Zielona majówka w Trójmieście

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Zielona majówka w Trójmieście

Partnerzy portalu

Zielona majówka w Trójmieście - ZielonaGospodarka.pl

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody. 

Zrównoważona turystyka to podróżowanie z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i z uwzględnieniem lokalności. Wspierając miejscowe firmy obniżamy wytwarzanie dwutlenku węgla, który powstaje podczas przewozu produktów. Warto również zaplanować swoją podróż z uwzględnieniem niskoemisyjnego transportu. Jeśli jest taka możliwość, wybierajmy rower czy spacer. Idąc do restauracji, zwracajmy uwagę na to, czy działa ona w oparciu o model zrównoważonej produkcji i konsumpcji. 

Odkryj miejską sztukę Trójmiasta


Nasza pierwsza majówkowa propozycja to trasa spacerowa śladami gdańskich murali. To świetny pomysł na zwiedzanie miasta i poznawanie jego infrastruktury. Największe skupisko tych monumentalnych dzieł sztuki znajdziemy na Zaspie. Zlokalizowanych jest tam aż 60 murali, które powstają od 1997 roku. Prace zostały stworzone przez artystów z całego świata oraz adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu. Murale były tworzone w ramach Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Oprócz murali, na Zaspie mieści się również 19 artystycznych aranżacji wejść do klatek.

ZielonaGospodarka
Źródło: Murale Gdańsk Zaspa Kolekcja Malarstwa Monumentalnego


Jeśli mamy ochotę na dalszy spacer i odkrycie większej ilości street artu możemy skorzystać z mapki stworzonej przez GAPS czyli projekt zajmujący się sztuką w przestrzeni publicznej Gdańska. Dzięki rozpisce odkryjemy przeróżne rzeźby, murale czy instalacje artystyczne wpasowane w krajobraz miasta: https://gaps.gda.pl/obiekty/

Po długim spacerze czas coś przekąsić, świetnym wyborem będzie zlokalizowana na Wrzeszczu na ulicy Wajdeloty restauracja Avocado, która opiera swoją działalność na koncepcji zero waste. Obok restauracji zlokalizowany jest sklep z eko produktami należący do firmy. Nieopodal znajduje się również eko kawiarnio-piekarnia Fukafe, gdzie odkryjemy przeróżne roślinne wypieki przyrządzane na miejscu. 

Jeśli jesteśmy fanami jedzenia na świeżym powietrzu, świetnym rozwiązaniem będzie wizyta na Gdańskim Bazarze Natury. Możemy tam zaopatrzyć się w ekologiczne, pochodzące z lokalnych upraw produkty, głównie warzywa i owoce, a także wyroby cukiernicze. Gdański Bazar Natury zlokalizowany jest na Garnizonie, przy ulicy Cypriana Kamila Norwida 22. Z zakupionymi produktami możemy udać się na Brzeźno, gdzie urządzimy plażowy piknik z widokiem na Bałtyk. 

Rowerem przez wybrzeże


Kolejną propozycję dedykujemy miłośnikom wycieczek rowerowych. Trasy rowerowe wzdłuż wybrzeża są bardzo dobrze rozwinięte, można więc bez problemu przemieścić się w aktywny oraz niskoemisyjny sposób z Gdańska do Gdyni. Z Brzeźna udajemy się w stronę Sopotu, podróżując wzdłuż szerokiej, szosowej drogi pieszo-rowerowej w lesie przy plaży.

Po dotarciu do centrum, świetnym pomysłem będzie odwiedzenie Oficyny. Jest to sklep z otwartą kuchnią, który wspiera lokalność, co jest jednym z założeń zrównoważonej turystyki. Ich produkty są pozyskiwane z Farmy Przytoki, zlokalizowanej na skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Dalsza część wycieczki to wizyta w ogrodzie botanicznym Marszewo. Znajduje się on na ulicy Marszewskiej 5 na terenie Pustek Cisowskich. Rozłożony na 50 ha ogród działa pod patronatem Lasów Państwowych. Imponująca kolekcja krzewów i drzew sięga blisko 300 gatunków. W leśnym klimacie można zrobić wycieczkę śladami nietypowych roślin, a także spotkać się ze sztuką. Na terenie ogrodu podziwiać można prace, będące efektem międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich w ramach Festiwalu Form Przestrzennych Rozdroża Wolności.

Impreza na świeżym powietrzu


Ostatnia propozycja spędzenia majówki w duchu zero-waste dotyczy najmniejszego, aczkolwiek ekologicznie zaangażowanego Sopotu. Najsłynniejszy kurort w Polsce znany jest z zielonego podejścia do życia. Liczne eko-eventy, zakaz korzystania z węgla w ramach ogrzewania budynków, rozwijanie zielonego transportu to tylko część z działań Sopotu na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Swój majówkowy dzień rozpoczynamy od wizyty w sklepie ze zdrową żywnością EkoSopot na ulicy 3 maja 18. Można się tam zaopatrzyć w certyfikowane, zdrowe produkty spożywcze, świeże owoce i warzywa od lokalnych dostawców, a także ekologiczne, wegańskie kosmetyki.

W dniach 1-4 maja w różnych lokalizacjach odbędzie się Sopocka Majówka pod hasłem „Zielono Mi”. W programie m.in. koncerty na błoniach, warsztaty florystyczne dla dzieci, rodzinne pikniki i wspólne sadzenie róż. Na zakończenie majówki, 4 maja 2024, w Operze Leśnej odbędzie się wydarzenie plenerowe z małymi targami roślin i ekoproduktów, warsztatami i oprowadzaniem. Pełen program imprezy można znaleźć tutaj

ZielonaGospodarka
Fot. Bałtycka Agencja Artystyczna BART


Oprócz ekologicznych inicjatyw, Pomorze angażuje się w rozwój transformacji energetycznej kraju. Planowane inwestycje to morskie farmy wiatrowe na Bałtyku oraz pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa w nadmorskiej gminie Choczewo.

Autorki: Karolina Wirkus, Weronika Świder

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.