Funkcjonariusze mazowieckiej KAS uratowali 10 żywych koralowców, które trafiły do zoo

zk

12.01.2023 08:50 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Funkcjonariusze mazowieckiej KAS uratowali 10 żywych koralowców, które trafiły do zoo

Partnerzy portalu

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS uratowali 10 żywych koralowców, które trafiły do zoo - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej znaleźli 10 sztuk żywych koralowców rafotwórczych w jednej z przesyłek - poinformowała w czwartek Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Koralowce zostały uratowane. Trafiły do stołecznego zoo.

Dziesięć żywych okazów koralowców rafotwórczych, które odkryli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej ukryte było w przesyłce nadanej z Indonezji. Importer nie posiadał zezwolenia na ich przywóz do Polski.

"Wszystkie koralowce rafotwórcze są chronione i znajdują się na liście CITES. Przewożenie okazów CITES wymaga zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu" - podała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

W Polsce takim organem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przewóz okazów CITES bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

"Transport koralowców naraża je na silny stres, a czas ma wpływ na ich żywotność. Im dłuższa podróż, tym szanse ich przeżycia maleją. Należy im zapewnić podróż w zbiornikach z wodą spełniającą wszystkie niezbędne do ich przeżycia parametry: temperatury, pH, zasolenia" - podkreśliła Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Zaznaczyła też, że transport, brak cyrkulacji wody oraz niska temperatura otoczenia stanowiły bardzo duże zagrożenie dla życia koralowców. Konieczne było, więc natychmiastowe zapewnienie im odpowiednich warunków.

Dzięki szybkiej reakcji i współpracy funkcjonariuszy służby celno-skarbowej z pracownikami Zoo w Warszawie koralowce udało się uratować. Zwierzęta zostały umieszczone w warunkach zbliżonych do naturalnych i otoczone specjalistyczną opieką.

Koralowce, choć często przypominają swym wyglądem rośliny, szczególnie kwiaty, są w rzeczywistości zwierzętami. Ich nazwa systematyczna - "anthozoa" pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem słów "anthos" co znaczy „kwiat" oraz "zoon" co znaczy „zwierzę".

Od środowiska raf koralowych zależy życie 25 proc. wszystkich gatunków żyjących w morzach i oceanach. To niezwykle cenne obszary dla różnorodności biologicznej. Zagrożeniem dla raf są przede wszystkim zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia oceanów. Rafy potrzebują skutecznej ochrony prawnej, a stale rosnące zapotrzebowanie na żywe koralowce też nie wspiera ochrony tych ekosystemów.

Tagi:
kas, koralowce

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.