Energinet przeprowadzi kolejne badania w związku z budową wyspy energetycznej

Strona główna Energetyka, OZE Energinet przeprowadzi kolejne badania w związku z budową wyspy energetycznej

Partnerzy portalu

Energinet przeprowadzi kolejne badania w związku z budową wyspy energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. energinet.dk

Na początku września duński operator systemu elektroenergetycznego Energinet rozpocznie badania lądowe na obszarze zlokalizowanym na południe od Aakirkeby na południowym Bornholmie, gdzie planowana jest budowa stacji przekształtnikowej (konwerterowej).

Instalacja umożliwi przekształcenie i przesył energii elektrycznej produkowanej w planowanych morskich farmach wiatrowych. Obszar na południu Bornholmu, który Energinet wskazał jako najbardziej optymalną lokalizację, został wybrany ze względu na bliskość wybrzeża oraz płaskie ukształtowanie terenu i brak klifów. Jak wskazuje operator, potrzebny jest jednak znacznie dokładniejszy obraz podpowierzchni, aby zoptymalizować lokalizację stacji i miejsca ułożenia kabli. Energinet poinformował, że skontaktował się już z właścicielami gruntów, aby rozpocząć tzw. badania geotechniczne i geofizyczne.


Źródło: Energinet

W ramach prac zostanie wykonanych około 20 otworów badawczych o głębokości ok. 35 metrów. Dzięki nim będzie można zobaczyć skład poszczególnych warstw gleby, który ponadto będzie badany przy pomocy skanera elektromagnetycznego. 

Jak podkreśla Bent Somod, kierownik projektu w Energinet, badania stanowią ważny element procesu realizacji inwestycji. – Kiedy przystępujemy do oceny oddziaływania na środowisko i planu miejscowego, musimy mieć wskazaną lokalizację stacji, a także trasę przebiegu kabli, abyśmy mogli zbadać, jaki będzie ich wpływ na środowisko i okolice – powiedział. 

Badania mają potrwać około miesiąc. Energinet oczekuje, że proces uzyskania oceny środowiskowej obiektów lądowych dla Wyspy Energetycznej Bornholm rozpocznie się wraz z uruchomieniem konsultacji społecznych zaplanowanych na jesień 2022 roku. 

Dania zamierza zbudować pierwsze na świecie wyspy energetyczne. Pierwsza ma powstać na Morzu Północnym, a druga na Bornholmie, do której mają zostać przyłączone morskie farmy wiatrowe o mocy 2 GW. Wyspa ma zacząć działać w 2030 roku. 

Planowane wyspy energetyczne w początkowej fazie mają dysponować instalacjami offshore wind o łącznej mocy 5 GW.

Źródło: Energinet.dk

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22775,00 $ tona 1,74% 20 mar
 Cynk 2924,00 $ tona -0,27% 20 mar
 Aluminium 2237,00 $ tona 0,27% 20 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.