ASE Offshore – nowy gracz polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

Strona główna Energetyka, OZE ASE Offshore – nowy gracz polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

ASE Offshore – nowy gracz polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ASE Offshore

Branża morskiej energetyki wiatrowej w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Nowa spółka, ASE Offshore, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na kompleksowe usługi doradcze, konsultingowe i projektowe w tym dynamicznie ewoluującym sektorze. 

Założona przez doświadczone firmy z Grupy Technologicznej ASE z Gdańska oraz Grupy Doradczej SMDI w Warszawie, ASE Offshore ma ambicje stać się liderem na rynku usług dla MFW. Poprzez integrację i koordynację kompetencji różnych podmiotów, firma może oferować kompleksowe, synergiczne rozwiązania, aby efektywnie wspierać realizację projektów offshore wind.

Synergia współpracy


– Rynek morskiej energetyki wiatrowej to jest rynek bardzo duży, dla bardzo dużych podmiotów, zarówno po stronie inwestorów, jak i usługodawców. To są tak potężne, skomplikowane przedsięwzięcia, że inwestorzy starają się minimalizować ryzyko różnych problemów realizacyjnych poprzez zlecanie usług w dużych pakietach – wyjaśnia Maciej Stryjecki, prezes zarządu ASE Offshore. – Polskie firmy zajmujące się morskimi farmami wiatrowymi są wciąż w skali rynku podmiotami bardzo małymi. Ja natomiast widzę potencjał i ogromną możliwość zebrania tych mniejszych firm, zapewnienia ich współpracy oraz odpowiedniej organizacji tej współpracy, tak aby mogły one wspólnie przedstawiać kompletne oferty i konkurować z największymi firmami międzynarodowymi, które są obecne również na polskim rynku, a przez to budować local content, czyli udział polskiej gospodarki w rozwoju tego sektora – dodaje.


Maciej Stryjecki, prezes ASE Offshore. Fot. MS

ASE Offshore będzie pełnić rolę koordynatora, zarządzającego współpracą firm doradczych, konsultingowych i projektowych, aby wspólnie tworzyć rozszerzone oferty usług. Strategicznym celem spółki jest uzyskanie maksymalnej synergii ze integracji działań podmiotów takich jak Projmors, lider rynku w doradztwie związanym z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę, Eko-Konsult i SMDI, eksperci w uzyskiwaniu pozwoleń lokalizacyjnych i środowiskowych dla MFW, Biproraf, zajmujący się rozwojem i realizacją projektów wodorowych, oraz Elmech, specjalizujący się w projektach magazynów energii.

– Już dziś jesteśmy w stanie zapewnić ponad 80 usług różnego typu w procesie przygotowania projektu MFW, ale zamierzamy się rozwijać, tak żeby objąć swoim portfolio pełen zakres wsparcia na każdym etapie życia projektu MFW – mówi prezes.

Wśród usług oferowanych przez ASE Offshore wyróżnić można: uzyskanie kompletu decyzji od początku do końca (od decyzji lokalizacyjnej, poprzez decyzje środowiskowe, pozwolenia na budowę i na użytkowanie), przygotowanie koncepcji technicznych, projektowanie, badania i analizy, zarządzanie interesariuszami. 

Integracja i rozwój


Długoterminowa wizja rozwoju ASE Offshore obejmuje również integrację polskich firm spoza założycielskich grup biznesowych, które już dzisiaj uczestniczą w rozwoju projektów MFW.
– Efektem, który zamierzamy uzyskać jest organizacja wewnętrzna w grupie ASE, która pozwoli stać się spójnym, silnym podmiotem doradczym, projektowym, konsultingowym na rynku offshore wind. Na razie w Polsce, ale mamy też ambicje zagraniczne, a przede wszystkim chcemy nasz potencjał w grupie ASE uzupełniać o partnerów zewnętrznych. Dotyczy to zwłaszcza polskich firm, które specjalizują się w różnych, wąskich dziedzinach. Chcemy z nimi rozmawiać o tym, jak zorganizować wspólne działania tak, żeby stworzyć zintegrowaną platformę, uzupełniać wzajemnie swój potencjał, a dzięki temu świadczyć efektywne usługi i najwyższej jakości produkty – podkreśla Stryjecki.

ASE Offshore to obiecujące przedsięwzięcie, które wychodzi naprzeciw rosnącym wyzwaniom i możliwościom w branży morskiej energetyki wiatrowej. Spółka ma potencjał do efektywnego skoordynowania i skutecznego wsparcia projektów MFW na różnych etapach ich realizacji. Działania ASE Offshore podlegają wyraźnej, dalekowzrocznej wizji prezesa Macieja Stryjeckiego, który dąży do stworzenia silnej polskiej firmy, zdolnej do konkurencji na rynku międzynarodowym oraz do wzmacniania udziału polskiej gospodarki w rozwoju tego strategicznego sektora.
– Na horyzoncie jest cel, o który walczę od kilkunastu lat – żeby w końcu powstały morskie farmy wiatrowe w Polsce, żeby powstało ich dużo, i żeby te projekty były realizowane przez polskie firmy – zaznacza prezes.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.