Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji"

zk

21.02.2022 11:48 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Klimat, ekologia Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji"

Partnerzy portalu

Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Dyrektorzy trzech trójmiejskich instytucji naukowych, zajmujących się badaniami morza zajęli głos na temat przyszłości klifu w Gdyni-Orłowie. W podsumowaniu wskazują, że klif powinien pozostać wolny od ingerencji człowieka.

Występujące ostatnio sztormy i gwałtowne załamania pogody nie są obojętne dla orłowskiego klifu, jak plaży, która stopniowo zanika. 

W ramach trwającej debaty na temat przyszłości tej części gdyńskiego Orłowa, głos zabrali dyrektor Mariusz Sapota z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdyni, dyrektor Piotr Margoński z Morskiego Instytutu Rybackiego i Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni oraz dyrektor Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Wnioski zaprezentowano na stronie Morskiego Instytutu Rybackiego. 

W swoim uzasadnieniu w sprawie klifu w Gdyni-Orłowie i okolicznej plaży piszą:

"Orłowski klif jest jedną z krajobrazowych ikon polskiego wybrzeża i pewnie najczęściej fotografowanych morskim krajobrazem Trójmiasta. Od lat 1930-tych jest chroniony jako Rezerwat Przyrody, a od czasu wstąpienia Polski do UE jest częścią obszaru Natura 2000 (siedliskowego i ptasiego). U jego podnóża znajduje się inny chroniony prawem UE obiekt – kamienne rafy porośnięte bogatym zbiorowiskiem roślin i zwierząt morskich. Osuwający się gliniasty klif od zawsze budził kontrowersyjne opinie. Zdaniem wielu inżynierów, brzeg morski trzeba chronić betonową opaską – taką, jaką jest Bulwar w Gdyni. Inni uważają, że potrzebna jest seria podwodnych falochronów, które osłabią napływ fal na brzeg i ustabilizują erozję. Rekomendacja z 1993 r. wydana przez najważniejszą międzynarodową organizację zajmującą się środowiskiem Bałtyku (Helcom) mówi o ochronie naturalnych procesów brzegowych wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności ochrony ważnych dóbr kultury lub infrastruktury".


Naukowe badania prowadzone przez wiele instytucji w tym obszarze mówią, że:

> erozja klifu następuje od strony lądu a nie morza, na skutek deszczu, mrozu i wiatru, morze tylko zabiera osuwający się z lądu materiał,

> klif jest tak widowiskowy tylko dlatego, że morze wciąż usuwa usypujący się materiał, jeżeli zastopuje się ten proces, klif przeobrazi się w lekko pochylone zbocze,

> proces cofania się brzegu morskiego nie jest nieskończony – klif w końcu sam sobie usypie falochron naturalny z grubszego materiału (głazy), którego nie zabiorą fale

> każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji dla naturalnych procesów przepływu wody, falowania i transportu rumowiska. Progi podwodne chronią obszar tylko bezpośrednio za nimi, za ostatnim progiem pojawia się znów zwiększona erozja. Żeby utrzymać plażę na miejscu trzeba by serię progów budować aż do portu w Gdańsku.

Naukowcy przypominają także, że 20 lat temu po serii jesiennych sztormów i wypłukaniu plaży za orłowskim molo, w odpowiedzi na zaniepokojenie mieszkańców przeprowadzono ankietę (grafika poniżej), wśród osób spacerujących po plażach Trójmiasta. I jak dodają, pewnie warto ją powtórzyć.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.