Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania

zk

16.03.2022 13:45 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Klimat, Edukacja Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania

Partnerzy portalu

Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Jedną z inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, która ma szansę wpłynąć na przedłużenie żywotności plaży w gdyńskim Orłowie są podwodne progi. W tym roku plażę czeka również największa refulacja w historii Orłowa. 

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni w rozmowie z Radiem Gdańsk mówi, że chodzi o częściowo podwodną konstrukcję.

– To są takie rafy kamienne. Wychodzi na to, że najskuteczniejsze byłyby progi, które by trochę wystawały nad poziom morza. Stosuje się je za granicą. Musimy skonsultować to środowiskowo. Progi umieszczane są równolegle do brzegu na głębokości od 2 do 3,5 metra. Najczęściej około 100 metrów od brzegu – tłumaczy Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

Jak dodaje, podobne, ale podwodne konstrukcje od 20 lat rozpraszają fale na północ od orłowskiego molo. Można je spotkać także w Ustce, Łebie i Rowach.

Do końca przyszłego roku gotowa ma być koncepcja zabezpieczenia brzegu w Orłowie. Warte około 20 milionów złotych prace planowane są na lata 2023-2024. 

Największa refulacja w historii Orłowa

Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni przypomina, że główną formą ochrony w rejonie mola w Orłowie jest opaska brzegowa, wbudowana w podstawę skarpy - sama plaża nie byłaby w stanie skutecznie ochronić tego odcinka brzegu morskiego przed abrazją. Jest to jeden z bardziej narażonych rejonów na zniszczenia sztormowe, głównie ze względu na usytuowanie oraz negatywne prądy wzdłuż brzegowe.

CZYTAJ: Plaża w Orłowie znika na naszych oczach. Dlaczego i co można z tym zrobić? [ZDJĘCIA]

– W roku 2022 planowane jest wykonanie refulacji w ramach jednej z dużych inwestycji prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni - modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku. Będzie to największa refulacja w historii Orłowa. Umocnienia w postaci opaski brzegowej i narzutu kamiennego wybudowano wcześniej. Ostatni remont opaski odbył się w 2019 roku - zapowiada Kierzkowska.

– Dodatkowo, aby zwiększyć „żywotność" plaż w Orłowie, planujemy w przyszłości budowę progów podwodnych. W ubiegłym roku wykonano analizę falowania i ruchu rumowiska. W 2022 roku planujemy rozpocząć badania geotechnicznych oraz opracować koncepcję projektową.

CZYTAJ też: Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji"

Urząd Morski w Gdyni przez cały rok prowadzi działania, mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym rodzajem działania jest zapobieganie zniszczeń i podtopień terenów zurbanizowanych.

Skuteczna ochrona polega na multidyscyplinarnych działaniach: uzgadnianiu zamierzeń budowlanych w pasie technicznym, uprawie lasów ochronnych i budowie wydm w pasie technicznym, które stanowią najlepszy naturalny i przyjazny dla środowiska bufor bezpieczeństwa pomiędzy morzem a działalnością człowieka. 

W miejscach najbardziej narażonych na zniszczenia i podtopienia terenów zurbanizowanych stosuje się specjalistyczne zabiegi hydrotechniczne, takie jak budowę opasek, wałów przeciwpowodziowych, progów czy właśnie sztuczne zasilenie.

– Ten ostatni zabieg jest stosowany w wielu krajach na świecie i jest najbardziej przyjazny dla środowiska. Jego początki wywodzą się z Holandii. Należy pamiętać, że budowa stałych, betonowych opasek, zwanych potocznie bulwarami, chroni wyłącznie fragment brzegu, natomiast często przyczynia się do „uruchomienia" abrazji na sąsiednim brzegu – kończy pani rzecznik.  

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.