Ciechanów stawia na inteligentny system gospodarki odpadami

zk

24.01.2023 10:00 Źródło: UM Ciechanów
Strona główna Odpady, Recykling Ciechanów stawia na inteligentny system gospodarki odpadami

Partnerzy portalu

Ciechanów stawia na inteligentny system gospodarki odpadami - ZielonaGospodarka.pl
Fot. UM Ciechanów

W pięciu lokalizacjach zamontowano inteligentne, bezdotykowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. To nowoczesne rozwiązanie technologiczne zwiększa poziom higieny, estetyki przestrzeni i pozwala odejść od odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. W ramach tego samego zadania PUK Ciechanów doposażono w nowe auto do odbioru odpadów. Inwestycję oraz zakup śmieciarki w 95% sfinansowano dzięki środkom pozyskanym przez miasto.

Na kolejnych osiedlach Ciechanowa wprowadzane jest nowoczesne rozwiązanie technologiczne. 48 modułów nowoczesnych pojemników na odpady, które są higieniczne, bezdotykowe i pozwalają na skuteczną segregację w zabudowie wielorodzinnej zamontowano na ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych 14 (podwórko skweru M. Konopnickiej), 11 Pułku Ułanów Legionowych 12, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16, ul. Szwanke 7 i 7a.

Urządzenia zastąpią dotychczas używane, plastikowe pojemniki na odpady, które znikną z przestrzeni wspólnych w powyższych lokalizacjach. Mieszkańcy 351 gospodarstw domowych i 22 lokali użytkowych na przełomie stycznia i lutego rozpoczną korzystanie z nowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO).

– Zyskują mieszkańcy, ale też miasto, bo jesteśmy zobowiązani przepisami prawa do zwiększania poziomów recyklingu. Warto podkreślić, że organizacja gospodarki odpadami w Ciechanowie umożliwia utrzymanie jednej z najniższych w Polsce opłat za odbiór odpadów od mieszkańców – 13 zł od osoby – podkreślił prezydent Krzysztof Kosiński.

To pierwsze w Polsce rozwiązanie technologiczne, które pozwala na rozliczanie mieszkańców zabudowy wielolokalowej z prowadzonej zbiórki selektywnej dokładnie tak, jak mieszkańców domków jednorodzinnych. Otrzymują oni kody QR, które nakleja się na worki z posegregowanymi odpadami przed wyrzuceniem ich do pojemnika. Pojemniki zwiększają poziom higieny (ich klapy otwierają się automatycznie, bez konieczności dotykania) oraz estetyki przestrzeni. Nie dostają się do nich gryzonie i ptaki, odpadów nie rozwiewa wiatr. Dzięki temu na terenie, gdzie znajdują się urządzenia jest czysto. Zlikwidowany jest też problem podrzucania do pojemników odpadów przez osoby postronne, spoza danego osiedla. Śmieci nie można wrzucić bez posiadania kodu otwierającego urządzenia.

Poza pojemnikami dla mieszkańców SISO to cały system, umożliwiający miastu wieloaspektowe rozwiązanie problemu zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Możliwe jest na przykład kontrolowanie w czasie rzeczywistym poziomu zapełnienia pojemników. Z punktu widzenia logistyki i kosztów odbioru odpadów to szereg udogodnień i informacji, których do tej pory w gospodarce odpadami nie było. Przekłada się to na realne oszczędności związane z harmonogramem odbioru odpadów i podnoszenie poziomów recyklingu.

Wyposażenie kolejnych miejsc w zabudowie wielorodzinnej w nowoczesny system do zbiórki odpadów było możliwe dzięki środkom finansowym, które pozyskało miasto. Inwestycja w 95% została sfinansowana ze środków zewnętrznych, tj. Programu Inwestycji Strategicznych „Rządowy Fundusz Polski Ład” (kwota dofinansowania: 3 692,460 mln zł).

Ten sam program umożliwił doposażenie floty Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Miejska spółka odpowiedzialna m.in. za odbiór odpadów otrzymała nowy dwukomorowy pojazd. Koszt zakupu takiego specjalistycznego sprzętu to 1,3 mln zł. Dofinansowanie wyniosło 1 267,822,50 zł.

– Jako poseł ziemi ciechanowskiej wspieram wszelkie samorządowe inicjatywy, które mogą poprawić komfort życia mieszkańców. Cieszy mnie, że Miasto Ciechanów przygotowało bardzo dobry wniosek, dzięki czemu uzyskało aż 95-procentowe rządowe dofinansowanie na projekt, który przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii wdraża rozwiązania ekologiczne. Dodatkowo pozwala utrzymać niską opłatę za odbiór śmieci dla mieszkańców. W obecnej sytuacji to bardzo ważne. Lokalny samorząd zawsze może liczyć na rządowe wsparcie najważniejszych inwestycji. A jak widać współdziałanie ponad politycznymi podziałami przynosi dobre efekty –  zaznaczył 23 stycznia podczas wizyty na terenie miejskiej spółki Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, poseł na Sejm RP Maciej Wąsik.

Innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) wdrożono w Ciechanowie na stałe w 2020 r. na osiedlu „Płońska”. Tam objęto nim ponad 300 gospodarstw domowych. Wdrożony w mieście projekt „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady – ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami” został doceniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

Tagi:
siso, odpady, qr

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.