250 mln zł na inwestycje pomorskich samorządów w zw. z budową elektrowni atomowej

250 mln zł na inwestycje pomorskich samorządów w zw. z budową elektrowni atomowej - ZielonaGospodarka.pl
09.12.2023 11:01
Strona główna Energetyka, OZE 250 mln zł na inwestycje pomorskich samorządów w zw. z budową elektrowni atomowej

Partnerzy portalu

250 mln zł na inwestycje pomorskich samorządów w zw. z budową elektrowni atomowej - ZielonaGospodarka.pl

Powstał nowy wieloletni program dla Pomorza w związku z budową elektrowni jądrowej oraz pozostałej infrastruktury energetycznej - podał w piątek w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller. Na realizację nowego programu zostanie przeznaczone z budżetu państwa 250 mln zł w latach 2024–2028.

W przesłanym komunikacie Piotr Müller poinformował, że w piątek rząd Mateusza Morawieckiego przyjął projekt uchwały nowego wieloletniego programu pod nazwą: "Program wspierania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim".

Jak wyjaśnił rzecznik rządu "program ma na celu zwiększenie możliwości rozwoju województwa pomorskiego i podniesienie jakości życia jego mieszkańców, a przede wszystkim wsparcie samorządów". Zaznaczył, że na programie skorzystają mieszkańcy powiatu lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego oraz całego Pomorza.

Przekazał, że realizacja programu wiąże się z planowaną budową i eksploatacją pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Program skierowany dla województwa pomorskiego w latach 2024-2028 obejmie swoim zakresem wsparcie inwestycji powiatów: wejherowskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego; gmin: Choczewo, Gniewino, Krokowa, Łęczyc, Nowej Wsi Lęborskiej, Słupska (gminy wiejskiej), Wicka, Wejherowa (gminy wiejskiej) oraz miast: Lęborka, Łeby i Wejherowa.

W komunikacie podano, że celem programu będzie: poprawa dostępności transportowej, podniesienie jakości życia mieszkańców województwa pomorskiego oraz wzrost atrakcyjności turystycznej województwa pomorskiego.

Na realizację nowego programu zostanie przeznaczone z budżetu państwa 250 mln zł w latach 2024–2028. Wykonawcą programu ma być Wojewoda Pomorski, który zobowiązany będzie do organizacji naboru i weryfikacji wniosków o dofinansowanie składanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

W projekcie uchwały opublikowanej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podano, że na terenie województwa pomorskiego przygotowywane są inwestycje związane z budową elektrowni jądrowej, morskich elektrowni wiatrowych, przyłączania tych elektrowni do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz inwestycje służące poprawie pewności zasilania odbiorców energii elektrycznej.

"Na obszarze województwa pomorskiego powstanie nie tylko elektrownia jądrowa, ale i obiekty takie jak stacje elektroenergetyczne (m.in. stacja elektroenergetyczna Krzemienica i Choczewo) oraz linie elektroenergetyczne najwyższych napięć (m.in. linia 400 kV od nowej stacji w rejonie Trójmiasta do nowej stacji w rejonie Konina czy dwie linie 400 kV od nowej stacji na obszarze Pomorza Gdańskiego do nowej stacji w rejonie Trójmiasta). Ponadto na obszarze Morza Bałtyckiego rozwijane będą projekty morskich elektrowni wiatrowych" - wskazano.

Rzecznik rządu, w przesłanym komunikacie, podziękował minister klimatu i środowiska Annie Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej za pracę nad programem, które trwały przez ostatnie miesiące. "Bardzo się cieszę, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej na terenie Polski wygeneruje wiele korzyści dla województwa pomorskiego" - mówił, cytowany w komunikacie, rzecznik rządu.

Zaznaczył, że budowa elektrowni pociągnie za sobą powstanie wielu miejsc pracy, a także rozwinie siatkę połączeń drogowych i kolejowych. "Co więcej to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Dzięki nowemu programowi rozwinie się cały region. Jednak najważniejszą zaletą jest bezpośrednie wsparcie dla samorządów województwa pomorskiego" - ocenił Müller.

pm/ skr/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.