POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

NASA - energia na Księżycu za 19,4 mln USD... prosto z PV

bk

31.08.2022 09:39
Strona główna Energetyka, OZE NASA - energia na Księżycu za 19,4 mln USD... prosto z PV

Partnerzy portalu

NASA - energia na Księżycu za 19,4 mln USD... prosto z PV  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pionowe baterie słoneczne, przedstawione na ilustracji, pomogą zasilić eksplorację Księżyca w ramach programu Artemis/NASA

NASA przekazuje 19,4 mln dolarów trzem firmom w celu dalszego rozwoju prac nad rozmieszczeniem systemów solarnych na Księżycu.

Będą one budować prototypy i przeprowadzać testy środowiskowe, a ich celem będzie rozmieszczenie jednego z systemów solarnych w pobliżu bieguna południowego Księżyca już do końca 2030 roku.

NASA planuje powrót ludzi na Księżyc i ustanowienie długoterminowej obecności w pobliżu bieguna południowego Księżyca, co wymaga niezawodnego i trwałego źródła energii, aby wspierać siedliska księżycowe, łaziki i systemy konstrukcyjne dla przyszłych misji robotycznych i załogowych.

Agencja wspiera zatem rozwój pionowych baterii słonecznych, które mogą być autonomicznie rozmieszczane na wysokości do 10 metrów i w razie potrzeby chowane w celu przeniesienia.

Pionowa orientacja i wysokość tych nowych konstrukcji pomoże zapobiec utracie mocy na księżycowych biegunach, gdzie Słońce nie wznosi się zbyt wysoko nad horyzontem.

Trzy firmy, które zdobyły fundusze na opracowanie prototypów to Astrobotic Technology z Pittsburgha, Honeybee Robotics z Brooklynu i Lockheed Martin z Littleton.

- Te prototypy dostarczą obiecujących rozwiązań dla niezawodnych źródeł zasilania na Księżycu, które są kluczowe dla sukcesu prawie wszystkiego, co robimy na powierzchni - powiedziała Niki Werkheiser, dyrektor ds. technologii w jednostce Misji Technologii Kosmicznych NASA (STMD).

- Ten wysiłek odgrywa krytyczną rolę, która całkiem dosłownie pomoże zasilić naszą eksplorację Artemis w tym wyjątkowo wymagającym środowisku bieguna południowego Księżyca - dodała dyrektor.


Źródło: nasa.gov, futurenetzero.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.