Niemcy i Włochy planują budowę gazociągu wodorowego, potencjalnie umożliwiającego import z Afryki Północnej

zk

10.06.2023 20:40
Strona główna Energetyka, OZE Niemcy i Włochy planują budowę gazociągu wodorowego, potencjalnie umożliwiającego import z Afryki Północnej

Partnerzy portalu

Niemcy i Włochy planują budowę gazociągu wodorowego, potencjalnie umożliwiającego import z Afryki Północnej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. SoutH2 Corridor

Niemcy i Włochy planują budowę gazociągu wodorowego, potencjalnie umożliwiającego import z Afryki Północnej. Rurociąg - będący częścią europejskich prób uniezależnienia się od rosyjskiego gazu - miałby początkowo transportować metan, a następnie zostać przełączony na H2.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził, że Niemcy i Włochy forsują plany budowy gazociągu do transportu gazu kopalnego i wodoru między tymi dwoma krajami.

Wiadomość ta jest następstwem podpisania w zeszłym miesiącu przez Niemcy, Włochy i Austrię listu poparcia politycznego dla tak zwanego rurociągu wodorowego SoutH2 z Tunezji do Niemiec, przez Włochy i Austrię, będącego inicjatywą czterech operatorów sieci gazowych.

- Wzmocniona współpraca w zakresie dywersyfikacji dostaw energii jest dla mnie bardzo ważna. Rozbudowa sieci dostaw w Europie przyniesie korzyści nam wszystkim i z pewnością zwiększy bezpieczeństwo energetyczne - powiedział Scholz w czwartek na konferencji prasowej z premierem Włoch Giorgią Meloni.

- Z tego powodu cieszę się, że zgodziliśmy się kontynuować prace nad nowym gazociągiem gazu ziemnego i wodoru między Włochami a Niemcami - dodał kanclerz.

Pomimo europejskich planów uniezależnienia się od rosyjskiego gazu po inwazji Putina na Ukrainę, UE nadal importuje go - przez Turcję i, przewrotnie, Ukrainę - choć na znacznie niższych poziomach niż przed wojną.

Podczas gdy import gazu ziemnego może być głównym krótkoterminowym interesem budowy planowanego gazociągu z Afryki Północnej, Komisja Europejska nie akceptuje już transgranicznych projektów infrastruktury paliw kopalnych, ale zezwala na nie - i oferuje wsparcie finansowe - projektom gazowym, które można później przestawić na czysty wodór.

Czterech operatorów sieci gazowej w ramach programu SoutH2 - włoski Snam, niemiecki Bayernets, Trans Austria i Gas Connect Austria - zwróciło się do Komisji Europejskiej o nadanie odcinkom gazociągu, za które będą odpowiedzialni, statusu projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), co pozwoli im na otrzymanie finansowania UE i przyspieszenie wydawania pozwoleń.

SoutH2, jeśli zostanie w pełni zbudowany, będzie importować cztery miliony ton wodoru z Afryki Północnej rocznie, począwszy od 2030 roku. Ponad 70 procent zaangażowanych rurociągów stanowiłoby rury gazowe o zmienionym przeznaczeniu.

UE dąży do importu dziesięciu milionów ton zielonego wodoru rocznie spoza UE do 2030 roku.

- W kwestii energii zgadzamy się, że bardzo ważne jest zapewnienie dywersyfikacji naszych źródeł dostaw i praca nad infrastrukturą łączącą, szczególnie w regionie Morza Śródziemnego - powiedział Meloni, który chce, aby Włochy stały się węzłem energetycznym łączącym Afrykę z Europą.Źródło: hydrogeninsight.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.