Gdańsk bez plastiku

ew

05.01.2021 10:34 Źródło: gdansk.pl

Partnerzy portalu

Gdańsk bez plastiku - ZielonaGospodarka.pl
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wraz z nadejściem 2021 roku przyszedł czas, by pożegnać niektóre, plastikowe przedmioty. Jednorazowe sztućce, mieszadełka czy talerzyki będą znikać z restauracji stopniowo. Proces ten zakończy się 3 lipca br. To dobry moment, by przypomnieć mieszkańcom naszego miasta o kampanii “Gdańsk bez plastiku”, do której dołączyły niedawno dwie firmy społecznie odpowiedzialne: So Stay Hotel i Kawiarnia Kuźnia.

Od 2021 roku, zgodnie z dyrektywą unijną, która obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich, wchodzi w życie zakaz wprowadzania na rynek plastikowych produktów jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. Są to:

    sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
    słomki,
    patyczki higieniczne,
    talerze,
    mieszadełka do napojów,
    kijki do balonów,
    pojemniki do żywności,
    styropianowe kubki i opakowania.

Obowiązujący na terenie Unii Europejskiej zakaz będzie wchodził w życie stopniowo. W praktyce oznacza to, że firmy odpowiedzialne za wprowadzanie ww. produktów na rynek, nie mogą już tego robić. Natomiast restauracje, bary i instytucje, które do tej pory korzystały z plastikowych opakowań, mają czas na pozbycie się ich i wprowadzenie ekologicznych zamienników - do 3 lipca 2021 roku.

Jak podaje WWF Polska należące do międzynarodowej organizacji, której głównym celem jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety - na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie. W efekcie doprowadziło to do powstania 150 milionów ton plastiku zalegającego w oceanach, przez co każdego roku, życie traci sto milionów ssaków morskich.  

Gdańsk bez plastiku

Gdańsk bez plastiku to inicjatywa, której celem jest promowanie postaw proekologicznych, troska o środowisko i zmniejszenie zużycia plastiku w codziennym funkcjonowaniu. Przytoczone przez WWF Polska dane wskazują wyraźnie, że dbanie o ekologię, to interes wspólny - wszystkich ludzi.

Kampania „Gdańsk bez plastiku” trwa w naszym mieście od lutego 2019 roku. Gdański Magistrat jako pierwszy w Polsce zrezygnował z plastikowych butelek z wodą na rzecz szklanych oraz wyeliminował plastik z codziennego funkcjonowania. Miasto Gdańsk poprzez różne inicjatywy - rozdawanie bawełnianych toreb na zakupy, spotkania edukacyjne czy stworzenie ekologicznych murali zdobiących szkoły, stara się dotrzeć z przekazem do jak największej liczby mieszkańców.

W ramach kampanii “Gdańsk bez plastiku” urzędnicy zachęcają do rezygnacji z plastiku nie tylko mieszkańców, ale także firmy i instytucje. Swój udział w działaniach proekologicznych zadeklarowali m.in. Gdański Ogród Zoologiczny czy sklep Ikea Gdańsk. A teraz także So Stay Hotel i Kawiarnia Kuźnia, czyli dwie firmy społecznie odpowiedzialne, które prowadzone są przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej.  
Odwiedziny prezydent Gdańska

- Dzisiaj mówimy o oficjalnym dołączeniu do kampanii Gdańsk bez plastiku, ale prawda jest taka, że gdy tylko w naszym mieście pojawiły się pierwsze informacje o tej kampanii, już wtedy szukaliśmy rozwiązań i przyjrzeliśmy się obszarom w których stopniowo mogliśmy wprowadzać zmiany - mówi Piotr Wróblewski, współzałożyciel So Stay Hotel.

- Staramy się minimalizować ilość plastików w naszych obiektach - wyjaśnia Małgorzata Gojło-Kaligowska, menedżer So Stay Hotel i Kawiarni Kuźnia. - W działalności gastronomiczno - hotelarskiej jest to dość trudne, ale małymi krokami zaczęliśmy bardziej dbać o otaczający nas świat i przyszłość pokoleń. Wyeliminowaliśmy plastikowe kubki, słomki, produkty na wynos pakujemy w papierowe torby, w pokojach hotelowych wodę w plastikowych opakowaniach zastąpiły szklane butelki, które dostępne są też w części restauracyjnej. To, co jeszcze przed nami, to eliminacja plastikowych opakowań na wynos. To dla nas wyzwanie na bliską przyszłość.

Ważnym elementem tej kampanii jest też informowanie, edukowanie i angażowanie w nowe zwyczaje pracowników. Pomocne w tej kwestii jest szukanie rozwiązań zgodnie z zasadą 3U:

    unikaj - wyeliminuj z użytku,
    użyj - wykorzystaj wielokrotnie,
    utylizuj - zmień na produkty recyklingowe i biodegradowalne.

Gdańsk bez plastiku, 5 zasad przedsiębiorcy

    Środki, płyny do mycia i sprzątania oraz oleje samochodowe kupuj w opakowaniach zbiorczych.
    Wodę do picia wlewaj do szklanych dzbanków.
    Segregatorów i koszulek na dokumenty używaj wielokrotnie.
    Wymieniaj wkłady w długopisach.
    Naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielokrotnego użytku.

Gdańsk bez plastiku, 10 zasad dla mieszkańców

    Na zakupy weź bawełnianą torbę.
    Pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie.
    Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku, bez plastikowych słomek.
    Jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań.
    Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach.
    Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach.
    Nie używaj plastikowych sztućców.
    Kupuj odzież z naturalnych materiałów.
    Wybieraj dobrej jakości zabawki - posłużą nie tylko Twoim dzieciom.
    Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.