Do końca 2030 r. Orlen chce 10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku

Do końca 2030 r. Orlen chce 10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku - ZielonaGospodarka.pl
29.12.2023 13:59
Strona główna Odpady, Recykling Do końca 2030 r. Orlen chce 10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku

Partnerzy portalu

Do końca 2030 r. Orlen chce 10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku - ZielonaGospodarka.pl

Do końca 2030 r. Orlen chce10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku - poinformowała spółka w piątek. Orlen dołącza do międzynarodowego projektu recyklingowego NEXTLOOPP, który ma rozwijać technologię wytwarzania tworzyw z odpadów.

Orlen poinformował w piątek, że dołącza do międzynarodowego projektu recyklingowego NEXTLOOPP dotyczącego rozwoju i komercjalizacji technologii recyklingu oraz wytwarzania cyrkularnego polipropylenu (rPP) z odpadów konsumenckich. Spółka wskazała, że wyprodukowane w nowej technologii tworzywo ma spełniać unijne i brytyjskie wymogi jakościowe stawiane materiałom, które mają kontakt z żywnością i kosmetykami.

Dodano, że technologia opracowywana w ramach NEXTLOOPP ma wypełnić lukę rynkową na produkty pochodzące z recyklingu odpadów konsumenckich.

Orlen zwrócił uwagę, że obecnie opakowania do przechowywania żywności i kosmetyków są wytwarzane wyłącznie z tworzyw typu virgin, powstających z ropy naftowej. "Powoduje to, że duży segment rynku nie jest objęty zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, która stawia na ponowne wykorzystanie materiałów w celu ograniczenia wykorzystania surowców naturalnych oraz ilości wytwarzanych odpadów" - wyjaśniła spółka. Podkreślono, że udział w NEXTLOOPP pozwoli Orlenowi uzyskać dostęp do zaawansowanych technologii z zakresu recyklingu i przetwórstwa polimerów. Koncern będzie brał udział w przygotowaniach do ich komercyjnego wdrożenia. "Do projektu dołączyło już 50 międzynarodowych firm, m.in. L’Oreal, Danone, Muller, Braskem, INEOS oraz TotalEnergies" - wskazała spółka.

"Do końca 2030 r. chcemy 10-krotnie zwiększyć nasze moce recyklingowe, do 300 tys. ton rocznie. Osiągnięcie tego celu wymaga nie tylko inwestycji, ale również budowania kompetencji oraz rozwoju własnych technologii i know-how. Przystąpienie Orlenu do projektu NEXTLOOPP to szansa na wypracowanie i wdrożenie na skalę komercyjną innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego w nowych segmentach rynku. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Biura Badań i Rozwoju Petrochemii i Rafinerii Przyszłości Orlen Arkadiusz Majoch.

Orlen zwrócił uwagę, że istotną kwestią związaną z jakością recyklatu jest również zagwarantowanie braku niebezpiecznych związków mogących migrować z opakowania do produktu jak i innego rodzaju zanieczyszczeń odpowiadających np. za nieprzyjemny zapach. "Dlatego NEXTLOOPP koncentruje się na rozwiązaniach umożliwiających recykling przy użyciu innowacyjnych metod dekontaminacji oraz zaawansowanych procesów sortowniczych wykorzystujących markery fluorescencyjne" - zaznaczyła spółka, dodając, że zastosowanie technologii PolyPrism pozwala na identyfikację i oddzielenie polipropylenu (PP) dopuszczonego do kontaktu z żywnością od pozostałych odpadów opakowaniowych. Jak podał Orlen ta metoda umożliwia uzyskanie czystości wsadu do wysokości 95 proc. polipropylenu już przy pierwszym i 99 proc. po drugim sortowaniu. Dodano, że drugim istotnym elementem wytwarzania recyklatu polipropylenowego jest nowatorska technologia dezynfekcji PPristine.

"Wraz z dołączeniem do NEXTLOOPP wchodzimy w rozwój recyklingu hybrydowego, który (...)pozwoli uzyskać jakość recyklatu zbliżoną do tego otrzymywanego w recyklingu chemicznym, z tym że(...) wydajniej kosztowo" – stwierdził kierownik Zespołu Koordynacji i Realizacji Projektów Recyklingowych Orlenu Bartłomiej Samardakiewicz.

Orlen zaznaczył, że rozwiązania opracowane w ramach NEXTLOOPP już przetestowano. Obecnie trwają prace nad ich rozwinięciem do skali przemysłowej. "Podstawowym założeniem jest, aby surowce do procesu były możliwe do wysortowania w ramach istniejącej infrastruktury i już stosowanych procesów technologicznych. Ograniczy to konieczność inwestycji w nowe instalacje sortownicze czy szkolenia nowych kadr" - podkreślił Orlen.

Nextek to globalna firma konsultingowa zajmująca się zrównoważonym rozwojem i technologią, która oferuje doradztwo strategiczne regionalnym i międzynarodowym organizacjom oraz firmom recyklingowym. Uruchomiony przez Nextek w październiku 2020 r. projekt NEXTLOOPP skupia się na "istotnym" elemencie gospodarki obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych, czyli zagospodarowaniu elastycznych odpadów opakowaniowych (z ang. flexible packaging) bez utraty wartości użytkowej. 

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.