Obajtek: PKN Orlen liczy na finalizację fuzji z PGNiG do końca 2022 roku

zk

16.03.2022 14:29 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Obajtek: PKN Orlen liczy na finalizację fuzji z PGNiG do końca 2022 roku

Partnerzy portalu

Obajtek: PKN Orlen liczy na finalizację fuzji z PGNiG do końca 2022 roku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. wikimedia.org

PKN Orlen liczy na finalizację fuzji z PGNiG do końca 2022 roku - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem fuzja jest kluczowa dla zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski w obecnej sytuacji międzynarodowej.

"Działamy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i chcemy proces połączenia z Lotosem i PGNiG zrealizować w zbliżonym czasie, bo wtedy najlepiej wykorzystamy wszystkie synergie. Na przełomie czerwca i lipca planujemy finalizację fuzji z Lotosem. Do końca roku w naszej grupie powinien znaleźć się PGNiG" - powiedział PAP Biznes prezes Daniel Obajtek.

"Przede wszystkim już na pozycji startowej będziemy mieć zdywersyfikowaną grupę o łącznej kapitalizacji ok. 80 mld zł i z łącznym zyskiem operacyjnym na poziomie około 20 mld zł. To olbrzymi potencjał, który zamierzamy w pełni wykorzystać. Siłą połączonej grupy będą właśnie zróżnicowane źródła zysków, od produkcji rafineryjnej czy petrochemicznej, przez wytwarzanie energii, w tym zeroemisyjnej, po sprzedaż detaliczną do 100 milionów klientów w Europie Środkowej" - dodał.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w środę pozytywną decyzję w sprawie zgody na połączenie PKN Orlen z PGNiG. Decyzja Prezesa UOKiK została wydana pod warunkiem wykonania przez PKN Orlen i PGNiG środka zaradczego w postaci wyzbycia się kontroli nad Gas Storage Poland, spółki zależnej PGNiG, która jest operatorem systemu magazynowania gazu ziemnego. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację środka zaradczego Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

Prezes Orlenu zapewnia, że wszystkie procesy związane z fuzją z PGNiG toczą się równolegle i koncern jest już gotowy do wdrożenia kolejnych etapów.

"To nie jest tak, że koncentrujemy się na jednym etapie, a później przechodzimy do kolejnego i wtedy martwimy się co dalej. To wszystko dzieje się równolegle, mówimy o procesach niezwykle skomplikowanych. Już dzisiaj, mając decyzję UOKiK, jesteśmy w pełni przygotowani do wdrożenia kolejnych etapów projektu, których rezultatem będzie skuteczna integracja" - powiedział Daniel Obajtek.

"Jako Grupa Orlen mamy bardzo duże doświadczenie w realizacji procesów akwizycyjnych i to nie tylko w Polsce, ale też w regionie. Dlatego nie mam wątpliwości, że ten proces zakończy się sukcesem" - dodał.

Prezes jest przekonany, że fuzja Orlenu z PGNiG jest kluczowa, biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową.

"To kolejny krok do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Ta decyzja oznacza także, że wchodzimy do pierwszej ligi europejskich firm w branży energetycznej w regionie. Tylko połączenie i jeden multienergetyczny koncern oparty o zdywersyfikowane fundamenty zapewni stabilną energię dla gospodarki i klientów w akceptowalnej cenie" - powiedział.

"To kluczowe, biorąc pod uwagę, jak teraz wygląda sytuacja międzynarodowa. Geopolityka determinuje więc wiele decyzji i działań. Ale my nie możemy i nie zamierzamy zwalniać tempa. Bo dzisiejsza niepewność najlepiej pokazuje jak ważne jest bezpieczeństwo zaopatrzenia w surowce, niezależność energetyczna. Transformacja energetyczna zapewne przyspieszy, a wraz z nią muszą się zmieniać nasze energetyczne czempiony. A my już cztery lata temu znaleźliśmy skuteczne rozwiązanie, czyli budowę jednej silnej firmy" - dodał.

W 2020 roku PKN Orlen sfinalizował przejęcie gdańskiego koncernu energetycznego Energa. Równolegle trwały negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zgody na fuzję płockiego koncernu z Grupą Lotos. Zgoda Komisji Europejskiej była warunkowa - Orlen przedstawił na początku 2022 roku środki zaradcze dotyczące pozyskania partnerów do części aktywów Grupy Lotos. Przejęcie PGNiG jest kolejnym krokiem w budowie multienergetycznego koncernu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.