Better Energy i Andel z miliardową inwestycją w instalacje OZE

Strona główna Energetyka, OZE Better Energy i Andel z miliardową inwestycją w instalacje OZE

Partnerzy portalu

Better Energy i Andel z miliardową inwestycją w instalacje OZE  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Better Energy

Better Energy, spółka zajmująca się kompleksowym rozwojem, budową i dostarczaniem energii odnawialnej w Europie Północnej, oraz Andel, wiodąca grupa energetyczna i światłowodowa w Danii, połączyły siły w ramach historycznej inwestycji na rzecz zielonej transformacji. Współpraca pozwoli na dostarczanie energii odnawialnej z nowych inwestycji OZE zlokalizowanych na terenie Danii. W jej ramach zakłada się łącznie budowę 15 instalacji OZE, z których pierwsze cztery mają zostać przyłączone do sieci energetycznej tego kraju w bieżącym oraz przyszłym roku.

Zakończenie budowy całego portfela inwestycyjnego 15 instalacji OZE w ramach współpracy Andel i Better Energy przewidziane jest w latach 2024-2028. Obydwa podmioty będą posiadać w nim równe udziały (50 proc.), przy czym Better Energy będzie odpowiedzialna za realizacje obiektów, budowę i eksploatację techniczną. W ramach powiązanych działań partnerzy określili również wolę przystąpienia do wspólnej realizacji projektów z zakresu magazynowania energii oraz inicjatyw związanych z przyrodą i bioróżnorodnością.

Pierwsze cztery instalacje OZE już gotowe do budowy

Pierwsze cztery inwestycje powstaną w duńskich gminach Sorø, Vordingborg, Guldborgsund i Næstved. Dla każdej z nich rozpoczęcie dostaw zielonej energii spodziewane jest w bieżącym lub przyszłym roku. Łącznie będą posiadać moc wytwórczą około 750 MWp, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej około 490 tys. Duńczyków. W przypadku zakończenia budowy całkowita moc wytwórcza całego portfela 15 instalacji OZE wyniesie około 2 GWp, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez blisko 1,3 miliona mieszkańców Danii.

Współpraca obydwu partnerów ma dalekosiężny cel, powiedział Rasmus Lildholdt Kjær, prezes Better Energy:

"Partnerstwo z Andel będzie miało bezpośredni wpływ na tempo zielonej transformacji w Danii. Wszyscy możemy być dumni z tego, że jedna z największych duńskich firm pod względem przychodów wkrótce będzie mogła także nazwać się jednym z największych duńskich współwłaścicieli inwestycji w zakresie wytarzania zielonej energii na lądzie. Przyśpieszamy nasze działania, ponieważ przebieg zielonej transformacji ma kluczowe znaczenie dla świata, w którym będziemy żyć za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Nasza umowa jest istotnym krokiem we właściwym kierunku".

Według Jespera Hjulmanda, prezesa Andel, współpraca wiodącej duńskiej grupy energetyczno-światłowodowej z Better Energy stanowi dla niej znaczący krok w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych:

"Jesteśmy w trakcie kryzysu klimatycznego i obecna poważna sytuacja przekłada się na pilną potrzebę podjęcia działań zaradczych. Energia z wiatru i słońca, pozyskana na lądzie to najszybszy sposób na zwiększenie dostępności energii odnawialnej w Danii. Dlatego naturalne jest wzmocnienie naszego zaangażowanie w moce zainstalowane w fotowoltaice. Nasza umowa zwiększy łączny poziom wytwarzania energii odnawialnej w Danii oraz będzie miała znaczący wpływ na realizację celu Andel, jakim jest osiągnięcie 10 TWh mocy wytwórczej w energetyce odnawialnej w 2035 r.".

Prezes Hjulmand zaznaczył, że Better Energy jest dla grupy odpowiednim partnerem:

"Dla Andel ważne jest, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym i dostarczać odnawialną energię naszym członkom i klientom. Na tym właśnie polega nasza obecna współpraca z Better Energy. Wspólnie dbamy o dialog i zaangażowanie mieszkańców w celu tworzenia wartości dodanej na poziomie lokalnym oraz skupiamy się na poszanowaniu klimatu i przyrody w rozwoju instalacji OZE".

Mark Augustenborg Ødum, dyrektor finansowy Better Energy, opisał model współpracy z Better Energy, który zasadniczo oparty jest na realizacji działań z firmami, które w podobny sposób postrzegają potrzebę przyspieszenia zielonej transformacji:

"Będąc naszym partnerem, dana spółka uzyskuje pakiet udziałów w portfelu projektów OZE. Dzięki współpracy z nami Andel stał się współwłaścicielem portfela zielonych mocy wytwórczych w Danii. Jako Better Energy my z kolei pozyskaliśmy dodatkowe narzędzie do przyśpieszenia tempa rozwoju energii odnawialnej na naszych rynkach w Danii, Polsce, Szwecji i Finlandii".

Dodatkowe informacje

•    Poszczególne instalacje dołączą do portfela obydwu spółek po otrzymaniu stosownych pozwoleń, na etapie gotowości do budowy.
•    Dla każdego z projektów priorytetem na etapie planowania i lokalnych rozmów było osiągnięcie jak najszerszej akceptacji wśród mieszkańców oraz władz, dzięki realizacji inicjatywy przyrodniczych, adaptacji terenu, budowie korytarzy dla fauny czy miejsc rekreacyjnych i ścieżek spacerowych.
•    Współpraca w ramach portfela nie obejmie wspólnej dystrybucji energii. W tym zakresie każda ze stron będzie samodzielnie odpowiadać za należny jej przydział.

Inwestycje znajdujące się na etapie gotowości do budowy

W gminie Sorø, w pobliżu Vedde budowana jest instalacja o mocy wytwórczej 107 MWp i oczekiwanej rocznej produkcji około 108 GWh, co odpowiada średniemu zużyciu energii elektrycznej przez 68 tys. Duńczyków w ciągu roku.

W gminie Vordingborg, w pobliżu Køng Mose, powstaje instalacja o mocy wytwórczej 187 MWp i oczekiwanej rocznej produkcji około 198 GWh, co odpowiada średniemu zużyciu energii elektrycznej przez 124 tys. Duńczyków w ciągu roku.

W gminie Guldborgsund budowana jest instalacja w pobliżu Radsted i Grænge, o mocy wytwórczej 329 MWp i oczekiwanej rocznej produkcji około 349 GWh, co odpowiada średniemu zużyciu energii elektrycznej przez 218 tys. Duńczyków w ciągu roku.

W gminie Næstved w pobliżu Saltø powstaje instalacja o mocy wytwórczej 120 MWp, przy czym wartość oczekiwanej rocznej produkcji jest obecnie oszacowywana.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.