Czy Europa uwolni się od zaśmiecania jednorazowymi kubkami? Szwedzi mają rozwiązanie

Strona główna Odpady, Recykling Czy Europa uwolni się od zaśmiecania jednorazowymi kubkami? Szwedzi mają rozwiązanie

Partnerzy portalu

Czy Europa uwolni się od zaśmiecania jednorazowymi kubkami? Szwedzi mają rozwiązanie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. .liplid.com

W Szwecji narodził się pomysł ograniczenia zużycia plastiku. Tym razem chodzi o napoje na wynos, a dokładniej – nakładki na jednorazowe kubki. Do działania przystąpiły firmy PulPac, Liplid i Max Burgers.

Szacuje się, że rocznie na całym świecie używa się około 500 miliardów plastikowych jednorazowych kubków. Niemal natychmiast po użyciu trafiają na wysypiska. Pandemia Covid-19 spotęgowała wzrost użycia tych jednorazowych naczyń. Czy istnieje jakaś ekologiczna alternatywa?

Świat dąży do ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem – w szczególności dotyczy to naczyń jednorazowych wykonanych z plastiku. Do chwili obecnej powstało już wiele alternatyw, jak naczynia i sztućce wykonane z otrąb pszennych, kubki i talerzyki wykonane z papieru, jednorazowe sztućce z drewna czy słomki z bioplastiku na bazie kukurydzy lub trzciny cukrowej. Wszystkie te działania łączy wspólny mianownik: ograniczenie zanieczyszczenia, biodegradacja, ale także, co istotne, możliwość wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu. Szukanie eko-alternatyw staje się kluczowym aspektem działalności wielu gigantów na rynku i odpowiedzią na trend zerowaste i lesswaste.

Na plastikowe wyzwanie w branży jednorazowych opakowań odpowiedziała szwedzka firma PulPac. Ten producent zaopatrzenia dla opakowań z formatowanej miazgi staje się częścią zielonej transformacji, produkując Liplid, pokrywki na jednorazowe kubki. Zamiast z plastiku wykonane są one z formatowanego włókna.

Rozwiązaniem tym zainteresowali się MAX Burgers, szwedzka sieć fast food. Jak podaje portal Recyclingtoday, jeszcze w tym roku mają oni wprowadzić nakładki do wszystkich swoich restauracji w Szwecji.

„Szwedzka współpraca pomiędzy trzema innowacyjnymi firmami, będącymi liderami zrównoważonego rozwoju – PulPac, Liplid i MAX Burgers – toruje drogę ku zastąpieniu tradycyjnych plastikowych pokrywek do kubków przyjaznym dla środowiska alternatywami z włókna” – czytamy we wspólnym oświadczeniu trzech firm.

MAX Burgers, określa się jako pierwsza na świecie sieć barów szybkiej obsługi, która swoimi proekologicznymi działaniami rekompensuje straty wywołane produkcją mięsa.

– To fantastyczny projekt, w którym zaadaptowaliśmy świetny produkt Liplid do naszej technologii. Wyprodukujemy pierwszą serię 2 milionów przykrywek dla Liplid – mówi Sanna Fager, dyrektor handlowa w PulPac.

PulPac oznajmił, że wśród korzyści, jakie oferuje ich technologia suchego sformatowanego włókna, jest między innymi strukturalna odporność oraz „nieporównywalna kontrola grubości, która umożliwia produkowanie bardzo cienkich produktów z włókna”. Proces otrzymywania suchego materiału znacząco zmniejsza zużycie wody i energii, dodaje firma.

– Świat potrzebuje funkcjonalnych alternatyw dla jednorazowych plastików. Korzystając z innowacyjnego podejścia Pulpac, tu w Liplid otrzymaliśmy w pełni recyklingowe i biodegradowalne pokrywki na kubki w nowoczesnym designie –  dodał Jesper Berthold, CEO  Liplid.

Według firmy Liplid wyjątkowość pokrywki polega nie tylko na jej ekologicznym charakterze, ale również funkcjonalności – umieszczona jest ona w środku kubka zamiast na nim, co zapobiega wylewaniu się napoju oraz daje konsumentom „nowe doświadczenie picia napojów na wynos”.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.