawcami baterii, dostawcami systemów konwersji energii i nie tylko. W raporcie podkreślono znaczenie baterii w systemach magazynowania energii. Producenci baterii i dostawcy systemów magazynowania energii stale ulepszają wszystkie elementy systemu magazynowania energii.
29.01.2024

Eway i Grodno S.A. łączą siły na rzecz elektromobilności

Eway, producent i operator stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz Grodno S.A., czołowy dostawca kompleksowych rozwiązań prądowych, podpisały umowę o współpracy. Na jej mocy Grodno S.A. staje się oficjalnym dystrybutorem stacji ładowania Eway w Polsce.
29.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
27.01.2024

Administracja prezydenta USA ogłasza tymczasowe wstrzymanie oczekujących zezwoleń na eksport LNG

Biały Dom poinformował 26 stycznia w komunikacie prasowym, że ogłasza tymczasowe wstrzymanie wydawania decyzji w sprawie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów niebędących stroną umowy o wolnym handlu do czasu, gdy Departament Energii będzie mógł zaktualizować analizy stanowiące podstawę do uzyskania zezwoleń. Obecnie USA są już największym eksporterem gazu na świecie, a oczekuje się, że do końca tej dekady eksport podwoi się.
26.01.2024

Ogłoszono stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów w Kolumbii

Władze Kolumbii ogłosiły stan klęski żywiołowej w związku z licznymi pożarami lasów, które rozprzestrzeniają się w dziewięciu departamentach. Żywioł w czwartek po południu czasu miejscowego dotarł do Bogoty, stolicy kraju.
26.01.2024

Ubytki wód gruntowych na świecie przyspieszają

Analiza prawie 1,7 tys. podziemnych warstw wodonośnych w różnych częściach świata wskazała, że powszechne jest obniżanie się w nich poziomu wody. Dobre wieści są takie, że w dużej mierze można temu przeciwdziałać.
25.01.2024

Sztuczna roślina produkuje prąd

Zespół z Northeastern University stworzył sztuczną roślinę ozdobną, która produkuje prąd z energii wiatru i deszczu. Według badaczy takie urządzenia wykonane w większej skali mogłyby produkować ekologiczną energię.
25.01.2024

Hennig-Kloska: Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej

Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która spotkała się z ambasadorem USA. Dodała, że współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
20.01.2024

Polscy naukowcy zaangażowani w projekt badania zdrowia planety

W Kenii zmieniający się klimat zakłóca sezonowość pór roku - region cierpi na niedobór wody. W Brazylii mierzą się z rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych. Międzynarodowy zespół z udziałem naukowców z Polski chce wesprzeć te społeczności w budowaniu "odporności" planety na zmieniające się warunki funkcjonowania.
15.01.2024

Greenpeace pozywa Holandię za brak planu klimatycznego dla wyspy Bonaire

Mieszkańcy karaibskiej wyspy Bonaire oraz Greenpeace pozwali w czwartek państwo holenderskie do sądu - przekazała w oświadczeniu organizacja ekologiczna. Zarzucają oni rządowi w Hadze, że robi zbyt mało, aby chronić mieszkańców wyspy przed zmianami klimatycznymi.
12.01.2024

Rok 2023 był najcieplejszy w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów

Rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, średnia temperatura na świecie wyniosła 14,98 st. C. i była o 1,48 st. wyższa niż w epoce przedindustrialnej - poinformował we wtorek Copernicus Climate Change Service (C3S), unijny program obserwacji Ziemi.
10.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Bechtel: ryzyko regulacyjne jednym z największych ryzyk w branży jądrowej

W branży jądrowej jednym z największych ryzyk jest ryzyko regulacyjne; liczymy, że polski dozór przeprowadzi proces licencyjny reaktora AP100 bez zakłóceń - powiedział PAP wiceprezes Bechtela Ahmet Tokpinar. Bechtel będzie wykonawcą elektrowni jądrowej na Pomorzu.
06.01.2024

Rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym rozpoczyna przesył energii między Danią a Wielką Brytanią

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
31.12.2023

Kolejne zamówienie Vestas w USA. Tym razem to projekt o mocy 135 MW

Firma zdobywa zamówienie na projekt o mocy 135 MW w USA realizowany przez Steelhead Americas, północnoamerykańskie "ramię rozwojowe" przedsiębiorstwa.
31.12.2023

Paradoks litu ciemną stroną transformacji energetycznej

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś „białym złotem”, zużywa zaś olbrzymie ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Eksperci mówią o „paradoksie litu”.
31.12.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na 167 MW w USA w energetyce wiatrowej

Firma otrzymała zamówienie o mocy 167 MW na zasilenie nieujawnionego projektu wiatrowego w USA. Zamówienie obejmuje 45 turbin V150 platformy o mocy 4 MW.
30.12.2023

Przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce będzie pracowało 800-1000 specjalistów Bechtela

Bechtel, wykonawca przy budowie polskiej elektrowni jądrowej, na potrzeby przedsięwzięcia zatrudni na miejscu 600-700 specjalistów, do tego dojdzie ok. 200-300 specjalistów z USA - powiedział PAP Ahmet Tokpinar, wiceprezes amerykańskiej firmy Bechtel.
30.12.2023

Pierwszy amerykański, w pełni elektryczny holownik na próbach morskich

Pierwszy w USA w pełni elektryczny holownik, eWolf, przechodzi próby morskie, jak poinformował armator, Crowley Corporation.
29.12.2023

PIE: energetyka oparta na węglu wymaga miliardowych dopłat

Energetyka oparta na węglu wymaga miliardowych dopłat - podkreślili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Całkowity koszt rozwoju miksu elektroenergetycznego z utrzymaniem energetyki węglowej wynosi ponad 2,1 bln zł, czyli o 393 mld zł więcej niż przyspieszony rozwój OZE - dodali.
28.12.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na 1089 MW od Pattern Energy w USA. To największy jak dotąd pojedynczy projekt lądowy na świecie

Vestas uzyskał wiążące zamówienie od Pattern Energy na zasilenie większej części projektu SunZia Wind w Nowym Meksyku w USA. Jest to największe jak dotąd zamówienie Vestas na rynku amerykańskim i największy pojedynczy projekt lądowy na świecie.
28.12.2023

Kanada rozpocznie produkcję przetworzonej wody z Oceanu Atlantyckiego

Barrington w Nowej Szkocji zacznie w przyszłym roku pozyskiwać wodę z odsalania wód Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość szuka sposobów radzenia sobie z suszą.
27.12.2023

Globalna rozbudowa gazociągów. Aż 80 procent buduje Azja

Mimo transformacji energetycznej i wzrostu udziału zielonej energii w globalnym mixie energetycznym, paliwa kopalne nieprędko odejdą do lamusa. Na całym świecie gwałtowny rozwoju odnotowuje sektor gazociągowy, zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i w Stanach Zjednoczonych, zaś spore nadzieje z gazem wiąże Ameryka Południowa.
25.12.2023

Największa na świecie lądowa elektrownia wiatrowa oddana do użytku

Największa na świecie lądowa elektrownia wiatrowa została oddana do użytku 10 grudnia w Chinach. Elektrownia posiada 701 turbin o łącznej mocy 3 GW.
22.12.2023

Koszt braku dekarbonizacji to przede wszystkim wyższe ceny energii

Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE - przekonują w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny oraz Polski Fundusz Rozwoju.
21.12.2023

Gmina Giżycko na piątkę - tyle elektrobusów Yutong liczy już komunikacja publiczna

Mijający rok stoi pod znakiem prawdziwej rewolucji w komunikacji publicznej na terenie gminy i miasta Giżycko. Pierwszą częścią zmian był powrót bezpłatnych przejazdów, a kolejną - realizujący je tabor. Samorząd zainwestował w elektryczne autobusy marki Yutong, których flotę rozbudował właśnie do pięciu pojazdów.
20.12.2023

W Kanadzie od 2035 r. będą sprzedawane tylko samochody elektryczne i hybrydowe

Nabywcy nowych samochodów w Kanadzie od 2035 r. będą mogli kupić tylko auta z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym - ogłosił we wtorek minister środowiska Steven Guilbeault.
20.12.2023

Postulaty do rządu i wyzwania z wdrażania ESG

Od przedstawienia sześciu postulatów do rządu - kluczowych dla efektywnej realizacji ESG w Polsce - rozpoczęło się Forum Innowatorów ESG 2023. Postulaty w imieniu biznesu przedstawiło Polskie Stowarzyszenie ESG i Federacja Przedsiębiorców Polskich.
19.12.2023

Naukowcy z USA: w kraju już trwa migracja klimatyczna

W Stanach Zjednoczonych już trwa migracja klimatyczna; mieszkańcy uciekają z obszarów narażonych na powodzie - dowodzą naukowcy w opublikowanym w poniedziałek raporcie, analizującym krajowe trendy migracyjne wywołane ryzykiem klimatycznym. Z zagrożonych obszarów wyjechało już 3,2 mln Amerykanów.
18.12.2023

Sztuczna inteligencja pomoże w szukaniu podziemnych złóż wodoru

Powstał system sztucznej inteligencji, który na podstawie zdjęć satelitarnych będzie szukał „złotego wodoru”. Tak mówi się o wodorze, który występuje naturalnie, w ukrytych pod ziemią złożach.
18.12.2023

OSGE: proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 w pełni transparentny

Proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 jest w pełni transparentny, wydanie przez ministra klimatu decyzji zasadniczej mimo negatywnej opinii ABW jest zgodne z prawem - poinformowała we wtorek spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE).
13.12.2023

Polskie szkoły świętują Call to Earth Day z CNN

Szkoły i organizacje z Polski wzięły udział w trzeciej edycji Call to Earth Day, której finał miał miejsce 28 listopada. W tym dniu na całym świecie podjęto działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej i zaangażowanie się w ochronę środowiska.
12.12.2023

Powstał projekt końcowego porozumienia COP28, wiele krajów przyjęło go krytycznie

To ogromny krok naprzód - oświadczył w poniedziałek przewodniczący odbywającej się w Dubaju konferencji klimatycznej COP28 sułtan Ahmed al-Dżaber, informując o powstaniu projektu porozumienia, które ma być ogłoszone we wtorek, w ostatnim dniu obrad. Tekst przez niektóre kraje został przyjęty chłodno lub nawet krytycznie.
12.12.2023

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Włochy. W pięciu miastach aktywiści klimatyczni wlali do rzek i kanałów zieloną substancję

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.
10.12.2023

COP2. Wysłannik ChRL: nie ma szans na sukces COP28 bez rozwiązania w sprawie paliw kopalnych

Chiński wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział w sobotę, że jest postęp w złożonych negocjacjach COP28 w sprawie odejścia od paliw kopalnych, jednak podkreślił, iż nie ma szans na sukces szczytu w Dubaju bez rozwiązania w tej sprawie.
09.12.2023

Sprawiedliwość po niemiecku. Czy to koniec Energiewende?

Szerokim echem odbił się niedawny wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że fundusze przeznaczone na walkę z koronawirusem nie mogą zostać wykorzystane na działania związane z rządową polityką klimatyczną. Czy to koniec słynnego Energiewende, niemieckiego przełomu energetycznego?
08.12.2023

Ambasador Mark Brzezinski: cieszą nas decyzje dotyczące budowy reaktorów atomowych

To ważny i bardzo potrzebny krok dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla naszych relacji – napisał w czwartek w portalu X (Twitter) ambasador USA Mark Brzezinski. Decyzję dotyczącą budowy reaktorów wydało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
08.12.2023

Cała naprzód! Chiny podwajają udział energii odnawialnej w krajowej energetyce

Chiny nie zwalniają tempa pod względem oddawania do użytku mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Przewiduje się, że tylko w tym roku Państwo Środka podwoi moc energii odnawialnych w stosunku do zeszłego roku, jednocześnie rozbudowując swój potencjał elektrowni węglowych.
08.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Focused Sun prezentuje dwie przełomowe technologie z zakresu energii słonecznej

Spółka Focused Sun zaprezentowała dwa rewolucyjne rozwiązania w zakresie energii słonecznej, pozyskujące trzykrotnie (3X) więcej energii ze słońca niż konwencjonalne systemy. W odróżnieniu od tradycyjnych paneli słonecznych, które wychwytują jedynie światło słoneczne, produkty te pochłaniają zarówno światło słoneczne, jak i jego ciepło. Oferują one niezrównaną wydajność i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.
06.12.2023

Wysłannik USA ds. klimatu ogłosił na COP28 plan na rzecz fuzji jądrowej

Wysłannik USA ds. klimatu John Kerry ogłosił we wtorek w Dubaju, gdzie trwa międzynarodowa konferencja klimatyczna COP28, międzynarodowy plan zaangażowania na rzecz fuzji jądrowej. Poinformował, że plan, który koncentruje się na badaniach i rozwoju, łączy 35 państw.
05.12.2023

Wyzwania polityki klimatycznej: wciąż 82% globalnego zapotrzebowania na energię zaspokajane dzięki paliwom kopalnym

Z roku na rok rośnie ilość deklaracji neutralności klimatycznej oraz wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji w kontekście szans – a nie jedynie kosztów i ograniczeń. Z raportu KPMG pt. „Net Zero Readiness Report” wynika, że zielona transformacja to trwały trend, z którym liczyć się musi myślący przyszłościowo biznes.
03.12.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Plany branży mięsnej na COP28: lobby nastawione na przekonywanie, że produkcja mięsa jest korzystna dla środowiska

Lobbyści producentów mięsa i produktów mleczarskich będą przekonywać uczestników rozpoczętego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28, że produkcja żywności odzwierzęcej jest korzystna dla środowiska i stanowi element "zrównoważonej diety" - ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian", któremu razem z organizacją DeSmog udało się dotrzeć do strategii PR branży mięsnej.
01.12.2023

Teoria swoje, praktyka swoje. Transformacja energetyczna musi zostać przyspieszona

Transformacja energetyczna nie przebiega zgodnie z planem. Następstwa pandemii koronawirusa COVID-19 i skutki kryzysu na Ukrainie dodatkowo spotęgowały wyzwania stojące przed transformacją, zaś osiągnięcie celu klimatycznego wzrostu średniorocznej temperatury o 1,5 st. C względem czasów preindustrialnych wymaga zintensyfikowania wysiłków – donosi Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej w swoim raporcie.
01.12.2023

W Dubaju rozpoczął się szczyt klimatyczny COP28

Tegoroczną konferencję klimatyczną ONZ (COP28) w Dubaju otworzył w czwartek jej przewodniczący Sultan al-Dżaber, wzywając kraje i przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi do współpracy na rzecz osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. W obradach COP28 biorą udział delegacje niemal 200 państw.
01.12.2023

Produkcja Bitcoinów zużywa gigantyczne ilości wody

Tzw. kopanie Bitcoinów wiąże się nie tylko z ogromnymi stratami energii, ale także wody, m.in. wykorzystywanej do chłodzenia komputerów. Jedna transakcja tą walutą średnio oznacza zużycie takiej ilości wody, jaką można napełnić przeciętny przydomowy basen.
30.11.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Dubaju; weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich; w Dubaju weźmie udział w konferencji klimatycznej COP28. Podczas szczytu Andrzej Duda ma mówić o konieczności sprawiedliwej transformacji energetycznej i podkreślać znaczenie energii jądrowej.
30.11.2023

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.
29.11.2023

J.Sasin: spór między Westinghouse a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE

Grupa niedawno dokonała oficjalnego otwarcia elektrowni słonecznej z magazynem energii na pustyni w USA, która pozwala ograniczyć do minimum spalanie gazu przez lokalną społeczność; inna inicjatywa grupy praktycznie zlikwidowała zapotrzebowanie na paliwo na wyspie należącej do Singapuru. EDP inwestuje w liczne przykładowe zastosowania czystych technologii, które mają na celu ograniczenie emisji CO2 i wsparcie wspólnych wysiłków na rzecz klimatu przed szczytem COP 28.
27.11.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind [wideo]

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
24.11.2023

Prezes PGG: dekarbonizacja Europy skutkuje postępującą karbonizacją światowej gospodarki

Dekarbonizacja Europy skutkuje przenoszeniem produkcji i konsumpcji węgla do krajów azjatyckich oraz rozwijających się, a w efekcie postępującą karbonizacją światowej gospodarki - ocenił w czwartek prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.
24.11.2023

Naukowcy przetestowali rozwiązania dla przyszłych elektrowni termojądrowych

Fizycy z Europy, w tym - z Polski, zakończyli serię eksperymentów z użyciem deuteru i trytu w urządzeniu fuzyjnym Joint European Torus (JET) w Wielkiej Brytanii. W ramach tych prac zbadali procesy syntezy jądrowej i techniki kontroli w warunkach podobnych do tych, jakie będą panowały w przyszłych elektrowniach termojądrowych.
23.11.2023

Solarisy Urbino hydrogen pojadą do Wałbrzycha

Solaris Bus & Coach dostarczy do Wałbrzycha ultranowoczesne autobusy wodorowe. Umowa obejmuje dostawę 20 sztuk Solarisów Urbino 12 hydrogen, z opcją zakupu dodatkowych 25 pojazdów. To kolejne polskie miasto inwestujące w zrównoważony transport publiczny oparty na wodorze. Zgodnie z podpisaną dziś umową, pierwsze sztuki zostaną dostarczone do Wałbrzycha we wrześniu przyszłego roku.
23.11.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na turbiny wiatrowe o mocy 270 MW w USA

Vestas otrzymał zamówienie o mocy 270 MW na zasilenie nieujawnionego projektu wiatrowego należącego do spółki zależnej ENGIE North America w USA. Zamówienie obejmuje 60 turbin wiatrowych V163-4,5 MW.
23.11.2023

Cierpliwość jest kluczem do szczęścia. Modułowe reaktory jądrowe nie tak szybko

Na początku miesiąca amerykańska firma NuScale anulowała umowę na budowę Carbon Free Power Project – 462-megawatowej elektrowni atomowej, co odbiło się szerokim echem w sektorze energetyki jądrowej. Echo dotarło również do Polski, gdzie planowana jest inwestycja z udziałem Amerykanów.
23.11.2023

W Orlenie powstał system wielopaliwowy Multifuel

Orlen ze spółką Horus-Energia opracował i przetestował pierwszy na świecie system wielopaliwowy Multifuel do zasilania jednostek produkujących energię elektryczną i ciepło. Umożliwia on stosowanie wodoru, gazu ziemnego lub ich mieszanki - podał koncern.
23.11.2023

Bangladesz mierzy się z epidemią dengi wywołanej m.in. przez zmiany klimatyczne

Od początku roku w Bangladeszu potwierdzono 301 255 zakażeń wirusem dengi i 1549 zgonów – informuje we wtorek portal Al-Dżazira. To największa fala zachorowań i zgonów w historii kraju.
21.11.2023

Konferencja Offshore Wind Poland 2023 - pięć postulatów branży wiatrowej

Już dzisiaj rozpoczyna się czwarta odsłona jednej z najważniejszych w Polsce konferencji dotyczących sektora offshore wind – Offshore Wind Poland 2023. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
21.11.2023

Gruszki na wierzbie, fotowoltaika na wodzie. Pływająca elektrownia słoneczna o największej mocy uruchomiona

W Indonezji uruchomiono pływającą elektrownię słoneczną o największej mocy w Azji Południowo-Wschodniej. Stanowi ona część rządowego planu wykorzystania krajowych zbiorników wodnych do generowania większej ilości mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
20.11.2023

Ambasador USA i Prezydent Warszawy otworzą Konferencję Offshore Wind Poland 2023

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się długo wyczekiwana konferencja Offshore Wind Poland 2023. Wydarzenie otworzą Ambasador USA Mark Brzeziński i Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
17.11.2023

Kolejne problemy Ørsted. Firma tnie koszty i wycofuje się z projektów w Norwegii

Ørsted A/S wycofał się z konsorcjum rozwijającego projekty morskich farm wiatrowych u wybrzeży Norwegii. Powodem „priorytetyzacja inwestycji” wynikająca z problemów finansowych.
14.11.2023

NuScale: zobowiązania wobec KGHM bez zmian

Zobowiązania firmy NuScale wobec KGHM nie uległy zmianie - poinformowała PAP wiceprezes amerykańskiej firmy Diane Hughes. W 2022 r. NuScale podpisało z KGHM umowę ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii reaktorów jądrowych SMR w Polsce.
10.11.2023

Ogłoszono program podróży papieża na konferencję klimatyczną ONZ w Dubaju

Franciszek jako pierwszy papież w historii weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28, która odbędzie się w Dubaju. Zwraca się uwagę na znaczenie tego wyjątkowego gestu prawie 87-letniego papieża. Watykan ogłosił w czwartek program jego podróży w dniach 1-3 grudnia.
10.11.2023

OSGE ze wsparciem finansowym amerykańskiego rządu na budowę małych reaktorów

OSGE zostało objęte strategicznym amerykańskim programem Phoenix i otrzyma finansowanie od Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce. Oficjalna inauguracja projektu ma miejsce dziś w Bratysławie.
09.11.2023

Polscy konsumenci chcą zakazu sprzedaży produktów nienadających się do recyklingu

Czterech na pięciu polskich konsumentów uważa, że producenci powinni wykorzystywać w swoich produktach materiały pochodzące z recyklingu. Co więcej, większość z nich sądzi, że sprzedaż produktów, których nie można poddać recyklingowi, powinna być zakazana. To wnioski z najnowszego badania Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany już 14 listopada, podczas międzynarodowej konferencji Circular Initiative w Sztokholmie.
09.11.2023

MKiŚ: Polska pozostaje kluczowym partnerem USA w realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej

8 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim. Tematyka spotkania obejmowała rozwój polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej, w szczególności energetyki jądrowej i bezpieczeństwa energetycznego.
09.11.2023

Czy globalne ocieplenie ożywi "wirusy zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii?

Pradawne patogeny, które zachowały się przez tysiąclecia w wiecznej zmarzlinie na Syberii mogą na nowo się zaktywizować wraz z globalnym ociepleniem, tworząc ryzyko całkowicie nowych chorób - powiedział portalowi The Moscow Times francuski naukowiec Jean-Michel Claverie.
08.11.2023

Najwyższe od ponad dekady emisje dwutlenku węgla z pożarów w południowych tropikach

Szacunkowe całkowite emisje dwutlenku węgla z pożarów w okresie sierpień-październik są najwyższe od 2012 r. i wynoszą ok. 110 megaton. Co ważne, aktywność pożarów na obszarach tropikalnych półkuli południowej nadal trwa - podaje Copernicus.
07.11.2023

Płonie turbina wiatraka energetycznego na polu w Gościęcinie

W poniedziałek, 6 listopada po godzinie 14 na jednym z wiatraków energetycznych stojących na farmie wiatrowej w Gościęcinie koło Choczewa w powiecie wejherowskim zauważono dym. Trwa akcja, w której udział bierze pięć zastępów Straży Pożarnej.
06.11.2023

Warsztaty dla rolników i nasadzenia - współpraca Lidl Polska z Fundacją WWF Polska na rzecz ochrony bioróżnorodności w Polsce

Dzisiejsze decyzje w temacie ochrony środowiska mają wpływ na przyszłe pokolenia i mogą zatrzymać trend zanikającej bioróżnorodności. Dlatego Lidl Polska wspólnie z Fundacją WWF Polska angażują się w odtworzenie krajobrazu rolniczego w Polsce. Obecnie przeprowadzają pilotażową akcję nasadzeń śródpolnych i warsztaty edukacyjne dla rolników i producentów współpracujących z siecią.
06.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
04.11.2023

Dostawy 18 przegubowych e-busów dla Krakowa zrealizowane

W czwartek, 26 października, odbyło się uroczyste przekazanie 18 przegubowych bezemisyjnych autobusów elektrycznych w Krakowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne posiada już 99 bateryjnych Solarisów, od dziś ta liczba wzrosła do imponujących 117 sztuk. Nowo dostarczone pojazdy zostały zamówione w październiku 2022 roku i będą kursować na liniach 164, 174, 194 oraz 503.
27.10.2023

MAE: szczyty emisji CO2 i popytu na paliwa kopalne już w tej dekadzie

Już w obecnej dekadzie nastąpią szczyty: emisji CO2, oraz popytu na paliwa kopalne - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym "World Energy Outlook". Transformacja energetyczna ma globalny zasięg i nie da się jej zatrzymać - ocenia MAE.
24.10.2023

Ekspert: tworzenie baz danych roślin z bezpłatnym dostępem kluczowe dla rozwoju nauki

W ciągu czterech lat zdigitalizujemy 7 mln okazów roślin zielnikowych i udostępnimy je za darmo w internecie. Mamy nadzieje, że zadziała to jak spirala i inne kraje też będą chciały iść naszym śladem. Tworzenie baz danych z bezpłatnym dostępem jest kluczowe dla rozwoju nauki – powiedział PAP dr Alan Paton, opiekun kolekcji roślin zielnikowych w Ogrodach Królewskich Kew w Londynie.
23.10.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.