Carbfix testuje wykorzystanie wody morskiej do mineralizacji CO2 na Islandii

zk

14.08.2022 13:24
Strona główna Klimat, Edukacja Carbfix testuje wykorzystanie wody morskiej do mineralizacji CO2 na Islandii

Partnerzy portalu

Carbfix testuje wykorzystanie wody morskiej do mineralizacji CO2 na Islandii  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Carbfix

Carbfix zamierza zatłoczyć rozpuszczony w wodzie morskiej CO2 do podziemnych formacji skalnych w celu składowania mineralnego dwutlenku węgla.

Używany do tego celu odwiert zatłaczający będzie znajdował się w Helguvík w Reykjanesbær na Islandii.

Projekt, nazwany CO2SeaStone, jest wynikiem współpracy pomiędzy Carbfix i ETH Zurich, Uniwersytetem Islandzkim, Iceland GeoSurvey, uniwersytetami w Genewie i Lozannie oraz University College of London.

Jest on częścią projektu demonstracyjnego prowadzonego przez ETH Zurich, zwanego DemoUpCARMA, który koncentruje się na demonstracji i zwiększeniu skali technologii wychwytywania, utylizacji, transportu i przechowywania w celu uniknięcia negatywnych emisji lub emisji CO2 z sektorów trudnych do dekarbonizacji (np. produkcja cementu, zakłady przetwarzania odpadów czy zakłady chemiczne).

CZYTAJ>>Europa wkrótce będzie mogła wysyłać CO2 na Islandię, aby zamienić go w minerał w podłożu wulkanicznej wyspy.

Jedną z badanych przez DemoUpCARMA ścieżek jest wychwytywanie dwutlenku węgla z zakładów przemysłowych w Szwajcarii, transportowanie go do Rotterdamu, a stamtąd dalej na Islandię, gdzie zostanie rozpuszczony w wodzie morskiej podczas zatłaczania pod ziemię w celu mineralizacji w formacjach skalnych metodą Carbfix. Pierwszy transport zawierający 20 ton CO2 ze Szwajcarii dotarł niedawno do Islandii - i zostanie zmineralizowany w ramach pilotażowego projektu.

Projekt jest wspierany przez Eurostars, Islandzkie Centrum Badań oraz Szwajcarskie Federalne Biura Energii i Środowiska. Gmina Reykjanesbær uczestniczy w projekcie poprzez zapewnienie dostępu do miejsca zatłaczania w Helguvík, a Samskip wspiera go poprzez zapewnienie transportu.

Skalowanie mineralizacji

Technologia Carbfix wymaga znacznych ilości wody do rozpuszczenia CO2 i zatłoczenia do skał bazaltowych. Wykorzystanie wody morskiej zamiast słodkiej jest ważne w regionach, w których występują niedobory H2O i rozszerza możliwość zastosowania procesów w wielu innych regionach świata, zarówno na obszarach przybrzeżnych, jak i morskich.

Za pomocą badań i testów laboratoryjnych Uniwersytet Islandzki i Carbfix wykazały już, że woda morska może być z powodzeniem wykorzystana do zastosowania technologii Carbfix. Teraz rozwiązanie to zostanie po raz pierwszy przetestowane w "in situ". Odwiert do zatłaczania ma być gotowy jesienią, a następnie rozpoczną się pierwsze próbne zatłaczania.

Bezpieczna i obiecująca alternatywa

- CO2SeaStone jest jednym z najważniejszych projektów badawczo-rozwojowych, w które Carbfix jest obecnie zaangażowany. Chociaż nasza technologia może być szeroko stosowana na całym świecie, wykorzystanie wody morskiej zamiast słodkiej znacznie zwiększyłoby jej potencjał. Mamy wielu znakomitych współpracowników w tym projekcie i jesteśmy wdzięczni gminie Reykjanesbær za udostępnienie terenu w Helguvík oraz firmie Samskip za ułatwienie transportu - mówiła Edda Aradóttir, dyrektor generalny Carbfix.

- Jesteśmy dumni, że mamy możliwość uczestniczenia w tak ambitnym i ważnym projekcie, który wspiera dalszy rozwój firmy Carbfix. Składowanie CO2 należy do środków, które musimy podjąć, aby walczyć ze zmianami klimatu i pomoże osiągnąć cel Islandii, jakim jest neutralność klimatyczna. W gminie Reykjanesbær mamy duże ambicje, jeśli chodzi o klimat i w nadchodzących latach i dekadach będziemy nadal wnosić decydujący wkład w sprawę neutralności - powiedział Kjartan Már Kjartansson, burmistrz Reykjanesbær.

- Jesteśmy niezwykle zadowoleni z możliwości wsparcia CO2SeaStone, a projekt doskonale wpisuje się w cele Samskip w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Podjęliśmy zdecydowane działania w celu zminimalizowania wpływu naszej działalności na środowisko i wspieraliśmy wiele projektów mających na celu zmniejszenie emisji i ochronę środowiska - dodała Thórunn Inga Ingjaldsdóttir, szefowa działu marketingu i komunikacji w Samskip.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.