Wynik wyszukiwania - " gaz" - Wiadomości

Kearney z raportem na temat transformacji energetycznej Polski

Transformacja energetyczna jest jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej, a jednocześnie dużym wyzwaniem z perspektywy Polski. Przez najbliższe 26 lat Polska gospodarka jak i sektor energetyczny będą musiały przejść znaczący proces transformacyjny o niespotykanej dotąd skali. Czy jako kraj jesteśmy na to gotowi?
12.05.2024

Oprogramowanie, automatyzacja i elektryfikacja są kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności przemysłu

Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, zaprezentował najnowsze innowacje swojego portfolio, w tym oprogramowanie przemysłowe, sztuczną inteligencję i technologię Digital Twin. Rozwiązania zostały zademonstrowane w ramach cyfrowego i zrównoważonego kampusu nauk przyrodniczych. W ten sposób Schneider Electric pokazał swoją specjalistyczną wiedzę na temat wszystkich elementów łańcucha wartości przemysłowej.
12.05.2024

CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

Międzynarodowa kancelaria CMS udzielała wsparcia w prowadzonym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. procesie mającym na celu wyłonienie dostawcy oraz zawarcie pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU). Umowa określająca warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU została zawarta pomiędzy GAZ-SYSTEM S.A. a White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
10.05.2024

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

Integracja offshore z rynkiem wodoru. Co skłania wodór w kierunku offshore?

Technologie wodorowe mogą okazać się kluczowe w całym procesie transformacji energetycznej, jednak aby do tego doszło, wymagana jest integracja z innymi systemami, w tym z offshore oil & gas i offshore wind. Podczas targów H2POLAND odbył się panel dotyczący integracji offshore z rynkiem wodoru podczas którego wypowiadali się eksperci związani z branżą morską.
09.05.2024

Chińczyki trzymają się mocno. Energia odnawialna w Państwie Środka

Najnowszy raport „Energy Transition Outlook China” stwierdza, że Chiny stają się liderem zielonej energii dzięki rozwojowi energii odnawialnej. Mimo postępu we wdrażaniu OZE, szacuje się, że w 2050 roku paliwa kopalne będą stanowić 40 proc. koszyka energetycznego Państwa Środka.
09.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

EKG 2024: zielona energetyka to tania energia, ale jej rozwój wymaga przyspieszenia

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce powinien w najbliższych kilku latach znacząco przyspieszyć, by do roku 2030 OZE dawało łącznie 50 GW mocy. O tym, jak budować system elektroenergetyczny oparty o „zielone” źródła energii rozmawiali uczestnicy panelu „Odnawialne źródła energii”, który odbył się w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.
09.05.2024

Więcej niż bateryjka. Akumulatory w bezpiecznej transformacji energetycznej

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmuje temat akumulatorów i bezpiecznej transformacji energetycznej. Zdaniem raportu, to właśnie akumulatory mają szansę odegrać kluczową rolę w bezpiecznej transformacji energetycznej.
08.05.2024

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

EKG. Bando: chcemy wprowadzić wstępne pozwolenie na budowę, by pomóc w budowie jądrówki

Chcemy wprowadzić do prawa wstępne pozwolenie na budowę, by przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu Maciej Bando podczas EKG. W 2028 r. miałyby się zakończyć prace leżące po stronie administracji w zw. z elektrownią - dodał.
08.05.2024

Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE

UE potrzebuje długoterminowych planów rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 r. - mówiła we wtorek komisarz UE ds. energii Kadri Simson na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta wskazał, że powinniśmy skupić się na implementacji Fit 55.
08.05.2024

Rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.
07.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Budowa nowoczesnych bloków gazowych w Poznaniu osiąga zaawansowanie na poziomie 89%

Budowa dwóch nowych bloków gazowych przebiega zgodnie z harmonogramem. Stan zaawansowania prac budowlanych przekroczył 89%. Planowane przekazanie nowych bloków do eksploatacji ma nastąpić na przełomie 2024 i 2025 r. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace rozruchowe, przygotowujące do testów weryfikujących zgodność wszystkich parametrów instalacji. Roczna redukcja emisji dzięki inwestycji Veolia Energia Poznań wyniesie 390 tys. ton.
06.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.
06.05.2024

Nowe rozporządzenie UE w walce z wylesianiem. Rozmowa z Karoliną Tymorek, dyrektorką FSC Polska

Unijne rozporządzenie przeciwko wylesianiu (EUDR – European Union Deforestation Regulation) to nowe i przełomowe regulacje, których celem jest ograniczenie wylesiania i degradacji lasów na całym świecie. Chodzi o to, aby konsumpcja na europejskim rynku nie przyczyniała się do niszczenia lasów.
06.05.2024

Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne

Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których jest ona nietknięta - informuje czasopismo „Nature Geoscience”. To kolejne badanie, które potwierdza działanie jednego ze znanych klimatycznych sprzężeń zwrotnych.
06.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym wskazuje, że globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć zakładane cele klimatyczne.
05.05.2024

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego od 1 sierpnia do 30 września

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. – przewiduje projekt ustawy w tej sprawie. Cel ustawy to m.in. przedłużenie na drugą połowę roku osłon związanych z cenami energii.
04.05.2024

Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

Ukazała się analiza, jaki ślad węglowy generuje podróżowanie na konferencje astronomiczne - poinformował Uniwersytet w Kolonii w Niemczech.
04.05.2024

Wodorowy SOV wypływa na szerokie wody. Może wypchnąć polskie SOV na mieliznę

Statki z napędem wodorowym wciąż są drogie, trudne do tankowania, a zasilanie wodorem niej wydajne niż tradycyjny napęd przy pomocy silników wysokoprężnych. A jednak armatorzy obsługujący farmy wiatrowe wprowadzają statki z takim napędem do obsługi morskich farm wiatrowych. To może być ważny element walki konkurencyjnej.
03.05.2024

Zielony list. Usługi pocztowe także muszą być zrównoważone

W obliczu narastających wyzwań klimatycznych, branża pocztowa przyjmuje zielone rozwiązania logistyczne jako kluczową odpowiedź na zmieniające się regulacje dotyczące emisji. Optymalizacja tras i skrócenie czasu dostaw oraz automatyzacja kompletacji i pakowania w magazynach stają się nieodłącznymi elementami transformacji sektora dostaw pocztowych i kurierskich.
02.05.2024

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził projekt zwiększenia możliwości przesyłu gazu w kierunku Ukrainy

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził projekt przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina. Decyzja stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA. Decyzja stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA.
01.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

Od 1 maja zakaz użytkowania tzw. kopciuchów w Małopolsce

Zgodnie z uchwałą antysmogową w woj. małopolskim od 1 maja zabronione będzie użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy do ogrzewania budynków. Ograniczenia dotkną też właścicieli kominków na drewno – muszą one spełniać wymogi ekoprojektu lub podsiadać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc.
30.04.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Projekt: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły kupować wyłącznie zeroemisyjny transport

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane wyłącznie do zakupu transportu zeroemisyjnego; mają też tworzyć strefy czystego transportu, jeśli średniorocznie przekroczone zostaną normy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
30.04.2024

Niemiecki dziennik: Polska przyspiesza przejście na atom aspirując do bycia liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
30.04.2024

BGK: Inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym zwiększa wsparcie do 16 mld euro

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE), uruchomiona przez największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, w tym BGK, osiągnęła w latach 2019–2023 wartość 11,6 mld euro sfinansowanych projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym przekroczyła zakładaną pierwotnie kwotę 10 mld euro. Do inicjatywy dołączyła niderlandzka instytucja Invest-NL, zaś wszyscy członkowie zadeklarowali zwiększenie finansowania projektów z obszaru gospodarki cyrkularnej do 16 mld euro do końc
29.04.2024

PIG przeprasza za materiał dot. wpływu emisji gazów cieplarnianych na klimat

Państwowy Instytut Geologiczny przeprasza za upublicznienie materiału, który mógł wprowadzić opinię publiczną w błąd w kwestii wpływu emisji gazów cieplarnianych na klimat. Instytut oświadczył, że materiał, który trafił do PAP z okazji Dnia Ziemi, nie jest oficjalnym stanowiskiem PIG.
29.04.2024

Komisja Europejska: polski plan osiągnięcia celów klimatycznych za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.
29.04.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Ministrowie Zielonych obstawali przy rezygnacji z atomu mimo przeciwnych ekspertyz

Ministrowie gospodarki i środowiska Niemiec, Robert Habeck i Steffi Lemke (Zieloni), nie zawiesili procesu wygaszania ostatnich elektrowni atomowych w kraju, mimo że wiosną 2022 r., krótko po inwazji Rosji na Ukrainę, dysponowali ekspertyzami sugerującymi, że możliwe jest bezpieczne przedłużenie eksploatacji siłowni - podała prasa.
28.04.2024

Fluxys mianowany operatorem sieci wodorowej w Belgii

Wdrażając federalną ustawę wodorową z 11 lipca 2023 roku federalny minister energii Tinne Van der Straeten wyznaczył 26 kwietnia Fluxys hydrogen, spółkę zależną Fluxys Belgium, na operatora rozwoju i zarządzania siecią przesyłową wodoru w Belgii na lądzie i w morzu.
27.04.2024

Better Energy w 2023 r. Znaczący wzrost wytwarzania zielonej energii w porównaniu do 2022 r.

Better Energy, spółka z branży OZE prowadząca działalność w Danii, Polsce, Szwecji i Finlandii, ogłosiła imponujące wyniki za 2023 rok. W omawianym okresie nastąpił wzrost ilości wytwarzanej z farm fotowoltaicznych energii elektrycznej, liczby farm fotowoltaicznych w portfelu oraz farm fotowoltaicznych w formule trzech partnerstw joint venture. Spółka spodziewa się dalszego wzrostu wyników w bieżącym roku.
26.04.2024

Czy polskie termoelektryki mogą rozwiązać problemy energetyczne świata?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. To nie tylko kwestia ekologii, ale także suwerenności energetycznej. W Polsce, ze względu na nasze położenie geopolityczne, ta dyskusja jest szczególnie żywa Jednak nie jest to jedyny powód - Polacy wyrastają na liderów technologii, która może odegrać kluczową rolę w energetycznej transformacji.
26.04.2024

MAKRO Polska wspiera cele zrównoważonego rozwoju

W jubileuszowym roku sieć hurtowni opublikowała pierwszy Raport Niefinansowy Zrównoważonego Rozwoju za rok finansowy 2022/2023. Został on przygotowany w oparciu o najnowsze globalne wytyczne Global Reporting Initiative. Publikacja zawiera szczegółowe informacje na temat środowiskowych, zarządczych i społecznych działań firmy.
25.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Unimot przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową dla LPG

Jeden z głównych sprzedawców LPG - Unimot - przewiduje, że w efekcie sankcji przywóz rosyjskiego gazu płynnego powinien ustać około października. Firma przewiduje z tego powodu czasowe zawirowania na rynku i przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową.
24.04.2024

Banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej zwiększają wsparcie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE) zwiększa deklarowane wsparcie do 16 mld euro. Zaangażowały się w nią banki z wielu państw Europy oraz podmioty unijne. Wśród uczestników tego przedsięwzięcia jest BGK.
24.04.2024

Gaz-System zorganizował kolejną edycję warsztatów na temat rozwoju rynku biometanu w Polsce

W siedzibie spółki w Warszawie odbyły się w terminie 17-18 kwietnia kolejne warsztaty poświęcone rozwojowi rynku biometanu w Polsce. Ich celem była wymiana wiedzy i doświadczeń między podmiotami zainteresowanymi produkcją biometanu oraz wprowadzeniem go do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej.
24.04.2024

Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.
24.04.2024

Są miliardy złotych na program „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW ostrzega – przed czym?

Program „Czyste Powietrze” – jeden z najbardziej wymagających programów priorytetowych realizowanych przez NFOŚiGW – z nowym budżetem i zmianami. Już teraz można starać się o dofinansowanie np. do pomp ciepła. Jest jednak warunek. Pieniądze z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście. Przed nami jednak okres przejściowy. NFOŚiGW ostrzega więc przed nieuczciwymi praktykami w tym czasie. Na co warto uważać i co jeszcze uległo zmianie?
24.04.2024

Energia odnawialna na fali wznoszącej. Potencjał OZE w świetle najnowszych danych

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że w 2023 roku ustanowiono rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym. Wzrost mocy OZE był nierównomiernie rozłożony na całym świecie, co stawia pod znakiem zapytania ambitne cele klimatyczne.
23.04.2024

Eksperci z PAN: to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował globalne ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Rusza kolejna edycja wodorowego konkursu GOSPOSTRATEG w którym można zwyciężyć nawet 20 mln zł dofinansowania

NCBR ogłosiło XI konkurs GOSPOSTRATEG, którego tematem przewodnim jest magazynowanie wodoru w kawernach solnych. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 20 mln zł, a wnioski można składać od 20 maja do 14 sierpnia.
23.04.2024

Ekojazda z perspektywy zawodowego kierowcy – korzyści nie tylko dla środowiska

Dążenie do dekarbonizacji stawia dziś branżę logistyczną przed nowymi wyzwaniami. Brak infrastruktury, ograniczona przepustowości sieci i zasięg samochodów z napędem elektrycznym czy koszty wdrożenia alternatywnych metod są tematem wielu dyskusji i poszukiwania optymalnych rozwiązań. W tym kontekście prostą i skuteczną, ale też często niedocenianą, metodą redukcji emisji CO2 w transporcie drogowym jest ekologiczna jazda. A tu kluczowe są umiejętności kierowców i wsparcie ze strony firm transportowych. Jak ekojazdę i wynikające z
22.04.2024

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia, po nim rozpocznie się kolejne ochłodzenie - prognozuje Państwowy Instytut Geologiczny (PIG). Zdaniem ekspertów temperatura na Ziemi jest obecnie niższa niż w maksimach poprzednich ociepleń np. w średniowieczu.
21.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

SodaStream inspiruje do zmian w kierunku bardziej ekologicznego trybu życia

Ile jednorazowych plastikowych butelek potrzeba, aby opleść Ziemię 27 razy? Odpowiedź to 5,5 mld - czyli tyle, ile w 2023 roku użytkownicy SodaStream zaoszczędzili planecie. Jak tego dokonali? Małymi eko zmianami w codzienności, które efektem skali przynoszą spektakularny efekt! Marka od początku istnienia inspiruje do podjęcia choć niewielkich kroków na drodze ku lepszej przyszłości planety, z troską o środowisko naturalne i dobrobyt kolejnych pokoleń.
19.04.2024

Plany redukcji emisji przerosły szkocki rząd

Szkocki rząd wycofał się w czwartek ze swojej sztandarowej obietnicy - redukcji emisji gazów cieplarnianych o 75 proc. do 2030 roku w stosunku do roku 1990, przyznając, że jej realizacja "jest poza zasięgiem".
19.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

Gaz-System opracuje Wodorową Mapę Polski

Spółka zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania rynku realizowanego w ramach projektu „Wodorowa Mapa Polski”. Wyniki badania zostaną uwzględnione przez spółkę w planowaniu infrastruktury przesyłu wodoru i pozwolą na stworzenie wstępnej mapy wodorociągów na terenie kraju.
18.04.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
18.04.2024

Orlen wybuduje farmę fotowoltaiczną na Dolnym Śląsku

Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen do końca 2025 r. wybuduje farmę fotowoltaiczną na Dolnym Śląsku o mocy 130 MW - poinformowała w środę Grupa Orlen. Farma będzie mogła zasilić w energię 60 tys. gospodarstw domowych.
18.04.2024

Frankfurt już po raz trzeci wybiera wodorowe Solarisy

Przedsiębiorstwo autobusowe In-der-City-Bus GmbH (ICB), obsługujące komunikację miejską we Frankfurcie nad Menem, złożyło zamówienie na 9 Solarisów Urbino 18 hydrogen. W mieście kursują już 23 wodorowe Solarisy, dostarczone w 2022 i 2024 roku. Dostawy przegubowych pojazdów z najnowszego zamówienia zaplanowane są na lipiec 2025.
17.04.2024

Minister przemysłu: prawo powinno pomagać transformacji energetycznej

Chcielibyśmy, żeby transformacja energetyczna była łagodna, a łagodna będzie wtedy, jeżeli prawo będzie pomagało, a nie przeszkadzało - powiedziała w poniedziałek w wystąpieniu otwierającym konferencję "Industry in Transition" minister przemysłu Marzena Czarnecka.
16.04.2024

Dania walczy z metanem wydzielanym przez krowy

Rząd Danii przeznaczył 518 mln koron (74 mln dolarów) na sfinansowanie dodatku do paszy, który zmniejszy o 30 proc. emisję metanu wydzielanego przez krowy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Do emisji "krowich gazów" dochodzi głównie, kiedy zwierzęciu się odbija.
16.04.2024

Czy wodór stanie się kluczowym elementem tranformacji energetycznej?

W procesie transformacji energetycznej wodór ma potencjał stać się kluczowym czynnikiem napędowym. Jednak osiągnięcie tego wymaga współpracy na szczeblu międzynarodowym, obniżenia kosztów oraz integracji z istniejącymi systemami energetycznymi. Dopiero wtedy będziemy mogli wykorzystać jego pełny potencjał.
15.04.2024

Planowane ulepszenia programu Stop Smog

Zwiększenie współfinansowania inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów przy jednoczesnym zmniejszeniu wkładu własnego gmin, czy likwidacja kryterium majątkowego beneficjenta końcowego - zakładają zmiany programu dla gmin "Stop Smog", o których poinformował PAP resort klimatu i środowiska.
15.04.2024

Niemcy. Minister transportu szantażuje w sprawie ustawy klimatycznej zakazem jazdy samochodem przez dwa dni w tygodniu

Niemiecki minister transportu Volker Wissing (FDP) wystosował do szefów grup w niemieckim parlamencie list, w którym domaga się szybkiego uzgodnienia reformy ustawy o ochronie klimatu. Jeśli to nie nastąpi, to – jego zdaniem – konieczne może być wprowadzenie zakazu poruszania się samochodami przez dwa dni w tygodniu. W kraju zawrzało.
14.04.2024

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Gaz-System: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu UE

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu inwestycyjnego UE - poinformował w piątek Gaz-System.
13.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
11.04.2024

Nowy prezes Orlenu do pracowników o stworzeniu koncernu napędzającego transformację energetyczną

Przed nami czas wspólnej pracy nad stworzeniem Orlenu, który będzie europejskim liderem w zmieniającej się rzeczywistości energetycznej i gospodarczej, Orlenu, który będzie napędzał transformację energetyczną - napisał w liście do pracowników nowy prezes koncernu Irenuesz Fąfara.
11.04.2024

MFiPR: transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa społecznie

Transformacja energetyczna polskiej gospodarki, przyszłość polityki spójności UE i równomierny rozwój regionalny państw oraz polska prezydencja w Radzie UE to główne tematy rozmów minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w Paryżu. Minister przebywała z wizytą w stolicy Francji, gdzie uczestniczyła w posiedzeniu Forum Infrastruktury OECD. Spotkanie było poświęcone budowaniu przez państwa OECD odporności infrastruktury na zachodzące zmiany klimatyczne.
11.04.2024

Chińscy dostawcy turbin wiatrowych pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. chińskich dostawców turbin wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii - ogłosiła we wtorek jej wiceszefowa Margrethe Vestager. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia "kryteriów wiarygodności" wobec dostawców technologii.
10.04.2024

Orlen wybuduje stację tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie

Orlen planuje budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Koncern ogłosił we wtorek zapytanie ofertowe, dotyczące wyboru generalnego wykonawcy tej inwestycji. Jak podano w dokumentacji postępowania, oferty można składać do 7 maja.
10.04.2024

W drodze do neutralności klimatycznej

Aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, konsorcjum ENCASE prowadzi badania i rozwija technologie w zakresie wychwytywania i składowania tego związku chemicznego. W prace zaangażowani są naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
09.04.2024

Trybunał w Strasburgu uznał Szwajcarię za winną braku działań na rzecz walki z klimatem

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu uznał we wtorek Szwajcarię za winną złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
09.04.2024

Grupa Orlen zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu z własnego wydobycia w Norwegii

Grupa Orlen o ponad 30 proc. zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu pochodzącego z własnego wydobycia w Norwegii, gdzie działa PGNiG Upstream Norway. W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek koncern.
09.04.2024

Surowce krytyczne dla dekarbonizacji i transformacji energetycznej

W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych, dekarbonizacja oraz transformacja energetyczna stały się kluczowymi priorytetami dla wielu krajów i społeczności na całym świecie. Jednakże, realizacja tych celów wymaga nie tylko zaawansowanych technologii, ale także dostępu do kluczowych surowców niezbędnych do produkcji nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
09.04.2024

Eksperci: tundra i tajga najbardziej ucierpią w wyniku zmian klimatycznych

Lasy tajgi i tundra mogą najbardziej ucierpieć w następnych 500 latach z powodu zmian klimatu - pokazują najnowsze międzynarodowe badania. Naukowcy udowadniają, że właśnie w te rejony będzie migrować wiele gatunków w najbliższych dekadach i stuleciach.
08.04.2024

Prezes PGE: w tym roku przedstawimy rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował w piątek prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny.
07.04.2024

Radykalna aktywistka została ekspertem Agencji Energetycznej w Szwecji; ma dostęp do tajnych danych

Radykalna aktywistka klimatyczna z grupy Extinction Rebellion została koordynatorem ds. sieci gazowej w Szwedzkiej Agencji Energetycznej i ma dostęp do tajnych informacji dotyczących infrastruktury krytycznej - ujawnił tygodnik "Fokus".
05.04.2024

Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej

Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla odnotowano w 2023 r. – poinformowała w środę Komisja Europejska. Ma to najprawdopodobniej związek ze zwiększoną dekarbonizacją sektora energetycznego.
05.04.2024

Zielińska: Znacznie więcej niż 50 proc. OZE w 2040 r. i niższy koszt transformacji energetycznej

Polska może osiągnąć znacznie większy udział OZE w swoim miksie energetycznym niż zakładane przez poprzedni rząd w aktualizacji PEP2040 50 proc., z kolei koszty transformacji powinny być mniejsze niż zakładano - poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, odnosząc się do szykowanej przez nowy rząd aktualizacji PEP2040.
04.04.2024

W Niemczech zamknięto 15 elektrowni węglowych

W Niemczech w Wielkanoc zamknięto 15 elektrowni węglowych. Było to planowane wcześniej, ale wojna na Ukrainie sprawiła, że ich dalsza eksploatacja stała się konieczna. Zdaniem ministra gospodarki Roberta Habecka teraz stały się już zbędne.
03.04.2024

Raport: jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji CO2

Jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji emisji CO2, a 3 proc. sądzi, że transformacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.
03.04.2024

Sea Cargo Charter rozszerza swoją działalność aby przyspieszyć dekarbonizację żeglugi

Cztery lata po utworzeniu Sea Cargo Charter (SCC), inaczej Karta Ładunków Morskich ma określać globalne ramy umożliwiające dostosowanie działalności czarterowej do odpowiedzialnych zachowań środowiskowych w celu promowania dekarbonizacji międzynarodowej żeglugi. Inicjatywę wspiera 37 sygnatariuszy by wpłynąć na postęp dekarbonizacji żeglugi w całej branży morskiej, umożliwiając podmiotom czarterującym i armatorom monitorowanie i raportowanie swoich emisji w ramach wspólnych ram.
03.04.2024

Grupa Kapitałowa Gobarto raportuje działania ESG

Spółka Gobarto opublikowała: Oświadczenie Dotyczące Zrównoważonego Rozwoju Grupy Kapitałowej Gobarto. Raport stanowi przełom w standardach branżowych, ponieważ już w tym roku przygotowany został zgodnie z dyrektywą CSRD i standardem ESRS, które, dla firm i instytucji raportujących działania związane ze zrównoważonym rozwojem, staną się obowiązkowe dopiero w przyszłym roku.
02.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Raport nie pozostawia złudzeń. Wzrost emisji dwutlenku węgla w energetyce

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej stwierdza, że emisje dwutlenku węgla związane z sektorem energetycznym wzrosły w ubiegłym roku. Wzrost udziału czystej energii w koszyku energetycznym sprawił, że emisje są mniejsze.
01.04.2024

Czas na gaz. Rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie nabiera tempa

W Europie budowane są kolejne terminale LNG oraz gazociągi, będące efektem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, który wymiernie przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym.
01.04.2024

Szczyt w Teksasie nie pozostawia złudzeń. Paliwa kopalne zostają z nami

Za nami CERAWeek 2024, doroczny szczyt branży paliwowej, którego celem jest wyznaczenie dalszych strategii rozwoju. Mimo licznych wezwań do transformacji energetycznej oraz drastycznej dekarbonizacji sektora energetycznego, sektor paliwowy z ufnością patrzy w przyszłość, nie obawiając się odejścia od paliw kopalnych.
31.03.2024

Cel transformacji energetycznej niemożliwy do osiągnięcia. Co dalej?

Osiągnięcie trzykrotnego zwiększenia udziału mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku jest zagrożone. Jak zauważa Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej, realizacja ambitnego celu wymaga poczynienia olbrzymich nakładów finansowych.
30.03.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

MKiŚ: PSE rozważą budowę własnego źródła wytwórczego

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rozważają budowę własnego źródła wytwórczego m.in. dla zapewnienia w najbliższych latach dodatkowej mocy dyspozycyjnej dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego - poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister klimatu Maciej Bando.
29.03.2024

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się więc osiągnąć inny cel – wywołać sporo kontrowersji i opór wobec proponowanej ścieżki. Same dążenia do zeroemisyjności nie są niczym nowym – co więc Bruksela chce powiedzieć, wyznaczając nowy etap? Dlaczego Polskę czekają trudne negocjacje?
28.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego? Dwie polskie firmy chcą wejść na rynek z wodnymi taksówkami pasażerskimi.
27.03.2024

W Bydgoszczy powstanie biogazowania za około 126 mln zł

Nowoczesna biogazownia, w której z opadów pozyskiwany będzie gaz i prąd oraz kompost, powstanie w Bydgoszczy na przełomie 2026 i 2027 r. Zakładany koszt inwestycji to około 126 mln zł - poinformował we wtorek prezydent miasta Rafał Bruski.
27.03.2024

Kamień węgielny i kapsuła czasu już w murach fabryki Vestas w Szczecinie

Do budowanej na wyspie Ostrów Brdowski w Szczecinie fabryki turbin wiatrowych duńskiego Vestasa wmurowano kamień węgielny wraz z kapsułą czasu. To spory kamień milowy, który oznacza postęp w budowie hali, a tym samym rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
27.03.2024

Ponad 547 mln zł zysku EBITDA i prawie 274 mln zł zysku netto. Grupa Polenergia publikuje wyniki za 2023 rok

Polenergia opublikowała raport finansowy za 2023 rok. Największa polska prywatna grupa energetyczna osiągnęła w tym czasie 547,6 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. To wynik o 193,3 mln zł wyższy niż w roku 2022. Zysk netto wypracowany przez Polenergię w 2023 roku plasuje się na poziomie 273,6 mln zł. To o 111,6 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
27.03.2024

Hydro-Vacuum S.A. otrzymuje pomoc publiczną w związku z cenami energii elektrycznej i gazu ziemnego

Hydro-Vacuum S.A. w dniu 22 marca 2024 r. r. otrzymała informację o pozytywnym rozpatrzeniu drugiego wniosku o udzielenie pomocy publicznej w związku z cenami energii elektrycznej i gazu ziemnego.
26.03.2024

Energia na Wschodzie. Perspektywy energetyczne Europy Wschodniej i Azji Centralnej według Banku Światowego

Zdaniem Banku Światowego, region Europy Wschodniej i Azji Centralnej posiada niewykorzystany potencjał do dekarbonizacji krajowych systemów energetycznych. Celem dla regionu jest odejście od paliw kopalnych do 2060 roku, co wydaje się niemożliwe.
26.03.2024

Firmy w procesie zielonej transformacji – redukcja, unikanie, konkretne cele i długoterminowa strategia

Dziś firmy stoją wobec wyzwania dekarbonizacji swojej działalności. Rośnie potrzeba ograniczania oddziaływania na środowisko, ale także zwiększają się wymagania prawne i oczekiwania klientów. Odchodzenie od węgla to także jeden z warunków zachowania konkurencyjności. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się uczestnicy konferencji Sustain Tomorrow Conference.
26.03.2024

Kanada. Obciążanie emitentów opłatami za zanieczyszczenia skutecznie zmniejsza emisje

Nakładanie opłat za zanieczyszczenia na emitentów przemysłowych jest trzy razy skuteczniejsze od obciążania opłatami konsumentów – wynika z najnowszego raportu Kanadyjskiego Instytutu Klimatu.
26.03.2024

Energa: zakończono nagazowywanie gazociągu do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce

Energa poinformowała w komunikacie, że nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce rozpoczęło się 4 marca i zakończyło po trzech dniach.
25.03.2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.
25.03.2024

Orlen Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga - po zakładzie w Trzebini - dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
25.03.2024

Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną

W osiągnięciu celów klimatycznych UE istotną rolę odegrają pompy ciepła, których zdolność do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej, zarządzania ciepłem i zastąpienia paliw kopalnych w ogrzewaniu domów jest udowodniona, ale wiedza o tym mało rozpowszechniona – ocenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
25.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

Data4 i Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay uruchamiają pilotażowy projekt pierwszego na świecie biocyrkularnego centrum danych

Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, oraz Uniwersytet Paris-Saclay, wiodąca europejska uczelnia a przy tym jedna z 20 najlepszych w Rankingu Szanghajskim, podpisały umowę o partnerstwie w celu uruchomienia eksperymentalnego projektu w zakresie ponownego wykorzystania części ciepła wytwarzanego przez centrum danych. Ten przełomowy projekt zostanie uruchomiony w Essonne w okolicach Paryża w pierwszej połowie 2024 roku.
18.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Niemiecki rząd uważa cel klimatyczny wyznaczony na rok 2030 za możliwy do osiągnięcia

W ocenie Federalnej Agencji Ochrony Środowiska (UBA) emisje gazów cieplarnianych w Niemczech zmniejszą się do 2030 roku bardziej, niż wcześniej zakładano. Minister gospodarki Robert Habeck uważa niemiecki cel dotyczący ochrony klimatu za możliwy do osiągnięcia.
15.03.2024

Efektywność energetyczna. Już nie moda, jeszcze nie codzienność

Wzrost świadomości ekologicznej przekształca rynkowe preferencje, zwracając uwagę na takie zagadnienia jak efektywność energetyczna. W świetle badań Sustainable Brands Poland i Ipsos, konsumenci preferują produkty marek zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Komisja Europejska wydała rekomendacje dotyczące działań na rzecz efektywności energetycznej, nakreślając tym samym kierunek dla społeczeństwa.
15.03.2024

PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru

Polska Spółka Gazownictwa ma pierwszy w Polsce gazociąg, którym można przesyłać gaz z domieszką wodoru - poinformowała w piątek spółka. Mierzący 7 km gazociąg powstał na Dolnym Śląsku.
15.03.2024

Orlen: umowa sprzedaży udziałów w Gas Storage Poland; spełniony warunek połączenia z PGNiG

Orlen zawarł umowę na sprzedaż spółce Gas System udziałów w Gas Storage Poland, operatorze systemu magazynowania gazu ziemnego. Tym samym spełniono warunek połączenia Orlen i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK - podał koncern. W lutym na zbycie udziałów zgodzili się akcjonariusze Orlenu.
15.03.2024

Minister klimatu: w ogrzewnictwie w pierwszej kolejności odchodzimy od węgla

Dyskutujemy o odejściu od pieców węglowych i "kopciuchów", na to nakierowane są główne środki - mówi minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Jak dodaje, z czasem instalowanie ogrzewania gazowego nie będzie miało sensu.
15.03.2024

PSE: w 2023 r. więcej energii elektrycznej z OZE niż z węgla brunatnego

W 2023 r. polskie źródła odnawialne - bez hydroenergetyki - wyprodukowały więcej energii elektrycznej, niż elektrownie na węgiel brunatny - wynika z raportu nt. działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego za ubiegły rok, opublikowanego przez PSE.
14.03.2024

Minister klimatu: jest duża przestrzeń do spadku taryf na energię elektryczną

Jest duża przestrzeń do obniżek taryf na energię elektryczną i powinniśmy z tego skorzystać - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że jest wola po różnych stronach do korekty taryf.
14.03.2024

Polska Organizacja Biometanu apeluje do minister klimatu o aktualizację Krajowego Planu Energii i Klimatu

Polska Organizacja Biometanu („POB”) wystosowała formalne stanowisko do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności dalszej aktualizacji Krajowego Planu na Energii i Klimatu („KPEiK”) oraz w sprawie niezbędnych i pilnych do wdrożenia postulatów legislacyjnych na rzecz rozwoju produkcji biometanu w Polsce.
14.03.2024

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

Jakość powietrza w Europie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale sytuacja nadal nie jest idealna – informują naukowcy na łamach pisma “Nature Communications”.
14.03.2024

ID Logistics zrealizował pierwsze zeroemisyjne dostawy dla PepsiCo w Warszawie

ID Logistics, lider na rynku logistyki kontraktowej, rozpoczął w Warszawie realizację pierwszych bezemisyjnych dostaw dla PepsiCo Polska. Elektryczne samochody dostawcze dostarczają już towary do punktów sprzedaży zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Jednocześnie jest to ważny i pierwszy krok Działu Transportu ID Logistics w kierunku budowania niskoemisyjnej floty transportowej w Polsce.
13.03.2024

Europosłowie PO i PiS podzieleni ws. dyrektywy, która ma obniżyć do zera emisyjności budynków w Unii Europejskiej

Europosłowie PO i PiS są podzieleni ws. przyjętej przez PE dyrektywy, która ma obniżyć do zera emisyjności budynków w UE. "Polki i Polacy zasługują, aby mieszkać w ciepłych i komfortowych domach i mieszkaniach zasilanych bezemisyjną energią" - mówi europoseł Jerzy Buzek (PO). "Nie ma potrzeby by biurokracja unijna i nakazy zastępowały zdrowy ludzki rozsądek" - mówi europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
13.03.2024

Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER 

18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
13.03.2024

Marszałkowie województw o ekologii: następuje poprawa jakości powietrza

O działaniach samorządów województw na rzecz poprawy jakości powietrza rozmawiali we wtorek w Istebnej członkowie Konwentu Marszałków Województw RP. W ocenie członka zarządu województwa śląskiego Krzysztofa Klimosza, właśnie ten region przoduje i jakość powietrza poprawiała się.
13.03.2024

PE przyjął przepisy, dzięki którym ma zmniejszyć się zużycie energii w budownictwie

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek nowelizację dyrektyw, uzgodnioną wcześniej z Radą, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.
13.03.2024

Korwin-Mikke o ociepleniu klimatu: nic nam nie grozi

Ekolodzy przekonują, że mamy nie jeść mięsa, mamy nie jeździć samochodami spalinowymi, bo planecie coś grozi. Otóż nic nam nie grozi. Cykle klimatyczne zawsze były, temperatura raz rosła, raz opadała. Nie ma niebezpieczeństwa – powiedział we wtorek kandydat na prezydenta Warszawy Janusz Korwin-Mikke.
12.03.2024

Branża energetyczna będzie musiała ograniczyć stosowanie gazu wykorzystywanego jako izolatora

Branża energetyczna ma dwa lata na ograniczenie użycia gazów fluorowanych w tym m.in. SF6, który wykorzystywany jest jako izolator - wskazała firma Eaton. Od stycznia 2026 r. nie będzie można używać SF6 we wszystkich nowych rozdzielnicach średniego napięcia.
12.03.2024

Neutralność klimatyczna do 2050 roku. Czy smart home może być odpowiedzią na to wyzwanie?

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu. W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią.
12.03.2024

Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Orlen stawia na innowacyjne projekty CCS

Zatłaczanie 150 000 ton CO2 rocznie do złóż ropy naftowej na Bałtyku z użyciem innowacyjnej technologii naprzemiennego zatłaczania wody złożowej (tzw. WAG), współpraca z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym (INiG-PIB) w realizacji prac nad uruchomieniem wielkoskalowych instalacji oraz określenie potencjału sekwestracyjnego w polskiej części Morza Bałtyckiego - to tylko niektóre projekty z udziałem LOTOS Petrobaltic z Grupy ORLEN, których realizacja rozpocznie się lub będzie kontynuowana w 2024 roku. Dodatkowo
12.03.2024

Minister klimatu dla "DGP": na 100 dni rządów pokażemy nieprawidłowości w dysponowaniu środkami NFOŚiGW

Na 100 dni rządów pokażemy wiele nieprawidłowości, które miały miejsce w dysponowaniu środkami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazeta Prawna" minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska.
11.03.2024

Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100. Zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego diesla jest dostępna na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150km od granicy z Polską.
11.03.2024

Pierwszy rorowiec, na którym zamontowano stałe żagle ssące. "Renesans wiatru" w żegludze

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.
09.03.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Zhybrydyzowany piec w Gliwicach będzie częściowo zasilany energią wiatru

Należąca do międzynarodowej grupy Saint-Gobain firma Isover wykonała hybrydyzację pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie, ograniczając emisje i zwiększając moce produkcyjne. Prąd do zasilania pieca od 2025 r. ma pochodzić z farm wiatrowych.
07.03.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

Rolnictwo regeneracyjne narzędziem do walki z CO2 w sektorze upraw

Sektor rolnictwa, który zaopatruje sklepy, a co za tym idzie - nasze lodówki w produkty spożywcze, ma dwa oblicza. Obecnie, ze względu na niewłaściwe praktyki, np. nadmierne chemiczne nawożenie czy pestycydy, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń środowiska, lecz może się wydajnie przyczyniać do… redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak to możliwe? Dzięki szerszemu stosowaniu założeń (płodozmiany, wykorzystanie resztek roślinnych) rolnictwa regeneracyjnego - klucza do zrównoważonej przyszłości gospodarstw rolnych.
06.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Rolnicy w Szwajcarii żądają, by władze wypełniały zobowiązania redukcji emisji gazów

Rolnicy kilku kantonów zażądali, by szwajcarskie władze federalne podjęły wszelkie niezbędne środki w celu wypełnienia międzynarodowych i krajowych zobowiązań Szwajcarii w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
06.03.2024

Zwiększone ambicje w polskim planie na rzecz energii i klimatu

Większa redukcja emisji, wzrost udziału energii z OZE, spadek wydobycia węgla znalazły się w najnowszej wersji polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r., który trafił do Komisji Europejskiej i został przez nią opublikowany.
06.03.2024

Branża biogazowa: potrzebna jest państwowa strategia biometanowa

W ramach Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu powinna być wytyczona "państwowa strategia biometanowa" - postuluje prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego Artur Zawisza. Jej elementem musi być system wsparcia finansowego dla wszystkich producentów - dodaje.
06.03.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

Krakowska elektrociepłownia, należąca do spółki PGE Energia Ciepła, uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu - poinformowała we wtorek Grupa PGE. W ramach inwestycji ma powstać 5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.
05.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
05.03.2024

Minister Hennig-Kloska: cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne

Wyznaczone przez Komisję Europejską cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne - zadeklarowała w poniedziałek w Brukseli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.03.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.