MPGK w Katowicach zapewnia drugie życie świątecznym choinkom

MPGK w Katowicach zapewnia drugie życie świątecznym choinkom - ZielonaGospodarka.pl
09.01.2024 14:19
Strona główna Odpady, Recykling MPGK w Katowicach zapewnia drugie życie świątecznym choinkom

Partnerzy portalu

MPGK w Katowicach zapewnia drugie życie świątecznym choinkom - ZielonaGospodarka.pl

Za nami święto Trzech Króli, a to oznacza w wielu domach pozbycie się świątecznej choinki. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Katowice prowadzi odbiór żywych choinek w styczniu i lutym, a następnie przetwarza je na nawóz.

"Symbolem Bożego Narodzenia jest choinka, która gości w naszych domach. Jednak po świętach przychodzi taki czas, że chowamy ozdoby na kolejny rok, a choinki musimy wyrzucić. Pamiętajmy, aby sprawdzić, kiedy i gdzie powinniśmy wyrzucić drzewko, aby nie zaśmiecało okolicy. Od ubiegłego roku MPGK prowadzi odbiór żywych choinek w styczniu i lutym" – poinformował prezydent Katowic Marcin Krupa.

Harmonogram pracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej dostępny jest m.in. na stronie mpgk.katowice.pl – kiedy dany rodzaj odpadu jest wywożony, aby choinki nie stały zbyt długo przy koszach.

"Już po Świętach nasi pracownicy zauważają pierwsze drzewka do wywiezienia. Pamiętajmy jednak, że nie przy każdym wywożeniu odpadów zostaną one zabrane. W zabudowie wielorodzinnej choinki są zabierane wtedy, kiedy wywozimy odpady wielkogabarytowe, natomiast w zabudowie jednorodzinnej razem z odpadami bio" – przypominał dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice Damian Stępień.

Pracownicy MPGK podkreślają, aby nie wrzucać drzewek bezpośrednio do kontenerów, bo to utrudnia i wydłuża pracę służb. Choinki można także przywieźć do jednego z Gminnych Punktów Zbiórek Odpadów, które znajdują się w czterech lokalizacjach: przy ul. Bankowej 10, ul. Milowickiej 7b, ul. Obroki 136 i ul. Zaopusta 70. Czynne są w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 6.00-17.00, we wtorki w godzinach 9.00-20.00, a w soboty w godzinach 8.00-13.00.

"Choinki, które zbiorą od mieszkańców pracownicy MPGK, trafiają do Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Naturalne drzewka zostają rozdrobnione i po przejściu przez proces technologiczny trafiają jako jeden ze składników do naturalnego środka poprawiającego jakość gleby. Wykorzystywany jest on jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Inną drogę przechodzą sztuczne choinki – są one traktowane jako złom i przechodzą typową dla złomu drogę recyklingu" - podkreślił katowicki Urząd Miasta.

Po świętach warto pozbyć się drzewka w sposób właściwy i odpowiedzialny ekologicznie. Wszelkie ozdoby, takie jak bombki czy lampki należy schować na kolejny rok, a nie wyrzucać razem z choinką. Jeżeli jednak jest potrzeba, aby je wyrzucić, należy włożyć je do odpowiedniego pojemnika na odpady. Najczęściej powinny trafić do czarnego - z odpadami zmieszanymi, albo do żółtego - z plastikowymi. Jak podkreślił Urząd miasta, szklane ozdoby wyrzucamy do pojemnika czarnego, a nie do pojemnika zielonego - ze szkłem, dlatego, że do niego trafia tylko szkło opakowaniowe – czyli butelki i słoiki.

Kiedy drzewko będzie już pozbawione wszelkich ozdób, najlepiej ustawić je obok osiedlowych koszy na śmieci, żeby można je było łatwo zabrać. Sztuczną choinkę z kolei możemy wyrzucić do pojemnika czarnego - jeśli jest mała lub postawić obok - jeżeli jest większa.

Naturalną choinkę z korzeniami możemy zasadzić, np. w ogródku. Dzięki temu będzie mogła cieszyć nas swoim widokiem przez kolejne miesiące.

autorka: Julia Szymańska

jms/ apiech/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.