Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe

Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe - ZielonaGospodarka.pl
31.01.2024 14:45
Strona główna Energetyka, OZE Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe

Partnerzy portalu

Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe - ZielonaGospodarka.pl

Polska potrzebuje zwiększenia inwestycji w infrastrukturę wodorową, a także w badania technologii wodorowych - jeżeli chciałaby utrzymać swoją obecną pozycję wynikającą m.in. z piątej co do wielkości produkcji tego gazu na świecie - mówili w środę uczestnicy konferencji Silesia 2030 w Katowicach.

Ósma edycja konferencji zainicjowanej przez europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego była poświęcona wodorowi jako paliwu energetycznemu. Przypominano na niej m.in., że jesienią ub. roku przedstawiciele Komisji, Rady oraz Parlamentu Europejskiego uzgodnili ostateczną treść przepisów ws. wspólnych zasad rynków wewnętrznych gazów odnawialnych i gazu ziemnego oraz wodoru.

Tobiszowski uczestniczył w pracach nad tymi przepisami, nazywanymi pakietem gazowo-wodorowym, w charakterze kontrsprawozdawcy z ramienia grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - sponsora konferencji Silesia 2030. Uzgodnione przepisy to pierwsze ramy prawne, które będą determinowały rozwój infrastruktury przesyłu gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, głównie wodoru, w najbliższych dekadach. To pozwala planować potrzebne inwestycje.

Jednocześnie Polska jest piątym światowym i trzecim europejskim producentem wodoru i ma dobrze rozwiniętą sieć gazową, której elementy mogą być wykorzystywane przy budowie sieci przesyłu wodoru czy innych gazów odnawialnych, jak biometan. Ma także wyspecjalizowaną spółkę - Gaz System - posiadającą kompetencje i zdolności inwestycyjne.

Jak mówił w środę Tobiszowski, energetyka i nowe technologie powinny być przedmiotem działań pragmatycznych, a nie politycznego sporu. „To powinno powodować, że powinniśmy się tu jednoczyć, szczególnie, że możliwości elastyczności inwestycyjnej przy dużych projektach będą bardzo ważne: będą też pozycjonowały Polskę na arenie międzynarodowej” - zasugerował.

Nawiązując do pakietu gazowo-wodorowego europoseł ocenił, że jeżeli Polska chce brać udział w wyścigu związanym z technologiami wodorowymi, to ważne jest, żeby związane z nimi oprzyrządowanie prawne i budowa infrastruktury powstawały również przy polskim udziale.

Europoseł podkreślił jednocześnie, że tylko 1 proc. ze 115 mln ton światowej produkcji wodoru, to wodór zielony, produkowany przy udziale energii odnawialnej. Produkcja wodoru zarówno w Polsce (1,3 mln ton), jak i Chinach, które są w tym zakresie światowym potentatem, produkując 30 mln ton, opiera się na razie głównie o węgiel.

„To pokazuje, że w Polsce nie obędzie się bez wielkich programów, bez wielkiego wsparcia (inwestycji w technologie wodorowe - PAP) - zastrzegł Tobiszowski, nawiązując do przyjętej przez poprzedni rząd w listopadzie 2021 r. Polskiej Strategii Wodorowej i apelując do obecnego rządu o określenie, czy chce kontynuować wynikające z niej działania, także w zakresie kształtowania przepisów europejskich.

„Polska powinna zaproponować budowanie infrastruktury i przejściowego wodoru szarego, który my produkujemy z węgla, byśmy mogli już dzisiaj brać udział w energetyce czystej technologii po to, żeby następnie uruchomić dzięki infrastrukturze dostęp przemysłu do energii, która jest energią ekologiczną” - przekonywał Tobiszowski.

Przypomniał przy tym, że Polska Strategia Wodorowa zakłada m.in. wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie jako obszarach podstawowych, a następnie wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie i wsparcie wodoru jako źródła energii dla przemysłów energochłonnych.

Wszystko to powinno opierać się o sprawne dystrybucję i magazynowanie wodoru. Europoseł PiS zwrócił przy tym uwagę, że wodór umożliwia składowanie w podziemnych magazynach, co zapewnia elastyczność w dostępie do energii.

Tobiszowski uznał, że technologie wodorowe umożliwiłyby Polsce wykonanie skoku cywilizacyjnego w energetyce i sprzyjałyby naturalnemu, a nie administracyjnemu odchodzeniu od węgla. W tym kontekście za pilne uznał implementowanie pakietu gazowo-wodorowego do polskiego systemu prawnego i przełożenie go na procesy inwestycyjne.

W odtworzonym przemówieniu europosłanka Beata Szydło (PiS) pytając, dlaczego tak ważne jest zaplanowanie długofalowego rozwoju produkcji, transportu, dystrybucji i wykorzystania wodoru, wskazała na przykład gazociągu Baltic Pipe, który pomógł w zabezpieczeniu dostaw wobec rosyjskiej presji i zaznaczyła, że „dobrze rozwinięta infrastruktura gazowa to niezależność to miejsca pracy, rozwój gospodarczy i możliwość eksportu”.

„Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości nie tak bardzo odległej gaz ziemny całkowicie zostanie zastąpiony przez wodór. W tym technologicznym i gospodarczym wyścigu Polska ma obecnie bardzo silną pozycję. Ważne jest abyśmy nie zmarnowali tej szansy” - mówiła była premier.

Były wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły przedstawił dotychczasowe polskie inicjatywy związane z technologiami wodorowymi, w tym w ramach tzw. dolin wodorowych, m.in. Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej. Zasugerował połączenie działań na rzecz wodoru z rozwijaniem inicjatyw związanych z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla.

Wesoły wskazał też, że Polska potrzebuje m.in. zwiększenia inwestycji w badania technologii wodorowych, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję tego gazu w procesie elektrolizy z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Zwrócił tu m.in. uwagę na kontekst słabego dostępu w skali świata to elektrolizerów.

„Wodór nie jest już paliwem przyszłości - jest w jakimś sensie na początku drogi paliwa teraźniejszości. Wymaga środków, zaangażowania, ciągłego rozwoju technologicznego ale jest najlepszym - wydaje się - paliwem i dawcą energii teraźniejszości, a nie przyszłości” - zaznaczył Wesoły.

Dyrektor pionu rozwoju innowacji w spółce Gaz-System Paweł Ernst przedstawił jej plany rozwoju. Jak zaznaczył, ma ona ambicje stać się operatorem multigazowym: chciałaby skoncentrować się m.in. na obszarze przesyłu biometanu, a także stać się operatorem przesyłu innych gazów i substancji, w tym wodoru. W tym kontekście zadeklarował, że - w razie podjęcia odpowiednich decyzji - Gaz-System jest gotowy do objęcia z czasem funkcji krajowego operatora sieci przesyłu wodoru.

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.