Jak elastyczne modele sprzedaży zielonej energii mogą zrewolucjonizować podejście sektora MŚP do OZE?

Strona główna Energetyka, OZE Jak elastyczne modele sprzedaży zielonej energii mogą zrewolucjonizować podejście sektora MŚP do OZE?

Partnerzy portalu

Jak elastyczne modele sprzedaży zielonej energii mogą zrewolucjonizować podejście sektora MŚP do OZE? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

W bieżącym roku przedsiębiorcy stają przed realną koniecznością profilowania swoich biznesów zgodnie ze standardami ESG. Wymogi formalne różnią się w zależności od wielkości i skali przedsiębiorstw, ale mianownik jest jeden – „zielone wdrożenia” budują przewagę konkurencyjną od mikroprzedsiębiorstw do korporacji. Czy sektor MŚP żywo zainteresowany transformacją w duchu ESG, może jedno z rozwiązań odnaleźć w elastycznych metodach sprzedaży zielonej energii? Jakie opcje ma do zaproponowania ta branża, by biznes coraz bardziej otwierał się na OZE? Między innymi o tym mówią eksperci Reo.pl, pierwszej w Polsce platformy handlu w 100% zieloną energią dla biznesu.

Bez wątpienia konieczność wdrażania inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem i działań optymalizujących efektywność energetyczną w firmach, dotyczyć będą w najbliższych miesiącach wszystkich przedsiębiorców. To nie tylko temat dla największych korporacji zobowiązanych do składania sprawozdań niefinansowych za bieżący rok obrotowy. O konieczności aktywizacji sektora MŚP, by pozostać w łańcuchach dostaw, mówi się już bardzo dużo.

— Okres ZANIM sektor MŚP obejmie obowiązek raportowania niefinansowego, to najwłaściwszy moment na rozpoczęcie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju — podkreśla Tomasz Morawski, członek zarządu Reo.pl. Zielona transformacja to proces, który wymaga gruntownego przygotowania  i realizacji krok po kroku. Tak, aby podjęte działania miały realny sens biznesowy, wizerunkowy i środowiskowy — dodaje ekspert.

Zielona energia prosta z natury

Elementów realizujących w praktyce standardy ESG jest wiele – wystarczy zajrzeć do źródeł legislacyjnych. Rozpatrując tylko obszar „E” (environment) mamy do czynienia z takimi aspektami, jak efektywność energetyczna przedsiębiorstwa, gospodarowanie odpadami, optymalizacja zużycia wody, ekologiczne i inteligentne systemy wdrażane w firmie, redukcja emisji CO₂ i inne. Jak podkreślają eksperci Reo.pl - inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych (posiadanie własnych źródeł) bądź kupowanie energii z OZE to najbardziej intuicyjny i najprostszy krok w kierunku uczynienia firmy „bardziej zieloną”.


Oferty naprawdę szyte na miarę?

W obszarze odnawialnych źródeł energii to fakt. Przykładem są umowy PPA (Power Purchase Agreement), czyli długoterminowe kontrakty zawierane w elastycznej formule na okres od 6-7 do 10-12 lat. Stała cena energii „odporna” na fluktuacje rynkowe, bezpieczeństwo dostaw, długoterminowe zobowiązanie do zakupu zielonej energii – to przenosi firmę na wyższy level jeśli chodzi o przedsiębiorstwa zaangażowane w działania na rzecz środowiska.

— Dla firm PPA może stać się sposobem na długoterminowe zapewnienie sobie bezpieczeństwa ekonomicznego pozyskiwania energii i niewątpliwych korzyści wizerunkowych — mówi Grzegorz Tomasik, wiceprezes zarządu Reo.pl. Przedmiotem umów PPA zawieranych na Reo.pl jest w 100% zielona, certyfikowana energia. Ponadto, bilansowanie kontraktu również realizowane jest za pomocą energii z OZE. W tym procesie pełnimy rolę podmiotu odpowiedzialnego za całościową obsługę kontraktu, w tym w szczególności za bilansowanie handlowe i rozliczenia, dlatego przedsiębiorcy mogą czuć się bezpiecznie. PPA to naprawdę nowoczesne kontrakty, skrojone na miarę potrzeb współczesnego biznesu, który chce energii zielonej, ale na indywidualnych zasadach, z doskonałym customer service ze strony firm dostarczających tę energię.

Dodatkowo, elastyczność ofert (cPPA, czyli corporate Power Purchase Agreements) bądź vPPA (Virtual Power Purchase Agreements) daje przedsiębiorcom możliwość świadomego decydowania o formie i charakterze zawieranego kontraktu.
 

Optymalizacja przez hybrydę

Prawdziwym game changerem na rynku mogą okazać się rozwiązania hybrydowe. Te autorskie wprowadziło już do swojego portfela usług Reo.pl. Na czym to polega? Rozwiązanie w istocie jest bardzo proste, polega bowiem na skomponowaniu elementów umowy tak, by klientowi X zapewnić optymalizację finansową i wolumenową, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię.

— Rozwiązanie hybrydowe najlepiej zobrazować podając przykład. Dla jednego z naszych klientów stworzyliśmy indywidualną umowę, której część stanowi PPA oparty na stałej cenie, który pokrywa do 70% zapotrzebowania na energię. — mówi Grzegorz Tomasik. Pozostała część pokrywana jest w ramach kontraktu krótkoterminowego z ceną zmienną. Dzięki wnikliwej diagnozie potrzeb, zaawansowanym systemom prognostycznym i dobraniu bardzo indywidualnych parametrów, jesteśmy dziś w stanie tworzyć umowy bazujące na dwóch-trzech różnorodnych komponentach, które zapewniają klientom biznesowym stabilność ekonomiczną, realną optymalizację kosztów i stanowią silne działanie wizerunkowe w duchu ESG.

Aspekty związane z edukacją i budowaniem otwartości na zmiany w obszarze energetyki odnawialnej pozostają bardzo ważnym punktem działań dla całego sektora OZE. Niewątpliwie jednak umowy długoterminowe i rozwiązania hybrydowe mogą stać się przyszłością i furtką do sektora MŚP, który oczekuje ofert niesztampowych, korzystnych na wielu płaszczyznach i dopasowanych do swoich potrzeb.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.