NFOŚiGW podpisał umowy z pięcioma nowymi operatorami programu "Czyste Powietrze"

NFOŚiGW podpisał umowy z pięcioma nowymi operatorami programu "Czyste Powietrze" - ZielonaGospodarka.pl
22.11.2023 14:37
Strona główna Klimat, Edukacja NFOŚiGW podpisał umowy z pięcioma nowymi operatorami programu "Czyste Powietrze"

Partnerzy portalu

NFOŚiGW podpisał umowy z pięcioma nowymi operatorami programu "Czyste Powietrze" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał w środę umowy z pięcioma nowymi operatorami programu "Czyste Powietrze", których zadaniem będzie pomaganie w sprawniejszej wymianie przestarzałych kotłów w Małopolsce.

Operatorzy zostali wyłonieni po jednym w pięciu regionach województwa. Są to: NDE (powiaty: krakowski, miechowski, olkuski, proszowicki, m. Kraków), Stowarzyszenie EkoMonterzy (powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, wielicki, m. Tarnów), EnergiaPlus (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki), Stargel (powiaty: gorlicki, nowosądecki, m. Nowy Sącz) oraz Fundacja Pozytywni CO2 (powiaty: limanowski, nowotarski, tatrzański). Swoją funkcję będę pełnić do marca 2026 r.

Jak wyjaśnił w środę wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, podmioty te będą miały za zadanie poszukiwać potencjalnych beneficjentów programu, a następnie przekonywać i pomagać w określeniu zakresu rzeczowego prac remontowych niezbędnych do realizacji w ich domu, wspomogą mieszkańców w pozyskaniu środków na wymianę kopciuchów i termomodernizację oraz przeprowadzeniu i rozliczeniu zrealizowanych zadań.

Zgodnie z zapowiedziami operatorzy będą legitymować się specjalnymi identyfikatorami NFOŚiGW potwierdzającymi wiarygodność doradców pukających do drzwi małopolskich domów.

"Inicjatywa NFOŚiGW w Małopolsce – polegająca na współpracy z tzw. operatorami, czyli rzetelnymi doradcami, którzy bezpłatnie pomogą w zaplanowaniu, realizacji i rozliczeniu inwestycji potencjalnym beneficjentom podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania w programie +Czyste Powietrze+ – ma wzmocnić dotychczasowe działania i jeszcze bardziej przyspieszyć tempo realizowanych termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy" - wyjaśnił Mirowski.

Wskazał on, że rozwiązanie takie jest testowane przez NFOŚiGW w różnych modelach organizacyjnych w trzech województwach.

Małopolski pilotaż (model hybrydowy) opiera się na współpracy w tym zakresie zarówno z podmiotami wyłonionymi przez NFOŚiGW w konkursie, jak i gminami, które również podjęły się roli operatora - w Małopolsce do tej pory 22 gminy podpisały stosowne porozumienia z WFOŚiGW w Krakowie.

Pozostałe dwa pilotaże realizowane są w województwach: świętokrzyskim (dotychczas 28 gmin) oraz warmińsko-mazurskim (trzy podmioty, które jeszcze w tym miesiącu zostaną wyłonione w konkursie). Łączny budżet na działania operatorów (gmin i podmiotów) w trzech pilotażach to ok. 20 mln zł.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron podkreślił podczas uroczystości, że każda forma wsparcia mieszkańców w procesie wymiany starych urządzeń grzewczych jest niezwykle cenna. "Wiemy, że dla wielu mieszkańców zawiłości proceduralne stanowią pewną przeszkodę w staraniu się o dotacje, dlatego dziś przychodzimy z kolejnym rozwiązaniem" - dodał.

rgr/ mick/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.