Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o Dolinie Wodorowej

zk

09.07.2021 09:43 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o Dolinie Wodorowej

Partnerzy portalu

Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o Dolinie Wodorowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

O produkcji wodoru oraz jego roli w lotnictwie i transporcie rozmawiali w czwartek na Politechnice Rzeszowskiej sygnatariusze listu intencyjnego na rzecz utworzenia podkarpackiej Doliny Wodorowej.

List intencyjny został podpisany w maju br. w obecności m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Sygnatariusze zadeklarowali wówczas współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej. Wykorzystany ma być przy tym potencjał gospodarczy, naukowo-badawczy oraz biznesowy regionu.

W czwartek sygnatariusze spotkali się na rzeszowskiej politechnice.

Jednym z jej uczestników był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podkreślił, że wodór to nieuchronna przyszłość Europy.

„Potrzeba jeszcze wiele działań związanych z tą sferą badawczą, rozwojową i wdrożeniową, dlatego konstruowanie klastra i ruszenie w tym kierunku są niezmiernie istotne. Mamy już wzorce, które możemy naśladować w postaci klastra Dolina Lotnicza. Samorząd ma tą rolę i zadanie +stwarzania warunków do+ i my będziemy w tej kwestii bardzo aktywni, będziemy patrzyli na możliwości finansowania tych przedsięwzięć, które pojawiają się różnych programach” – zadeklarował marszałek.

Ortyl dodał, że Podkarpacie jest regionem innowacyjnym, co pomoże zbudować Dolinę Wodorową.

Z kolei wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przypomniała, że Podkarpacie było pierwszym regionem, w którym podpisany został list intencyjny ws. Doliny Wodorowej.

„Naszą specyfiką jest to, iż jest tutaj posadowiona Dolina Lotnicza, więc siłą rzeczy także fakt wykorzystania wodoru jako potencjalnego nośnika energii dla silników samolotowych. Dlatego łatwiej nam było przekonać rząd, że to właśnie Podkarpacie i Rzeszów jest miejscem, gdzie przy wykorzystaniu potencjału naukowego i biznesowego jesteśmy w stanie takie działania zintensyfikować, aby cel w postaci roku 2030 był możliwy do zrealizowania” – powiedziała Leniart.

O wykorzystaniu wodoru jako paliwa dla samolotów mówił również Marek Darecki, prezes zarządu klastra Dolina Lotnicza. Zwrócił uwagę, że technologie wodorowe stwarzają ogromne szanse dla rozwoju przemysłu lotniczego w regionie.

Darecki docenił inicjatywę utworzenie w regionie Doliny Wodorowej, zastrzegł przy tym region musi „pozostać zielony”, w przeciwnym razie „będzie biednym regionem”.

Dodał, że w 90 proc. polski przemysł lotniczy znajduje się na Podkarpaciu i jest bardzo duży nacisk, aby „iść w zieloność” czyli, jak wyjaśnił, w biopaliwa, elektryfikację i wodór. „Jest też konkretny plan korporacyjny, że Polska może uczestniczyć na równych prawach w budowie silnika wodorowego” – powiedział Darecki.

W dyskusji o wodorze uczestniczyli również przedstawiciele instytucji, uczelni wyższych, biznesu i organizacji otoczenia biznesu, którzy podpisali się w maju pod listem intencyjnym na rzecz utworzenia Doliny Wodorowej.

Rozmowy dotyczyły także przyszłej współpracy sygnatariuszy listu intencyjnego, w tym określeniu formy organizacyjno-prawnej oraz powołaniu zespołu roboczego ds. podkarpackiej Doliny Wodorowej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.