Majonez Kielecki kontynuuje wsparcie dla madagaskarskich lemurów – wraz z ZOO Wrocław

zg

10.10.2023 14:06
Strona główna Klimat, Edukacja Majonez Kielecki kontynuuje wsparcie dla madagaskarskich lemurów – wraz z ZOO Wrocław

Partnerzy portalu

Majonez Kielecki kontynuuje wsparcie dla madagaskarskich lemurów – wraz z ZOO Wrocław - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZOO Wrocław

Każdy fan zwierząt doskonale zna ZOO Wrocław. Wrocławski ogród słynie z rzadkich gatunków zwierząt, m.in. okapi, panter śnieżnych, tygrysów sumatrzańskich, dzioborożców palawańskich, a także prawdopodobnie najliczniejszego grona…. zwierzęcych fanów Majonezu Kieleckiego w Polsce!

Codzienną porcję tego przysmaku – wraz z dawką niezbędnych lekarstw – dostają tutaj nie tylko niedźwiedzie. Także lemury katta, najbardziej znany gatunek, naturalnie występujący wyłącznie na Madagaskarze, mają z nim wiele wspólnego.

Paradoksalnie to właśnie miły wygląd tego zwierzątka przysporzył mu największych problemów. Wspomniane małpiatki są wyłapywane przez kłusowników, a następnie sprzedawane jako zwierzęta domowe. Przez ludzką ekspansję w swoim naturalnym środowisku mają coraz mniej przestrzeni do życia. W ostatnich latach ich liczebność spadła o ponad 97%, a najnowsze badania pokazują, że w ogrodach zoologicznych – takich, jak ten we Wrocławiu – żyje ich więcej niż na Madagaskarze. By lemury katta nie zniknęły z powierzchni ziemi, potrzebne jest wsparcie człowieka.

Wrocławskie Zoo i działająca przy nim Fundacja DODO wspiera Centrum Reniala, które opiekuje się lemurami na Madagaskarze, w ich naturalnym środowisku. Zagrożone zwierzęta mogą tam liczyć na opiekę, leczenie, rehabilitację i karmienie. Prowadzone są także starania, by przywracać je do życia w naturze. Dzięki wsparciu ZOO Wrocław i działającej przy nim Fundacji ZOO Wrocław DODO m.in. zbudowano studnię oraz ogródek warzywny, w którym hoduje się rośliny na pokarm. Latem 2023 roku tę szczytną akcję zdecydowała się wesprzeć Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” – przeznaczając na ratunek ginących lemurów 1% ze sprzedaży Kieleckiego Majonezu Roślinnego.

– Lemury żywią się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Do ich smakołyków zaliczyć można owoce roślin kolczastych np. opuncji, a także figi czy owady. Ze smakiem pałaszują zarówno liście, pąki, pędy, korzenie czy jagody jak i jaja, jaszczurki oraz wije. Uwielbiają też banany, co pokazaliśmy w ostatnim materiale na naszym facebooku, na którym zwierzaki jadły je wprost… ze słoiczka po Majonezie Kieleckim – mówi nam Andrzej Miozga kierownik małych ssaków z wrocławskiego ZOO.

Majonez Kielecki od dawna dba o relacje z wieloma grupami odbiorców. W zeszłym roku prowadzono m.in. akcję CSR na rzecz rozwoju populacji pszczół wraz z fundacją „Zielona Akcja”. W praktyce, 1% ze sprzedaży roślinnej odmiany wspomnianej marki, wsparł działania związane z nasadzeniami roślin nektarodajnych. Akcja wsparcia lemurów przez kielecką Spółdzielnię potrwa do końca roku 2023, a zebrane środki zostaną przekazane zoo na początku 2024 roku.

Tagi:
lemury, majonez

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.