Ørsted i Vestas wspólnie na rzecz zeroemisyjnych MFW

zk

08.06.2023 08:14
Strona główna Odpady, Recykling Ørsted i Vestas wspólnie na rzecz zeroemisyjnych MFW

Partnerzy portalu

Ørsted i Vestas wspólnie na rzecz zeroemisyjnych MFW - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ørsted

Ørsted i Vestas, światowi liderzy w sektorze energii odnawialnej, ogłosili zawarcie partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ørsted będzie kupować od Vestas niskoemisyjne stalowe wieże turbin wiatrowych i łopaty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu dla wspólnych projektów offshore wind.

Wdrożenie morskiej energetyki wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju przystępnej cenowo energii, a także ograniczenia obecnie postępującego kryzysu klimatycznego. Wiatr generuje dziś energię o 99 procent niższym śladzie węglowym niż źródła oparte o paliwa konwencjonalne. Idąc naukową drogą do zerowej emisji netto, konieczne jest jednak ograniczenie emisji dwutlenku węgla związanej z wydobyciem surowców, produkcją materiałów i komponentów wykorzystywanych w sektorze offshore wind. Staje się to również coraz bardziej pożądane przez odbiorców i decydentów.

Aby odpowiedzieć na tę sytuację, potrzebne są efektywne kosztowo rozwiązania, które sprostają najważniejszym wyzwaniom związanym z dekarbonizacją i obiegiem zamkniętym w branży wiatrowej, a mianowicie stal i łopaty. Z tego względu Ørsted i Vestas zainstalują na wszystkich przyszłych wspólnych morskich farmach wiatrowych wieże z niskoemisyjnej stali oraz, gdy będą już komercyjnie dostępne, łopaty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Firmy zobowiązują się tym samym do integracji zrównoważonych technologii, nie tylko jednorazowo, ale we wszystkich przyszłych projektach offshore. Ørsted tworzy stały popyt na innowacyjne rozwiązania Vestas w zakresie niskoemisyjnych i cyrkularnych rozwiązań.

– Nie ma gry w obronie, jeśli chodzi o zmiany klimatu. Nie ma też postępu bez partnerstwa. Dlatego w Ørsted jesteśmy bardzo dumni, że możemy współpracować z Vestas w celu integracji i skalowania najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie dekarbonizacji i obiegu zamkniętego, aby sprostać przyszłym wymaganiom klientów w zakresie farm wiatrowych o zerowej emisji netto. Wspólnie z Vestas prowadzimy branżę w kierunku zerowej emisji i wzywam decydentów na całym świecie, aby również podjęli działania i pomogli zwiększyć popyt na niskoemisyjne i cyrkularne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej –  powiedział Mads Nipper, dyrektor generalny Ørsted.

– Transformacja energetyczna wymaga bezprecedensowej skali i tempa, a do osiągnięcia sukcesu potrzebujemy silnego partnerstwa między wiodącymi firmami i branżami. Cieszymy się, że możemy współpracować z Ørsted, aby przyspieszyć wdrożenie naszej najnowocześniejszej technologii recyklingu okrągłych łopat i zwiększyć popyt na stal niskoemisyjną w łańcuchu dostaw branży wiatrowej. To partnerstwo jest krokiem naprzód w rozwoju projektów energetyki wiatrowej o obiegu zamkniętym i wysyła silny sygnał, że umowy handlowe i współpraca są niezbędne w naszej pilnej walce z kryzysem klimatycznym – mówił Henrik Andersen, dyrektor generalny Vestas.

Partnerstwo zakłada, że dla wszystkich wspólnych przyszłych morskich farm wiatrowych obie firmy zainstalują co najmniej 25 procent wież z niskoemisyjnej stali.

Należy podkreślić, że w ciągu ostatnich lat Vestas przewodził międzybranżowej współpracy w celu zapewnienia dostępności niskoemisyjnej stali do produkcji wież turbin wiatrowych.

Dzięki temu nowemu partnerstwu Ørsted i Vestas wysyłają silny sygnał popytu do przemysłu stalowego, aby jeszcze bardziej przyspieszyć skalowanie konkurencyjnej cenowo niskoemisyjnej stali dla morskiej energetyki wiatrowej. Wykorzystanie złomu stalowego produkowanego przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej, spowoduje zmniejszenie nawet o 70 procent emisję dwutlenku węgla z ciężkich płyt stalowych stosowanych w wieżach. 

Skalowanie recyklingu łopat

Vestas i partnerzy w projekcie CETEC są pionierami pierwszego rozwiązania polegającego na przetwarzaniu materiałów kompozytowych zarówno w istniejących, jak i przyszłych łopatach produkowanych na bazie żywicy epoksydowej i wykorzystywaniu odzyskanego surowca do produkcji nowych łopat. Stanowi to odpowiedź na największe wyzwanie branży w zakresie obiegu zamkniętego, a mianowicie wiele działających obecnie łopat, które muszą zostać poddane recyklingowi po zakończeniu ich eksploatacji. Vestas wraz ze swoimi partnerami Olin i Stena Recycling skaluje obecnie łańcuch wartości recyklingu w obiegu zamkniętym. Kiedy Ørsted będzie gotowy do komercyjnej produkcji, będzie zamawiał łopaty turbin wiatrowych wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu od Vestas, aby jeszcze bardziej przyspieszyć skalowanie technologii.

Ørsted i Vestas przewodzą branży energii odnawialnej w kierunku zrównoważonego rozwoju energii wiatrowej, przy jednoczesnym zwiększeniu skali i obniżeniu kosztów. Firmy jako pierwsze na rynku OZE, zatwierdziły naukowe cele dekarbonizacji całego łańcucha wartości na poziomie 1,5ºC, a obie firmy wdrożyły wiodące w branży programy dekarbonizacji i zaangażowania dostawców.

Cele SBT oparte o wiedzę naukową mają na celu utrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej 2ºC w porównaniu do poziomu z lat 1850-1900 (tzw. epoki przedindustrialnej). Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) definiuję metodologię, która wspiera ambitne firmy w ustalaniu celów redukcyjnych i transformacji działalności biznesowej tak, aby dopasować ją do realiów przyszłej gospodarki niskoemisyjnej. Przyjęte przez firmy cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych są uważane za „uzasadnione naukowo”, jeśli są zgodne z tym, co według najnowszych badań klimatycznych jest konieczne do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego. SBTi jest inicjatywą nawiązaną we współpracy pomiędzy CDP, inicjatywą ONZ Global Compact (UNGC), World Resources Institute (WRI), oraz World Wide Fund for Nature (WWF), a także jest jednym ze zobowiązań koalicji We Mean Business.

Firmy są również zaangażowane w rozwiązanie największego wyzwania w branży w zakresie obiegu zamkniętego - zakończenia składowania łopat - dzięki czemu są oczywistymi partnerami do podjęcia kolejnych kroków w kierunku farm wiatrowych o zerowej emisji netto.

Oprócz zobowiązań dotyczących niskoemisyjnych stalowych wież i recyklingu łopat, Ørsted i Vestas zobowiązały się również do zbadania innych obszarów współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym różnorodności biologicznej, aby zapewnić rozwój energii odnawialnej w równowadze z naturą.



Źródło: Ørsted, Deloitte

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.