OSP z regionu Morza Bałtyckiego zacieśniają współpracę na rzecz większej suwerenności energetycznej

zk

08.05.2023 11:18
Strona główna Energetyka, OZE OSP z regionu Morza Bałtyckiego zacieśniają współpracę na rzecz większej suwerenności energetycznej

Partnerzy portalu

OSP z regionu Morza Bałtyckiego zacieśniają współpracę na rzecz większej suwerenności energetycznej - ZielonaGospodarka.pl

Operatorzy systemów przesyłowych z krajów regionu Morza Bałtyckiego ogłosili zacieśnienie współpracy na rzecz zwiększenia suwerenności energetycznej w regionie. Wśród uczestników porozumienia znajdują się OSP z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji.

Prezesi i inni członkowie zarządu operatorów systemów przesyłowych (OSP) z krajów nadbałtyckich spotkali się w Berlinie, aby dalej zacieśniać współpracę. W spotkaniu uczestniczyły AST (Łotwa), Elering (Estonia), Energinet (Dania), Fingrid (Finlandia), Litgrid (Litwa), PSE (Polska), Statnett (Norwegia) i Svenska Kraftnät (Szwecja).

Celem inicjatywy jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu poprzez poprawę współpracy w zakresie planowania i operacji systemów przesyłowych. W ramach współpracy operatorzy będą wymieniać informacje i doświadczenia dotyczące kwestii technicznych, rynkowych i regulacyjnych związanych z przesyłem energii elektrycznej.

Podczas spotkania przedstawiciele OSP z Estonii, Łotwy i Litwy poinformowali o aktualnym stanie prac nad synchronizacją z siecią energetyczną Europy kontynentalnej do 2025 roku.

Potwierdzili zamiar zacieśnienia współpracy w celu wzmocnienia suwerenności energetycznej i osiągnięcia celów związanych ze zmianami klimatu - a tym samym włączenia coraz większej ilości energii elektrycznej z wiatru i słońca do infrastruktury sieciowej.

Zacieśnienie współpracy między operatorami systemów przesyłowych z regionu Morza Bałtyckiego jest szczególnie ważne w kontekście działań podejmowanych przez Unię Europejską w zakresie transformacji energetycznej i walki ze zmianami klimatu. Wymiana doświadczeń i koordynacja działań między operatorami zwiększy skuteczność decyzji podejmowanych na rzecz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym regionu.

Kierownicy spółek pozytywnie ocenili sposób wspólnego zarządzania krytyczną sytuacją w zakresie dostaw ostatniej zimy, będącą wynikiem wojny Rosji z Ukrainą. OSP pomagali sobie nawzajem ponad granicami, aby z wyprzedzeniem łagodzić potencjalnie krytyczne sytuacje w sieci. Działania obejmowały zakup paliwa dla elektrowni istotnych dla systemu, jak również ustanowienie stałego monitoringu.

Inicjatywa cieszy się poparciem władz państwowych z regionu Morza Bałtyckiego oraz instytucji europejskich odpowiedzialnych za politykę energetyczną. Operatorzy systemów przesyłowych z regionu Morza Bałtyckiego liczą na dalsze wsparcie w realizacji swoich celów.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.