Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Strona główna Energetyka, OZE Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Partnerzy portalu

Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos - ZielonaGospodarka.pl

Cały świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi, wdrażając coraz to nowe polityki klimatyczne oraz rozwiązania energetyczne mające w założeniu służyć środowisku.  Biomasa stanowi element agendy klimatycznej, w tym Światowego Forum Ekonomicznego.

  • Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego, zapewnienie opłacalności ekonomicznej biopaliw będzie wymagało zwiększenia akceptacji społecznej, większej liczby innowacji, zachęt politycznych oraz rozwoju infrastruktury w celu zwiększenia skali produkcji
  • Zastosowanie biopaliw może znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, przyczyniając się do łagodzenia globalnych zmian klimatycznych
  • Międzynarodowa Agencji Energii wskazuje, że nowoczesna bioenergia jest niezbędnym elementem przyszłego niskoemisyjnego globalnego systemu energetycznego oraz może zapewnić redukcję emisji gazów cieplarnianych

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economy Forum – WEF) opublikowało 27 grudnia ub.r. analizę „How turning biomass waste into sustainable fuels can help restore the carbon balance”. Analiza jest poświęcona wykorzystaniu biomasy jako potencjalnego surowca energetycznego, stanowiącego alternatywę dla paliw kopalnych. 

Pozornie można stwierdzić, że to kolejny z wielu tekstów lobbujących za biopaliwami. Jednakże mając na uwadze wpływ WEF na decyzje podejmowane w zaciszu politycznych gabinetów, warto rzucić okiem na potencjalne rekomendację które mogą – ale nie muszą – stać się rzeczywistością, tym bardziej, że głosowi WEF wtóruje sama Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

Nim przejdziemy dalej do analizy WEF, doprecyzujmy pojęcia. „Bioenergia” zdaniem IEA – jest źródłem energii pochodzącej z materiału organicznego tworzącego rośliny, znanego jako biomasa. 

IEA donosi, że nowoczesna bioenergia jest obecnie największym źródłem energii odnawialnej na świecie, stanowiąc 55 proc. energii odnawialnej, zarazem odpowiadając za ponad 6 proc. globalnej podaży energii.  Wykorzystanie nowoczesnej bioenergii rosło średnio o około 3 proc. rocznie w latach 2010-2022, wykazując tendencję wzrostową.

Jak czytamy na łamach zapowiadanej analizy WEF, odpady powstające z biomasy uwalniają gazy cieplarniane do atmosfery. Posiadany przez nie potencjał energetyczny w postaci biomasy przekształconej do biopaliw może zostać wykorzystany, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych. Konwersja biomasy w biopaliwo jest neutralna dla środowiska, ponieważ kiedy biomasa jest przekształcana w biopaliwa, uwalniany jest dwutlenek węgla pochłaniany uprzednio w procesie fotosyntezy. 

WEF zauważa, że wspomniany cykl pozostaje neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ dwutlenek węgla emitowany podczas spalania paliwa pochodzi z atmosfery podczas wzrostu roślin. Zamknięty obieg dwutlenku węgla pomaga utrzymać równowagę jego poziomu w atmosferze, łagodząc niekorzystne skutki emisji gazów cieplarnianych.

Mówiąc o potencjalnych możliwościach zastosowania biomasy jest przekształcanie węglowodanów w węglowodory, czyli powszechnie znane biopaliwa. 

Węglowodory pochodzące z przekształcenia biomasy są podobne do tych występujących w paliwach kopalnych, mogą być wykorzystywane jako biopaliwa mające zastosowanie w szczególności w transporcie. Na szczególną uwagę w kontekście zastosowania paliwa pochodzącego z biomasy jest transport lotniczy. Zrównoważone paliwo lotnicze (SAF), pochodzące z biomasy, może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o ok. 80 proc. w porównaniu z tradycyjnymi paliwami lotniczymi.

„Podsumowując, konwersja odpadów biomasy w zrównoważone paliwa (…) stanowi znaczący krok w kierunku osiągnięcia bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej. Wykorzystując znaczące dostępne zasoby odnawialne, możemy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, ograniczyć naszą zależność od paliw kopalnych, przywracając równowagę węglową w przyrodzie” – stwierdza w zakończeniu Philip Siu, autor analizy.  „Innowacje, wsparcie polityczne i wystarczające finansowanie mają kluczowe znaczenie dla wykorzystania pełnego potencjału biomasy odpadowej jako zrównoważonego źródła energii, zapewniając czystszą i bardziej ekologiczną planetę dla przyszłych pokoleń” – dodaje Siu.

Światowemu Forum Ekonomicznemu wtóruje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), która równie ochoczo zachęca do rozpowszechniania biopaliw: „Bioenergia jest obecnie głównym źródłem energii odnawialnej, przyczyniając się do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła dla przemysłu i budynków oraz transportu. (…) nowoczesna bioenergia jest niezbędnym elementem przyszłego niskoemisyjnego globalnego systemu energetycznego, jeśli mają zostać spełnione globalne zobowiązania dotyczące zmian klimatu”.  Jakby tego było mało, w raporcie “IEA Bioenergy Raport. How bioenergy contributes to a sustainable future” czytamy, że bioenergia może poprawić odporność społeczeństw na całym świecie, zapewniając redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Forbes Middle East również dostrzegło – być może w odpowiedzi na tekst WEF, wszak trudno uznać zbieżność publikacji za przypadkową – rolę biomasy, publikując 3 stycznia na swoim kanale na platformie YouTube film „Unlocking Sustainable Energy: Biomass Transformation As A Key To Carbon Neutrality” (pol. „Odblokowanie zrównoważonej energii: Transformacja biomasy kluczem do neutralności węglowej”):

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.