Wynik wyszukiwania - " biomasa" - Wiadomości

Branża drzewna oczekuje od MKiŚ realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna

Branża drzewna oczekuje od resortu klimatu realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna; kluczowe będą rozwiązania legislacyjne wdrażane przez Lasy Państwowe przy współpracy z resortem - uważa prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Piotr Poziomski.
19.03.2024

Grupa Azoty rozbudowuje portfolio produktowe o poliamid 6 certyfikowany w ramach systemu ISCC

Grupa Azoty buduje portfolio certyfikowanych produktów tworzywowych, opartych na certyfikowanych surowcach, stosując podejście bilansu masy. W IV kwartale 2023 roku spółka rozpoczęła produkcję i zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży certyfikowanego poliamidu 6 w ramach systemu ISCC PLUS, czyli dobrowolnego programu, który dotyczy biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym dla różnych gałęzi przemysłu, w tym tworzyw sztucznych.
12.03.2024

Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych

Polska i Dania od wielu lat współpracują ze sobą w obszarach związanych z klimatem. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić - powiedział w środę król Danii Fryderyk X podczas otwarcia Forum Biznesu.
31.01.2024

Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Cały świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi, wdrażając coraz to nowe polityki klimatyczne oraz rozwiązania energetyczne mające w założeniu służyć środowisku. Biomasa stanowi element agendy klimatycznej, w tym Światowego Forum Ekonomicznego.
18.01.2024

RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie przyrody Rotuz na Śląsku Cieszyńskim oraz jego sukcesję przez drzewa – poinformowała instytucja. Część drzew wycięto, a resztę zaobrączkowano – wyjaśniono.
08.01.2024

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Teoria swoje, praktyka swoje. Transformacja energetyczna musi zostać przyspieszona

Transformacja energetyczna nie przebiega zgodnie z planem. Następstwa pandemii koronawirusa COVID-19 i skutki kryzysu na Ukrainie dodatkowo spotęgowały wyzwania stojące przed transformacją, zaś osiągnięcie celu klimatycznego wzrostu średniorocznej temperatury o 1,5 st. C względem czasów preindustrialnych wymaga zintensyfikowania wysiłków – donosi Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej w swoim raporcie.
01.12.2023

Firmy inwestują w zieloną energię. To odpowiedź na kryzys energetyczny

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
23.11.2023

Strach przed dekarbonizacją? Polskie firmy mają powody

Jeszcze trzy lata temu raport McKinsey & Company kusił efektownym scenariuszem, w którym pełna dekarbonizacja polskiej gospodarki do 2050 r. jest osiągalna. Czy jednak ciągle możemy podzielać ten optymizm?
16.10.2023

Zbiorniki Majów mogą pomóc w wodnym kryzysie

Budowane przez starożytnych Majów wodne rezerwuary podpowiadają sposoby na radzenie sobie z obecnymi czy przyszłymi kryzysami wodnymi. Dawny lud budował zbiorniki dostarczające wodę pitną nawet dla dziesiątków tysięcy ludzi.
12.10.2023

PGE i Liga Ochrony Przyrody podejmują temat ochrony przyrody w miastach

„Ochrona przyrody w miastach” to tytuł konferencji, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody, a partnerem strategicznym była Polska Grupa Energetyczna. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem, które odbyło się 27 września 2023 roku w Warszawie, objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podczas konferencji poruszano aspekty związane z ochroną środowiska w miastach, zwłaszcza obszarów dotyczących energetyki, edukacji ekologicznej, adaptacji miast do zmian klimatu czy nowego unijnego wsparcia dla miast.
29.09.2023

Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

Polska firma Ekotrend, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.
29.09.2023

Raport - Polacy chcą OZE i atomu

Po fali entuzjazmu z poprzednich lat, wyobrażenia Polaków, co do zielonej transformacji uległy w 2023 r. urealnieniu. Chociaż 81 proc. badanych uważa, że polska energetyka powinna opierać się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii - widoczny jest w tym obszarze także narastający sceptycyzm. Społeczeństwo nabiera przekonania, że zmiany nie będą proste i szybkie - wynika z najnowszego raportu Autopay“Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”.
22.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Unimot sfinalizował zakup spółki P2T zimującej się m.in biomasą

Unimot sfinalizował zakup 80 proc. udziałów spółki P2T zajmującej się m.in obrotem węglem i biomasą - poinformowała we wtorek spółka. Unimot wyda na tę transakcję co najmniej 15 mln zł.
05.07.2023

Energa Kogeneracja przygotowuje się do budowy kolejnego niskoemisyjnego źródła ciepła w Elblągu

Energa Kogeneracja (EKO) z Grupy ORLEN kontynuuje program inwestycyjny w Elektrociepłowni Elbląg. Do końca tego roku spółka planuje wyłonić generalnego wykonawcę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o łącznej mocy ok. 30 MWt (moc cieplna) i 30 MWe (moc elektryczna). Dzięki prowadzonej transformacji EC Elbląg zakończy produkcję ciepła na potrzeby odbiorców w Elblągu z użyciem węgla.
13.06.2023

Siarka podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej "RENEWABLE ENERGY SOURCES – enigineering, technology, innovation"

– W dobie zmian klimatycznych ważne jest poszukiwanie nowych rozwiązań, zwłaszcza w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Stawiajmy na własne zasoby, które pozwolą uniezależnić się od innych państw. Biomasa rolna i leśna to znakomita alternatywa – powiedział wiceminister Edward Siarka podczas panelu na konferencji "RENEWABLE ENERGY SOURCES – engineering, technology, innovation" 23 maja 2023 r. w Arłamowie.
24.05.2023

Toyota i Exxon współpracują przy "niskoemisyjnych" silnikach

Toyota i ExxonMobil połączyły siły w celu opracowania "niskoemisyjnych" silników benzynowych.
10.05.2023

G7 zobowiązuje się do przyspieszenia rozwoju offshore wind, aby osiągnąć 150 GW do końca dekady

Ministrowie ds. klimatu, energii i środowiska państw grupy G7 zobowiązali się do przyspieszenia realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w morskie i pływające elektrownie wiatrowe, a także potwierdzili zobowiązania siedmiu krajów do osiągnięcia do 2030 r. celów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, które łącznie wynoszą 150 GW.
18.04.2023

Warmia i Mazury walczą o poprawki w Programie ochrony powietrza

Do 21 kwietnia trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie warmińsko-mazurskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
18.04.2023

Minister Moskwa: geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność

Geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność — powiedziała w poniedziałek w Toruniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że na ok. połowie terytorium kraju jest potencjał geotermalny i będzie on wykorzystywany jako filar polskiej transformacji energetycznej.
17.04.2023

Rola OZE w powojennej odbudowie Ukrainy

Memorandum podsumowujące dyskusję w ramach III okrągłego stołu Forum Energii i Klimatu ZPP, poświęconego energetyce ukraińskiej i realizowanego w ramach projektu EUROPE-POLAND-UKRAINE REBUILT TOGETHER 2023, we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Polsce.
17.04.2023

Wiceszef MRiRW: produkcja 7-8 mld m sześc. biometanu - to absolutne minimum

Absolutnym minimum powinna być produkcja biometanu w Polsce na poziomie 7-8 mld m sześć. - ocenił wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że obecnie w Polsce działa 149 biogazowni, kiedy w Niemczech jest ich ponad 9 tys.
12.04.2023

Zielona transformacja ciepłownictwa przyspiesza [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Długoletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny, bo ma się przyczynić do znaczącej redukcji emisji CO2, zapewniając przy tym poprawę jakości powietrza i umożliwiając dostarczanie mieszkańcom ekologicznego ciepła po rozsądnej cenie. PGE Energia Ciepła prowadzi w tym zakresie 12 inwestycji, a w planach jest kolejnych 15, które mają na celu większe wykorzystanie odnawialnych źródeł i nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii.
07.04.2023

Biogaz sposobem na walkę z marnotrawstwem przy jednoczesnym wsparciu udziału OZE w miksie energetycznym Polski

Polska stoi przed wieloma wyzwaniami – nie tylko klimatycznymi, ale również regulacyjnymi. Zgodnie z unijną polityką, do 2050 r. ma dojść do prawie całkowitej dekarbonizacji sektora energetycznego, co nie jest możliwe bez udziału OZE w miksie energetycznym Polski. Wśród dostępnych zielonych źródeł znajduje się m.in. coraz atrakcyjniejsza na rynku biomasa. Posiada ona ogromny potencjał energetyczny, który teraz, dzięki wielu dofinansowaniom m.in. z funduszy NFOŚiGW, ma szansę zostać wyeksploatowany.
05.04.2023

Będą ułatwienia w budowie biogazowni rolniczych [AKTUALIZACJA]

Ułatwienia z powstawaniu biogazowni rolniczych m.in. związane z pozwoleniami na budowę i pozyskaniem biomasy do produkcji energii, ciepła czy biogazu - zakłada projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w biogazownie rolniczych.
04.04.2023

Zmiana dyrektywy o OZE podnosi jej obowiązkowy udział w miksie energetycznym o 10 pkt. proc.

Po całonocnych negocjacjach trójstronnych (KE, Rada UE, PE) osiągnięto w czwartek rano porozumienie w sprawie RED III - dyrektywy o energii odnawialnej. Porozumienie zakłada podniesienie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym UE na 2030 rok do minimum 42,5 proc., co oznacza wzrost o ponad 10 pkt. proc. z obecnych 32 proc.
30.03.2023

Ponad 220 mld zł na morską energetykę wiatrową do 2040 roku

Znamy szczegóły założeń do aktualizacji strategii energetycznej. Gigantyczne nakłady finansowe czekają OZE i energetykę jądrową, a ceny wytwarzania prądu mają radykalnie spaść - donosi w poniedziałek "Rzeczpospolita".
27.03.2023

Współpraca pomiędzy właścicielami gruntów a deweloperami projektów OZE, to stabilność finansowa i rozwój

– Wszystkie sektory gospodarki doświadczyły skutków kryzysu energetycznego, ale największe konsekwencje miał on dla sektora rolniczego. Większa liczba instalacji wytwarzających energię z odnawialnych źródeł to sposób na walkę z wysokimi cenami energii i kryzysem energetycznym jako takim, jak również na stabilizację systemu energetycznego – mówi Robert Adamczewski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w European Energy w Polsce.
20.03.2023

Ruszyła budowa bloku gazowego na terenie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach

Rozpoczęły się prace przy budowie układu kogeneracyjnego nowego bloku gazowego elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach. Inwestycja ma zostać przekazana do eksploatacji w IV kwartale 2023 r.
16.03.2023

Najwyższy rachunek za węgiel - zapłacimy zdrowiem - nawet 422 mld złotych

Trwanie przy energetyce opartej na węglu może oznaczać dodatkowe 34 tys. zgonów oraz tysiące nowych przypadków chorób i utraconych dni pracy do 2049 roku. Ale możliwe jest uniknięcie takich skutków i zaoszczędzenie nawet 273 mld zł, jeśli Polska zdecyduje się na wygaszenie produkcji energii z węgla do 2030 r. Nowy raport organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) pt. “Szkodliwy węgiel. Jak rezygnacja ze spalania węgla poprawi stan zdrowia publicznego w Polsce?” to pierwsza tego typu publikacja analizująca korzyści zdrowot
31.01.2023

Opolskie walczy o poprawki w Programie ochrony powietrza

Do 10 lutego trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu Ochrony Powietrza (POP) w województwie opolskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Opolskiego.
30.01.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

Lasy – do pieca czy do ochrony?

O wpływie produkcji energii z biomasy leśnej na gospodarkę i środowisko Polski w świetle toczących się negocjacji na temat zmian europejskiej dyrektywy OZE dyskutowano 26 stycznia 2023 roku w Centrum Konferencyjnym PAP w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Instytut Spraw Obywatelskich.
28.01.2023

ZE PAK wybuduje największą farmę wiatrową na Śląsku

W dniu 10 stycznia 2023 r. w Urzędzie Gminy Przyrów odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana w związku z rozpoczęciem inwestycji realizowanej przez Grupę Kapitałowej ZE PAK polegającej na budowie, na terenie Gminy Przyrów Farmy Wiatrowej.
11.01.2023

PSE: mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie

Mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Od czwartkowego rana produkcja energii elektrycznej z 9000 MW mocy zainstalowanej farm wiatrowych wynosiła 30-50 MW.
26.11.2022

Ile zarabia się w OZE? Przegląd stanowisk i zarobków.

Zatrudnienie w sektorze OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż pięciokrotnie. Oznacza to, że aż 85% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. A na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje? Ile można zarobić, pracując w tej branży? I jakie kompetencje należy mieć? Odpowiadamy.
21.11.2022

Ponad 83 proc. badanych chce budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Bezdyskusyjne poparcie dla energii ze słońca, wiatru oraz z atomu - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM, którego wyniki opublikowano we wtorek. Ponad 83 proc. ankietowanych opowiedziało się za budową w Polsce elektrowni jądrowych
08.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym "słoniem w pokoju" jest niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo. Branża fotowoltaiczna lic
08.11.2022

Biomasa drzewna bez wątpliwości jest OZE!

Do 4 listopada trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie dolnośląskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.
03.11.2022

Łukaszewska-Trzeciakowska: rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE

Rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE: w 2017/18 było to 260 odmów, w 2021/22 blisko 3,5 tys. - poinformowała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
26.10.2022

Fortum inwestuje ponad 125 mln zł w swoje aktywa ciepłownicze

Koncern Fortum, dostarczający ciepło mieszkańcom Częstochowy, Zabrza, Bytomia, Wrocławia i Płocka, w 2022 roku inwestuje w aktywa ciepłownicze w tych miastach ponad 125 mln zł – wynika z informacji firmy, deklarującej pełną gotowość do sezonu grzewczego.
25.10.2022

Atom ratuje klimat, czyli transformacja energetyczna z udziałem energetyki jądrowej i odnawialnych źródeł energii

Aby zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio skoordynowanej transformacji energetycznej w najbliższych dziesięcioleciach. Najlepszą drogą do realizacji tych założeń jest wsparcie i rozwój energetyki jądrowej i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
18.10.2022

Ograniczanie zagrożenia wybuchem w instalacjach współspalania węgla i biomasy w energetyce. Część I: Charakterystyka i parametry biomasy.

Instalacje nawęglania w elektrowni służą do dostarczenia paliwa konwencjonalnego, jakim jest węgiel, z placu składowego do zasobników przykotłowych. Jeżeli spalanie ma miejsce w kotłach rusztowych lub fluidalnych, węgiel kierowany jest z zasobników bezpośrednio do komory paleniskowej kotła.
25.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
23.08.2022

Opatentowano sposób na szybsze oczyszczanie ścieków

Naukowcy Politechniki Białostockiej opatentowali sposób wytwarzania tlenowego granulowanego osadu czynnego. Technologia może przyśpieszać biologiczne oczyszczanie wody, a po wdrożeniu - ograniczyć koszty funkcjonowania oczyszczalni ścieków poprzez zmniejszenie ilości kłopotliwego osadu – poinformowała uczelnia.
03.08.2022

Okna biopanelowe z alg wytwarzają prąd, tlen i biomasę oraz pochłaniają CO2

Pięknie zaprojektowane, generujące energię biopanele, które pochłaniają dwutlenek węgla i wypompowują biomasę, którą można wykorzystać jako paliwo lub nawóz – to pomysł meksykańskiego startupu Greenfluidics i jego wzbogaconych o nanotechnologię paneli budowlanych z bioreaktorem mikroalg.
18.07.2022

Odpady komunalne – alternatywne paliwo w dobie kryzysu energetycznego. Polska powinna budować więcej spalarni

„Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona” – pod tym hasłem w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz online odbyła się (22 czerwca br.) konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie. W spotkaniu dla przedsiębiorców i samorządowców uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, administracji rządowej, branżowych izb i organizacji oraz eksperci i praktycy z sektora odpadowego, ciepło
28.06.2022

Magazynowanie energii: największym wyzwaniem jest budowa niezbędnej infrastruktury [WYWIAD]

Jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas V Forum Wizja Rozwoju było magazynowanie energii. Mieliśmy okazję zapytać moderatora panelu dotyczącego tego zagadnienia - Pawła Trojanowskiego - eksperta branżowego Klastra Technologii Wodorowych w organizacji Hydrogen Europe, działał w ramach inicjatywy European Clean Hydrogen Alliance, Sales Manager New Technologies Sescom S.A. i współautora podcastu Uwaga wodór! m.in. o kierunki rozwoju tego dynamicznego sektora czy aspekty związane z infrastrukturą.
27.06.2022

Kongres 590: jeden silny koncern multienergetyczny wpłynie pozytywnie na całą Europę Środkowo-Wschodnią

„Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG podniesie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, zapewni bezpieczniejszy dostęp do surowców energetycznych, umożliwi konkurencyjność polskiej gospodarki na wyższym poziomie oraz wpłynie pozytywnie na całą Europę Środkowo-Wschodnią” – mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych podczas Kongresu 590.
27.06.2022

Skutki zmian klimatu w Alpach widoczne z kosmosu

Globalne ocieplenie klimatu jest coraz wyraźniej widoczne w regionie alpejskim. Wegetacja zajmuje wyższe obszary, co widoczne jest na zdjęciach satelitarnych – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
07.06.2022

Kierunek: Energetyka 3D

Już 22 czerwca 2022 r. w Warszawie podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” eksperci branży energetycznej spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy Polska ma szansę na pełną dekarbonizację do 2050 r. dzięki digitalizacji i dekarbonizacji energetyki? Bazę do dyskusji stanowić będą merytoryczne i technologiczne wystąpienia Partnerów wydarzenia.
03.06.2022

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach nowego programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”.

Od 01.06.2022r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW. Wnioski o dofinasowanie w formie dotacji i pożyczki będzie można składać w trybie ciągłym do 16.12.2022 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
03.06.2022

Hynfra: Polskie ambicje w zakresie OZE to za mało!

– Krajowa strategia dotycząca rozwoju sektora energetycznego i paliwowego powinna obecnie zmierzać w kierunku rozwoju źródeł zeroemisyjnych – mówi Piotr Czembor, prezes Hynfra Energy Storage.
03.06.2022

Do Sejmu trafił projekt ustawy m. in. odblokowujący rozwój produkcji energii z biomasy

Do Sejmu trafił we wtorek projekt ustawy odblokowujący m.in. rozwój produkcji energii z biomasy oraz zapewniający fundusze na tworzenie rezerw strategicznych węgla na zimę. Zmiany wiążą się z wprowadzeniem embarga na zakup gazu ziemnego i węgla ze Wschodu.
26.05.2022

Elektrownia Dolna Odra z certyfikatem KZR INiG dla zeroemisyjnej biomasy

Elektrownia Dolna Odra, jeden z Oddziałów Spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, uzyskała certyfikat poświadczający spełnienie wymagań Systemu Kryteriów Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Nafty i Gazu (KZR INiG) w odniesieniu do spalanej w elektrowni biomasy. Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem, że współspalana w Elektrowni Dolna Odra biomasa jest paliwem ekologicznym i może być traktowana jako zeroemisyjna.
10.05.2022

W Elblągu pracuje już nowe zielone źródło Energi

Sześć miesięcy przed terminem uzgodnionym z miejskim dystrybutorem ciepła zakończył się istotny etap programu inwestycyjnego, prowadzonego w Elblągu przez Energę Kogenerację (EKO), spółkę córkę Energi z Grupy ORLEN. Kotłownia rezerwowo-szczytowa (KRS) o mocy cieplnej 114 MWt została z końcem kwietnia 2022 roku oddana do eksploatacji. Pozwala to na zabezpieczenie dostaw ciepła dla mieszkańców Elbląga przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu Elektrociepłowni Elbląg na środowisko i stan powietrza w mieście.
29.04.2022

Polsko-brytyjski okrągły stół poświęcony tematyce biomasy

Za nami zdalny, polsko-brytyjski okrągły stół poświęcony tematyce biomasy. Polska ma jeden z największych w Europie potencjałów do produkcji biogazu i biometanu. Biomasa stanowi również ważną część krajowego miksu energetycznego Wielkiej Brytanii. „PL-UK Biomass Roundtable” zorganizowany przez NCBR dał przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz zaplanowania wielotorowej współpracy na rzecz rozwoju innowacji w tym obszarze.
07.04.2022

Jeszcze trzy miesiące można składać deklaracje dotyczące źródła ogrzewania

Właściciele i zarządcy nieruchomości wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku mają jeszcze nieco ponad trzy miesiące na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgłoszenie w niej swojego źródła ogrzewania. Ten obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, np. usługowych i użyteczności publicznej. Deklaracje można złożyć online albo za pośrednictwem swojego urzędu gminy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.
04.04.2022

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
01.04.2022

Rośnie ilość biomasy leśnej spalanej w energetyce

O wzroście zużycia biomasy drzewnej, problemach z jej klasyfikacją oraz o tym, jak większość osób wyobraża sobie bioenergię - rozmawiali eksperci podczas debaty Instytutu Spraw Obywatelskich dotyczącej raportu „Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii”, opracowanego przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Debata odbyła się 29 marca w Centrum Prasowym PAP.
30.03.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnych spotkaniach ministrów UE ds. środowiska i energii

Sprawiedliwa transformacja, rosnące ceny energii, efektywność energetyczna, gospodarka wodorowa oraz walka z wylesianiem to tylko niektóre tematy nieformalnych spotkań ministrów UE ds. środowiska oraz energii. W wydarzeniach, które odbyły się 20-22 stycznia 2022 r. w Amiens we Francji, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.01.2022

Biopaliwa w Niemczech pomogły ograniczyć emisje o 83 proc.

Niemiecka Federalna Agencja ds. Rolnictwa i Żywności (BLE) przedstawiła raport na temat wykorzystania biopaliw. Okazuje się, że ich zastosowanie przynosi wymierne efekty. W 2020 roku ograniczono emisję 13,2 mln ton ekwiwalentu CO2.
22.12.2021

MKiŚ: rusza nabór w IX edycji programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii

W poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków konkursowych do IX edycji programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Program jest skierowany do przedsiębiorców, nabór potrwa do 3 lutego lub do rejestracji 50 wniosków.
20.12.2021

NFOŚiGW przeznaczył 352 mln zł modernizację elektrociepłowni w Siechnicach i Zgierzu

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska podpisano umowę pomiędzy NFOŚiGW i PGE na gazowe, niskoemisyjne inwestycje elektrociepłownicze w Siechnicach (Dolnośląskie) i Zgierzu (Łódzkie). Kwota dofinansowania to ponad 352 miliony złotych - podały w piątek służby prasowe resortu.
10.12.2021

Na Uniwersytecie Przyrodniczym będą prowadzone prace nad produkcją waniliny z odpadów rolno-spożywczych

Prace nad produkcją naturalnej waniliny z odpadów rolno-spożywczych, m.in. kolb kukurydzy, będzie prowadzić na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu dr Ewa Szczepańska z tamtejszej Katedry Chemii. Na badania naukowiec otrzyma w ramach programu LIDER NCBiR blisko 1,5 mln zł.
10.11.2021

Lasy pochłaniają tylko 3 proc. rocznej krajowej emisji CO2

W Niemczech lasy zmagazynowały w 2019 r. około 8,3 mln ton węgla więcej niż w roku poprzednim. Odpowiada to 30,6 mln ton dwutlenku węgla - wynika z nowych danych federalnego Urzędu Statystycznego, które przytacza „Der Spiegel”.
07.10.2021

Pilotażowy projekt EPS mieszania biomasy z węglem

Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Elektroprivreda Srbije (EPS) rozpoczęło projekt pilotażowy z amerykańską firmą E3 International dotyczący wykorzystania biomasy z upraw energetycznych, głównie szybko rosnących wierzb, do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych.
01.10.2021

Badania nad wodorem mogą być szansą dla polskiej nauki

W najnowszym podcaście Instytutu Polityki Energetycznej „Polityka Energia Klimat” dr Paweł Kwaśnicki, dyrektor Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego spółki ML System S.A. mówi o perspektywach rewolucji wodorowej, o zaletach i wadach technologii technologii, a także zastanawia się, w którą stronę powinna pójść polska nauka, by wyróżnić się na świecie.
07.09.2021

Sinice zrewolucjonizują gospodarkę węglową

Sinice – wszechstronne organizmy wykorzystujące światło słoneczne i dwutlenek węgla jako źródło energii mogą stanowić fundament bardziej zrównoważonej biotechnologii. W ramach projektu Cynthetica powstały narzędzia pozwalające na ulepszenie sposobów wykorzystania tych bakterii, dzięki którym możemy rozwiązać problemy wynikające z niskiej wydajności istniejących rozwiązań.
25.08.2021

PSSE myśli i działa "eko". Chce zazieleniać strefy ekonomiczne i rozwijać energetykę obywatelską

List intencyjny o współpracy podpisały Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) oraz Energa Green Development z Grupy Orlen - Podstawą są wspólne modele działania, wspieranie i rozwijanie rodzimych inwestycji z naciskiem na tzw. zieloną gospodarkę. Przyszłość widzimy w energetyce rozproszonej i wykorzystaniu lokalnych zasobów oraz dostosowaniu do tego prawa - mówi Maciej Kazienko, wiceprezes PSSE.
09.08.2021

Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowali szybszy sposób biologicznego oczyszczania ścieków

Szybszy i niewymagający dodatkowych urządzeń sposób biologicznego oczyszczania ścieków w sekwencyjnym reaktorze biologicznym opracowali naukowcy z Politechniki Białostockiej - podała w czwartek uczelnia. Opracowaną metodę naukowcy zgłosili do urzędu patentowego.
06.08.2021

Veolia zbuduje system kogeneracyjny zasilany gazem, biomasą i biogazem

Za niespełna dwa lata w należącej do Grupy Veolia ciepłowni w Tarnowskich Górach (Śląskie) powstanie system kogeneracyjny, wykorzystujący do produkcji prądu i ciepła gaz ziemny, biomasę leśną oraz biogaz z miejscowej oczyszczalni ścieków. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.
28.07.2021

Za 180 mln zł powstanie blok energetyczny zasilany biomasą

Za 180 mln zł spółka Megatem EC-Lublin wybuduje blok energetyczny zasilany biomasą. Po jego uruchomieniu połowa energii z tej elektrociepłowni, ogrzewającej ok. jednej trzeciej mieszkań w Lublinie, będzie powstawała ze spalania biomasy. Inwestycja ma zakończyć się w 2023 roku.
22.07.2021

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.
09.07.2021

DS Smith ogłasza, że do 2050 roku stanie się firmą neutralną klimatycznie

DS Smith zobowiązuje się ograniczyć emisję CO2 na tonę produktu o co najmniej 40% do 2030 roku*. W ten sposób firma podwyższa swoje wcześniej postawione cele w tym zakresie. Do końca 2020 roku firmie udało się zmniejszyć emisję CO2 na tonę produktu o 23%**.
10.06.2021

Czy energia z biomasy leśnej rujnuje środowisko?

Wśród ekologicznych źródeł energii często wymienia się biomasę, w szczególności leśną. Obecnie trwa dyskusja na temat tego, czy jej spalanie faktycznie jest korzystne dla środowiska i klimatu. Amerykanie czekają na oficjalne stanowisko administracji prezydenta Joe Bidena, a w Europie publikowane są pierwsze dokumenty wskazujące, że biomasa drzewna nie należy do zrównoważonych źródeł energii.
23.04.2021

Największe europejskie porty morskie obniżają emisję CO2

Czołowe europejskie porty obniżają emisję CO2. Wprowadzone w ostatnich latach ograniczenia, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz coraz bardziej ekologiczne napędy przynoszą efekty między innymi w Porcie Rotterdam i Porcie Walencja.
14.04.2021

Udział węgla w produkcji prądu w Polsce spadł w 2020 r. poniżej 70 proc.

Udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. spadł poniżej 70 proc. - wynika z danych udostępnionych przez fundację Instrat, a opartych na informacjach Agencji Rynku Energii. W 2019 r. udział węgla przekraczał 73 proc.
10.02.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Jak zazielenić energię? Fortum dzieli się doświadczeniami z krajów bałtyckich

Od konieczności odejścia od paliw kopalnych na rzecz alternatywnych, bardziej ekologicznych źródeł energii nie uciekniemy. I to nie tylko dlatego, że narzucają nam to cele klimatyczne Unii Europejskiej, ale także zdrowy rozsądek. Wraz z rozwojem nowych technologii warto modernizować energetykę, aby była bardziej zielona. Skorzysta na tym środowisko, ale także polska gospodarka. Jak to zrobić? Warto skorzystać z doświadczeń innych krajów.
07.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.