Kraków zachęca do tworzenia spółdzielni energetycznych

zk

20.02.2023 12:05 Źródło: ngo.krakow.pl
Strona główna Energetyka, OZE Kraków zachęca do tworzenia spółdzielni energetycznych

Partnerzy portalu

Kraków zachęca do tworzenia spółdzielni energetycznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Urząd Miasta Krakowa w odpowiedzi na rekomendację Krakowskiego Panelu Klimatycznego, a także na bieżącą sytuację energetyczną, która wymaga nowych rozwiązań w zakresie produkcji i konsumpcji energii, opierających się na lokalnej społeczności i rozproszonych formach funkcjonowania, rozpoczyna realizację programu doradztwa przy tworzeniu społeczności energetycznych na terenie miasta Krakowa.

Program będzie realizowany poprzez cykl warsztatów i spotkań eksperckich, których celem jest wypracowanie i wdrożenie modeli społeczności energetycznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z uwzględnianiem możliwych kierunków zmian legislacyjnych. Głównym założeniem społeczności energetycznych jest produkcja i wykorzystywanie własnej energii z odnawialnych źródeł energii przy udziale lokalnej społeczności.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w programie, w szczególności: mieszkańców, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, krakowskich przedsiębiorców, uczelnie, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe.

Organizator zastrzega sobie prawo wyboru zgłoszeń o największym potencjale utworzenia społeczności energetycznej. O zakwalifikowaniu uczestników poinformujemy na początku marca. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy trwają do piątku, 24 lutego przez formularz online: docs.google.com

Harmonogram działań:
- marzec – spotkanie otwierające dla wszystkich uczestników wybranych na podstawie wypełnionego formularza
- kwiecień – cztery spotkania warsztatowe dla wybranych grup podmiotów/obywateli z potencjałem utworzenia społeczności energetycznej
- lipiec – spotkanie podsumowujące oraz przekazanie raportu z wypracowanymi modelami społeczności energetycznej
- czerwiec-grudzień – indywidualne wsparcie eksperckie i doradców ds. klimatu i środowiska w formie spotkań konsultacyjnych.

Organizatorem jest Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu przy udziale doświadczonego eksperta wyłonionego w postępowaniu. Zadanie realizowane jest w ramach projektu ATELIER „AmsTErdam and BiLbao cItizen drivEn smaRt cities” finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” oraz projektu LIFE-IP EkoMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.