Maersk wchodzi z nowym statkiem dla offshore wind na rynek europejski

Strona główna Energetyka, OZE Maersk wchodzi z nowym statkiem dla offshore wind na rynek europejski

Partnerzy portalu

Maersk wchodzi z nowym statkiem dla offshore wind na rynek europejski - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Maersk

Spółka Maersk Supply Service poinformowała, że nawiązała współpracę z GustoMSC w celu zaprojektowania nowej generacji statku do instalowania morskich farm wiatrowych. 

Jak czytamy, celem jest stworzenie zmodernizowanej wersji istniejącego już statku Wind Vessel dostosowanego do rynku amerykańskiego. Nowy design będzie dostosowany do potrzeb i warunków wód morskich w Europie. Maersk przekonuje, że koncepcja ta jest konkurencyjna cenowo i oczekuje się, że będzie o ponad 30 proc. bardziej wydajna niż konwencjonalne statki typu jack-up.

Praca nowe jednostki ma być zależna od pogody, umożliwiając instalację farm wiatrowych przez cały rok. 

– Europa jest atrakcyjnym rynkiem dla morskiej energetyki wiatrowej i wierzymy, że nasza koncepcja jest odpowiednia również dla tego regionu. Ponieważ sam Wind Installation Vessel nie wpływa do portów, może to rozwiązać niektóre wąskie gardła, które obecnie widzimy w Europie, gdzie tylko kilka portów jest wystarczająco dużych, aby obsłużyć rosnące duże rozmiary turbin wiatrowych - mówi Chief Commercial Officer w Maersk Supply Service, Jonas Munch Agerskov.

Maersk Supply Service i GuscoMSC mają rozpocząć wkrótce proces projektowania i spodziewają się go zakończyć jeszcze w 2023 r.

– Jako GustoMSC, spółka zależna NOV, cieszymy się na współpracę z zespołem Maersk Supply Service przy tworzeniu nowej generacji jack-upa do montażu turbin wiatrowych na rynku międzynarodowym. Mając za sobą kilkudziesięcioletnią historię współpracy, obie firmy połączą w tej współpracy swoje wieloletnie doświadczenie w branży offshore oraz know-how w zakresie projektowania. W obliczu rosnących rozmiarów turbin, wspólnie dążymy do dalszej poprawy wydajności instalacji i ekonomiki rozwoju na rynku morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dyrektor zarządzający GustoMSC, Nils van Nood.

Przypomnijmy, że w marcu Maersk osiągnął porozumienie z A.P. Moller Holding, spółką dominującą w Grupie A.P. Moller, w sprawie zbycia udziałów w Maersk Supply Service jako wiodącego dostawcy globalnych usług morskich typu offshore oraz rozwiązań projektowych dla sektora energetycznego.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.