Neptune Energy i RWE rozwijają projekt produkcji zielonego wodoru na morzu

17.02.2022 18:51 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Neptune Energy i RWE rozwijają projekt produkcji zielonego wodoru na morzu

Partnerzy portalu

Neptune Energy i RWE rozwijają projekt produkcji zielonego wodoru na morzu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. h2bulletin.com

Neptune Energy i RWE podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu produkcji ekologicznego wodoru H2opZee w obszarach morskich przed 2030 rokiem.

H2opZee to projekt demonstracyjny, którego celem jest zbudowanie na Morzu Północnym elektrolizera o mocy 300-500 megawatów (MW) do produkcji ekologicznego wodoru z wykorzystaniem morskiej energii wiatrowej. Wodór ten będzie następnie transportowany na ląd istniejącym już rurociągiem.

Rurociąg ten ma przepustowość 10-12 gigawatów (GW), a więc jest już odpowiedni do dalszego rozwoju produkcji ekologicznego wodoru w skali gigawatów na Morzu Północnym. Rozpoczęcie studium wykonalności planowane jest na drugi kwartał 2022 roku.

Projekt jest inicjatywą TKI Wind op Zee, inicjatywy wspieranej przez rząd holenderski, która w swoim założeniu łączy ludzi, wiedzę i finansowanie w celu wspierania transformacji energetyki morskiej.

H2opZee składa się z dwóch etapów. W pierwszej z nich przeprowadzone zostanie studium wykonalności i utworzona zostanie dostępna platforma wiedzy. Celem jest rozpoczęcie wprowadzania produkcji wodoru na morzu w rejonie Holandii. W drugiej fazie projekt zostanie wdrożony.

–  Widzimy ważną rolę, jaką odegra zielony wodór w przyszłych dostawach energii, a można go produkować tutaj, na Morzu Północnym. Transformacja energetyczna może być szybsza, tańsza i czystsza, jeśli zintegrujemy istniejącą infrastrukturę gazową z nowymi systemami  – oznajmił Lex de Groot, dyrektor zarządzający Neptune Energy w Holandii.

–  Ta infrastruktura jest odpowiednia pod względem technicznym, nie jest potrzebny żaden nowy rurociąg na morzu ani nowe miejsce wyjścia na ląd przez strefę brzegową. Dzięki pilotażowi PosHYdon jesteśmy jednym z liderów w tej dziedzinie integracji i ponownego wykorzystania morskich systemów energetycznych. Wnioski wyciągnięte z tego projektu mają zastosowanie do H2opZee – dodał de Groot.

–  Im szybciej będziemy w stanie skalować zielony wodór na morzu, tym szybciej branże takie jak chemia i produkcja stali mogą stać się bardziej zrównoważone. Dzięki H2opZee Holandia staje się światowym liderem w tej dziedzinie. Dlatego też wraz z RWE jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do H2opZee i tego, co ma ten projekt do zaoferowania Holandii - dodał de Groot.

H2opZee jest jednym z 37 wniosków w ramach drugiej rundy National Growth Fund. Podczas gdy główne konsorcjum H2opZee jest niewielkie i zdecydowane, wiedza będzie dzielona z przemysłem, a prawie 40 właściwych organizacji już zasygnalizowało swoje wsparcie.

–  Wodór zmienia reguły gry w zakresie dekarbonizacji sektorów energochłonnych, a H2opZee jest pierwszym tego typu projektem oraz pierwszym na świecie w tej skali. Z Neptune Energy u naszego boku, chcemy rozwijać projekt H2opZee, aby zademonstrować, jak morska energetyka wiatrowa może być idealnym partnerem do produkcji zielonego wodoru i wytyczyć najlepszą drogę w zakresie integracji systemu  – stwierdził Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind w RWE Renewables.

–  Jako RWE mamy 20-letnie doświadczenie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i dysponujemy wiedzą na temat wodoru w całym łańcuchu wartości. Jesteśmy przekonani, że wnioski wyciągnięte z tego demonstracyjnego projektu pilotażowego H2opZee pomogą w rozwoju gospodarki wodorowej w Holandii, ponieważ stanowi on ważny krok w kierunku wprowadzenia na szeroką skalę produkcji ekologicznego wodoru na morzu – podsumował Utermöhlen.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.