Orlen gotowy na dalsze zwiększanie efektywności zarządzania aktywami energetycznymi

zg

28.12.2023 10:23
Strona główna Energetyka, OZE Orlen gotowy na dalsze zwiększanie efektywności zarządzania aktywami energetycznymi

Partnerzy portalu

Orlen gotowy na dalsze zwiększanie efektywności zarządzania aktywami energetycznymi - ZielonaGospodarka.pl

Grupa Orlen planuje wdrożenie technologii Wirtualnej Elektrowni (VPP), która ułatwi koordynację źródeł wytwarzania energii na terenie całego kraju poprzez centralny system sterowania. Oprócz ułatwienia kooperacyjnego bilansowania, optymalizacji produkcji i umożliwienia raportowania poszczególnych jednostek wytwórczych, projekt ma na celu automatyzację procesów wewnętrznych, co dodatkowo wzmocni przewagę konkurencyjną Orlenu.

Wirtualne Elektrownie (VPP) to coraz częściej stosowane rozwiązanie cyfrowe w energetyce, szczególnie w spółkach posiadających rozbudowane portfolio energii odnawialnej, takich jak Grupa Orlen. Orlen poszukuje obecnie propozycji opracowania kompleksowej koncepcji biznesowej, która uwzględniałaby również zakres techniczny planowanej Wirtualnej Elektrowni. Wybór dostawcy koncepcji VPP nastąpi w I kwartale 2024 r., a pierwsze prace wdrożeniowe zaplanowano na 2025 r. 

– Orlen zamierza wykorzystać siłę cyfryzacji poprzez agregację mocy swoich aktywów energetycznych. W projekcie wykorzystane zostaną szczegółowe analizy danych produkcyjnych, sieciowych, rynkowych i pogodowych. Łącząc zebrane dane z najnowocześniejszymi technologiami cyfrowymi , w tym sztuczną inteligencję, Grupa osiągnie efektywniejsze zarządzanie swoim majątkiem energetycznym. Projekt Wirtualnej Elektrowni zwiększy bezpieczeństwo krajowej sieci elektroenergetycznej, zapewni stabilne dostawy energii, zminimalizuje ryzyko nadprodukcji energii, a co najważniejsze poprawi efektywność produkcji, co potencjalnie przełoży się na obniżenie kosztów wytwarzania energii w przyszłości – powiedział Marcin Piekarski, Menedżer Zespołu Cyfryzacji Energii w Orlen.

Wirtualna Elektrownia to scentralizowany system informatyczny przeznaczony do monitorowania, kontrolowania i efektywnego zarządzania zasobami energii. Technologia VPP gromadzi dane o produkcji energii elektrycznej z poszczególnych jednostek wytwórczych i zarządza nimi w celu minimalizacji zużycia paliwa, zmniejszenia awaryjności i niższej emisji gazów cieplarnianych. Takie podejście zapewnia stabilną pracę systemu elektroenergetycznego, gwarantując niezawodne dostawy energii do odbiorców. Staje się to szczególnie istotne w czasach zmiennego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz w świetle postępującej transformacji systemu elektroenergetycznego, w którym na znaczeniu zyskują odnawialne źródła energii, źródła prosumenckie, klastry energii i spółdzielnie energetyczne. 

Projekt Wirtualnej Elektrowni wpisuje się w Strategię Cyfryzacji Segmentu Energetycznego Grupy Orlen. Strategia rozwoju VPP Orlen zakłada centralizację i integrację zarówno jednostek wytwarzających energię odnawialną, jak i źródeł konwencjonalnych. Według szacunków Grupy Orlen, do 2030 roku moc bloków, które potencjalnie będą mogły zostać włączone do systemu VPP, przekroczy 16 GW. 

W Orlenie planowane jest wstępne wdrożenie technologii VPP, a kolejne etapy pozwolą na stopniową integrację jednostek wytwórczych pozostałych spółek Grupy. Docelowo rozwiązanie to może być oferowane jako usługa komercyjna podmiotom trzecim. 

Oczekuje się, że Wirtualna Elektrownia stworzy synergię w działaniu Grupy Orlen, która po przejęciu Grup Energa, LOTOS i PGNiG umacnia swoją wiodącą rolę w branży paliwowo-energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako regionalny lider transformacji energetycznej Grupa konsekwentnie zwiększa inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Orlen produkuje już energię z elektrowni fotowoltaicznych, elektrowni wodnych i lądowych farm wiatrowych, a w najbliższej przyszłości spodziewany jest dodatkowy wkład z morskich farm wiatrowych, biogazu i biometanu. Projekt ma na celu usprawnienie efektywnego zarządzania tymi jednostkami, przybliżając Grupę do ambitnego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.