Budimex zmodernizuje ważny element sieci energetycznej

Strona główna Energetyka, OZE Budimex zmodernizuje ważny element sieci energetycznej

Partnerzy portalu

Budimex zmodernizuje ważny element sieci energetycznej  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Budimex

Budimex wykona rozbudowę i modernizację stacji Piła Krzewina wraz z przełączeniem toru linii 400 kV Piła Krzewina-Plewiska pracującego na napięciu 220 kV na napięcie 400 kV. Wartość kontraktu, którego realizacja potrwa prawie 4 lata, to 188 mln zł netto. 

Rozbudowa i modernizacja stacji Piła Krzewina umożliwi włączenie nowych instalacji OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) oraz m.in. poprzez przełączenie linii relacji Piła Krzewina – Plewiska na napięcie 400 kV także znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia awarii, co zagwarantuje niezawodne dostawy energii elektrycznej szczególnie do odbiorców w województwie wielkopolskim. Obecnie jeden z torów linii pracuje na napięciu 220 kV, drugi zaś jest nieczynny.  Jest to jeden z ważniejszych elementów KSE - systemu zbudowanego z sieci najwyższych napięć (220 kV i 400 kV), który pozwala przesyłać energię po całej Polsce. 

Wybudowana przez zleceniodawcę – Polskie Sieci Elektroenergetyczne – linia 400 kV Piła Krzewina – Plewiska to także ważny element systemu przesyłu energii z nowych źródeł, np. farm wiatrowych. „Po wykonaniu modernizacji stacji Piła Krzewina i przełączeniu linii na napięcie 400 kV,  linia ta będzie stanowiła filar zasilania dla zachodniej i północnej Polski. To region kraju nasycony farmami wiatrowymi. Możliwość podłączania nowych źródeł OZE do krajowego systemu energetycznego to obecnie jedno z największych wyzwań polskiej energetyki” – mówi Maciej Olek – Członek Zarządu odpowiedzialny m.in. za budownictwo energetyczne Budimex SA. 

„Polska sieć linii wysokich i najwyższych napięć to jeden z obszarów polskiej elektroenergetyki wymagających największych inwestycji. Tym bardziej cieszymy, się że  będziemy mogli wesprzeć naszego klienta – PSE – w rozwijaniu tej sieci” – dodaje Maciej Olek. 

Budimex posiada bogate doświadczenie w budowie sieci energetycznych. W grudniu 2023 r., w ramach realizacji inwestycji „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” lider na rynku generalnych wykonawców, rozpoczął realizację projektu przebudowy wysokiego napięcia w zakresie usunięcia kolizji linii napowietrznych 110 kV z budowanym układem torowym. Przebudowa linii średnich, wysokich i najwyższych napięć realizowana była także wielokrotnie przez Budimex przy okazji projektów infrastrukturalnych takich jak budowa dróg ekspresowych i autostrad.  Budimex jako generalny wykonawca także w ramach realizacji projektów energetycznych realizowanych w formule EPC m.in. „Budowa nowej elektrociepłowni w Wilnie” czy „Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów” wykonał wyprowadzenia mocy z tych obiektów, które zostały przyłączone do systemu elektroenergetycznego o napięciu 110 kV.

To nie jedyne aktywności firmy Budimex na rynku energii. W kwietniu 2023 r. powołano do życia spółkę BXF Energia. Jej celem jest inwestowanie i prowadzenie projektów energetycznych opartych na niskoemisyjnej produkcji. Spółka będzie też produkować zieloną energię na potrzeby klientów zewnętrznych. Cel na najbliższe 5 lat to posiadanie 500 MW mocy w ramach projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. ‎

Jednocześnie, za pośrednictwem spółki Budimex Mobility, generalny wykonawca rozwija własną sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych. Celem podmiotu jest tworzenie, budowa, serwis i eksploatacja sieci ogólnodostępnych stacji na terenie całego kraju. Do tej pory wybudowano lub uruchomiono około ogólnodostępnych 130 stacji. Zgodnie ze strategią spółki, do 2026 roku,  planowane jest uruchomienie 470 stacji. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.