POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Bydgoszcz na czele innowacyjności w branży OZE: naukowcy z regionu zwycięzcami konkursu grantowego SOFIA!

zg

25.10.2023 11:53
Strona główna Energetyka, OZE Bydgoszcz na czele innowacyjności w branży OZE: naukowcy z regionu zwycięzcami konkursu grantowego SOFIA!

Partnerzy portalu

Bydgoszcz na czele innowacyjności w branży OZE: naukowcy z regionu zwycięzcami konkursu grantowego SOFIA!  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ONDE SA

Innowatorzy z Bydgoszczy zostawili w tyle konkurencję. Lider branży OZE, firma ONDE SA, z dumą ogłosiła zakończenie naboru do programu grantowego SOFIA skierowanego do młodych naukowców z całej Polski. 

W tym roku program grantowy SOFIA zaowocował wyborem czterech obiecujących projektów badawczych, które mają potencjał zmieniać oblicze branży OZE, oraz dają szansę młodym innowatorom na rozwój naukowy i zawodowy. Wśród projektów objętych programem znalazły się badania nad efektywnością energetyczną, wykorzystaniem energii słonecznej i wiatrowej, oraz innowacjami w dziedzinie przetwarzania energii. 

Aż trzy z czterech nagrodzonych inicjatyw jest autorstwa naukowców związanych z miastem Bydgoszcz. 

Kamil Skonieczny — Temat projektu: Analiza możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej. Innowator mieszka w okolicach Bydgoszczy. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Politechnikę Warszawską.

Michał Stopel — Temat projektu: Zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych. Dr inż. Stopel jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Tomasz Cierlicki — Temat projektu: Ocena śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC jako narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznej. Naukowiec ukończył Politechnikę Bydgoską, studiował na Wydziale Inżynierii Mechanicznej. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej PB. 

— Funkcja śledzenia słońca w trackerach solarnych pozwala na optymalne wykorzystanie promieni słonecznych. W praktyce oznacza to, że instalacja staje się jeszcze bardziej efektywna. W swoim projekcie postanowiłem zbadać możliwość zastosowania podobnego rozwiązania w instalacjach umieszczanych na wodzie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na wykorzystanie nowych przestrzeni, zwiększenie źródeł zielonej energii i wdrożenie projektu, którego nie ma jeszcze na rynku — podkreśla Kamil Skonieczny.

Michała Stopel, kolejny finalista II edycji programu grantowego SOFIA zauważa: — Program grantowy SOFIA stworzył mi możliwość rozwinięcia  pomysłu, który moim zdaniem ma ogromny potencjał. Zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji również w OZE to ogromny krok naprzód, nie tylko w kierunku nowoczesności, ale i coraz bardziej ekologicznych rozwiązań.

Tomasz Cierlicki zwraca natomiast uwagę także na inne ważne aspekty wynikające ze zwycięstwa w programie grantowym: — OZE to kierunek, w którym zdecydowanie powinniśmy iść. Należy również pamiętać o optymalizacji urządzeń wykorzystywanych do pozyskiwania zielonej energii. Kluczem do tego są innowacyjne rozwiązania. Czuję ogromną radość i satysfakcję, że mój projekt pozwalający na kontrolę cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznej spotkał się z uznaniem jury. Mam nadzieję, ze jest to początek nowego etapu mojej kariery zawodowej. 

Program grantowy SOFIA ma na celu wspieranie młodych, utalentowanych naukowców oraz zachęcanie ich do prowadzenia badań w dziedzinie Odnawialnych Źródeł Energii. Inicjatywa stanowi wyraz zaangażowania firmy w promowanie innowacji i zaawansowanych badań w dziedzinie OZE. 

Firma ONDE zorganizowała program grantowy SOFIA już po raz drugi, aby wspierać kolejne pokolenia naukowców i inżynierów pracujących nad innowacjami w dziedzinie Odnawialnych Źródeł Energii.

— Nasza firma jest przekonana, że przyszłość energetyki leży w Odnawialnych Źródłach Energii, dlatego z przyjemnością wspieraliśmy młodych naukowców, którzy mają potencjał zmieniać tę przyszłość. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią ich drogi badawczej — powiedział Paweł Średniawa, Prezes Zarządu ONDE SA.

Więcej informacji na temat projektu przeczytać można na stronie www.ondeflow.pl

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.