Bureau Veritas uruchamia program certyfikacji zielonego wodoru

zk

23.01.2023 08:33
Strona główna Energetyka, OZE Bureau Veritas uruchamia program certyfikacji zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Bureau Veritas uruchamia program certyfikacji zielonego wodoru - ZielonaGospodarka.pl

Dedykowany zielonemu wodorowi program certyfikacji Bureau Veritas wspiera przemysł w celu zagwarantowania, że H2 jest produkowany w sposób bezpieczny i zrównoważony oraz z odnawialnych źródeł energii.

Bureau Veritas opracowało holistyczny program certyfikacji dla zielonego wodoru, wspierając tym samym rozwijający się sektor OZE i przyspieszając transformację energetyczną. Także to działanie ma na celu wsparcie sektorów, które dążą do dekarbonizacji swojego łańcucha wartości poprzez wykorzystanie tego paliwa.

W kontekście transformacji energetycznej - zgodność i zapewnienie zrównoważonej produkcji, przechowywania i dystrybucji energii stanowią wyjątkowe wyzwania.

Niniejszy system certyfikacji jest wynikiem zapotrzebowania zarówno producentów wodoru, jak i podmiotów zajmujących się jego dystrybucją na kompleksowe standardy dostosowane do szybko rozwijającego się globalnego rynku.

Zapewnia on przejrzystość w celu wspierania inwestycji w produkcję i komercjalizację wodoru, torując drogę do osiągnięcia globalnego konsensusu w zakresie standardów i zgodności z przepisami dotyczącymi wodoru.

- Gracze na rynku energetyki ogłosili plany dotyczące zakładów odnawialnego wodorowych, które będą produkować energię w zakresie gigawatów. Wiele z tych projektów będzie musiało zademonstrować przejrzystość i wykazać się wiarygodnością, tak aby zapewnić wymagane finansowanie, niezbędne do rozpoczęcia budowę elektrowni. Jednocześnie przyszli odbiorcy wodoru chcą mieć pewność, że będą w stanie spełnić ich oczekiwania związane z ESG, bezpieczeństwem i emisją gazów cieplarnianych. Wprowadzając ten system certyfikacji, Bureau Veritas zapewni pomost, przynosząc przejrzystość dla wszystkich zainteresowanych stron - komentował Joerg Gmeinbauer, Global Vice President, Power & Utilities w Bureau Veritas.

Win-win - na certyfikacji skorzystają wszyscy

Program certyfikacji zielonego wodoru będzie wspierał wdrożone moce produkcyjne H2, który jest uzyskiwany z procesu elektrolizy przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Umożliwia on również deweloperom takich aktywów udowodnienie wiarygodności projektu wobec podmiotów zajmujących się sprzedażą wodoru i inwestorów w celu uzyskania finansowania na wczesnym etapie projektowania.

Bureau Veritas przeprowadzi ocenę aktywów do produkcji zielonego wodoru pod kątem kryteriów ESG, bezpieczeństwa i emisji gazów cieplarnianych. Oceni również energię odnawialną, która jest wykorzystywana do zasilania elektrolizera. Certyfikat zostanie wydany, jeśli wszystkie kryteria zostaną spełnione.

W kolejnym etapie zostanie przeprowadzony "powykonawczy" audyt weryfikacyjny kryteriów programu, w wyniku którego zostanie wydany certyfikat dla działającego zakładu produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych. Zakres oceny obejmuje produkcję wodoru poprzez elektrolizę, w tym magazynowanie na terenie zakładu.

Wytyczne obejmują również kwestie bezpieczeństwa procesów i pracy, a także określają kompleksowe wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju, takie jak wpływ na środowisko i pozyskiwanie zasobów wodnych do elektrolizy. Kalkulacja śladu węglowego opiera się na metodologii oceny cyklu życia, która uwzględnia emisje pochodzące z procesu wytwarzania energii elektrycznej i odsalania wody.

Ostatnim etapem będzie wydanie certyfikatu po weryfikacji ilości wodoru wyprodukowanego przez certyfikowane aktywa. Oznaczenie stanowi, że aktywa muszą mieć ślad węglowy poniżej 2 kg równoważnika CO2 na kilogram wodoru. W celu utrzymania certyfikatu wymagana będzie kwartalna weryfikacja produkcji wodoru i ilości energii elektrycznej pochodzącej z OZE.

Przyznany certyfikat gwarantuje, że wodór jest produkowany w sposób bezpieczny i zrównoważony oraz z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Bureau Veritas jest kluczowym graczem w branży energetycznej, obecnym na wszystkich etapach łańcucha produkcji energii odnawialnej i alternatywnej. Ten program certyfikacji jest zgodny ze zobowiązaniem, do dostarczania usług i rozwiązań, które przyspieszają transformację energetyczną i są dedykowane zrównoważonemu rozwojowi, zwłaszcza w zakresie zasobów i produkcji, zgodnie z programem BV Green Line.

BV planuje rozszerzyć jeszcze w tym roku program certyfikacji o zielony amoniak.


Fot. Depositphotos
Źródło: Bureau Veritas

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 30300,00 $ tona 1,25% 25 sty
 Cynk 3439,00 $ tona 0,56% 25 sty
 Aluminium 2605,00 $ tona 0,42% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.