Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

16.02.2022 08:47 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

Partnerzy portalu

Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko" - ZielonaGospodarka.pl
For. Northland Power

O kanadyjskim inwestorze Northland Power zrobiło się w Polsce szczególnie głośno po informacji o nawiązaniu współpracy z polskim czempionem energetycznym – PKN Orlen. Northland Power posiada 33-letnie doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych, w tym OZE. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce oraz najbliższe plany.

Northland Power z siedzibą w Toronto specjalizuje się w rozwoju infrastruktury energetycznej w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Północnej. Inwestycje obejmują w szczególności sektor gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce. Spółka powstała w 1987 roku jest obecnie właścicielem lub posiada udziały w aktywach w fazie operacyjnej o łącznej mocy w 3,2 GW (netto 2,8 GW) oraz znaczące aktywa będące na wczesnym i średnim etapie rozwoju, obejmujące około 4-5 GW potencjalnych mocy wytwórczych. 

W obszarze morskiej energetyki wiatrowej Kanadyjczycy posiadają aktywa o łącznej mocy 1,184 MW plus zasoby offshore wind będące na etapie rozwoju o łącznej mocy 2,244 MW. Northland Power jest zaliczany do grona 10 największych na świecie firm działających w obszarze offshore wind. Funkcjonuje jako deweloper, właściciel i operator morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie, a także projektów realizowanych obecnie w Azji - Gemini (600 MW), Nordsee One (332 MW) oraz Deutsche Bucht (252 MW).

Rok temu w styczniu dowiedzieliśmy się, że kanadyjska spółka zostanie partnerem biznesowym PKN ORLEN przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy morskiej o mocy do 1,2 GW. Northland Power objął w projekcie 49 proc. udziałów. Bezpośrednim wspólnikiem Baltic Power po zawiązaniu umowy joint venture jest spółka NP Baltic Wind B.V. z siedzibą w Holandii, która pozostaje w 100 proc. pośrednio zależna od Northland Power. NP Baltic Wind B.V. jest spółką celową zawiązaną dla potrzeb realizacji projektu wspólnie z PKN ORLEN. W lutym 2021 roku PKN Orlen i holenderska NP Baltic Wind złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorcy na bazie spółki zależnej Baltic Power. 


Źródło: Northland Power

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest na 2023/2024 rok, a jej oddanie do użytku w 2026 roku. Na terenie liczącym ponad 130 km2 powstanie infrastruktura składająca się z ok. 70 turbin wiatrowych o wysokości ok. 270 metrów każda, w zależności od wybranej technologii. W czerwcu 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał projektowi Baltic Power wsparcie w postaci kontraktu różnicowego, obowiązującego przez 25 lat. W jego ramach inwestor zyskuje prawo do pokrycia ujemnego salda energii elektrycznej wytworzonej na morzu i wprowadzonej do sieci. 

O postępy w realizacji projektu pytaliśmy już Jarosława Brodę, prezesa Baltic Power. O pracę nad projektem pytamy także Northland Power. Kanadyjska spółka w komentarzu dla GospodarkaMorska.pl wskazuje, że zeszłym roku zawarła partnerstwo z PKN Orlen w celu budowy jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w Polsce. 

– Nasz projekt Baltic Power o mocy 1200 MW jest w połowie realizacji (mid-stage). Jesienią 2021 roku otrzymał ocenę oddziaływania na środowisko, a w czerwcu 2021 roku otrzymał od polskiego rządu zgodę na kontrakt różnicowy. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2023 rok, a rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji na 2026 rok. Od września ubiegłego roku Baltic Power otworzył swoje biuro w Warszawie, gdzie zespoły ekspertów Northland i PKN Orlen mogą wspólnie pracować – wyjaśniają Kanadyjczycy.

Jakie są najbliższe plany Northland Power w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce?

– Baltic Power pozostaje naszym głównym priorytetem. Jako globalny gracz i jeden z największych operatorów na Morzu Północnym, śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko. Baltic Power jest platformą, na której bazie Northland może rozwijać swoją obecność w Polsce i szerzej w regionie Morza Bałtyckiego – informuje spółka. 

Na ile udało się spółce zaangażować polskie firmy w rozwój morskiej farmy na Bałtyku? Northland Power wyjaśnia, że Baltic Power przeprowadził badania rynku w 2020 roku, aby zrozumieć i ocenić łańcuch dostaw w Polsce. 

– W 2020 roku zorganizowaliśmy również dwa dni dostawców, z których ostatni odbył się 29 listopada 2021 roku. Pomimo sytuacji związanej z COVID-19, w spotkaniu wzięło udział prawie 600 przedstawicieli z 369 firm i instytucji. To był prawdziwy sukces! Zbudowanie silnego łańcucha dostaw jest jednym z kluczowych kroków prowadzących do uruchomienia tego projektu, który ma strategiczne znaczenie dla całego sektora energetycznego. Local content w rozwoju łańcucha dostaw w Polsce jest silnie wspierany jako część trwającego procesu zamówień Tier One – wyjaśnia w odpowiedzi Northland Power.  

Baltic Power i Northland są również sygnatariuszami umowy sektorowej „Polish Offshore Wind Sector Deal”, która ma na celu wspieranie rozwoju i innowacji w łańcuchu dostaw.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.