Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

zk

10.03.2023 21:57
Strona główna Energetyka, OZE Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

Partnerzy portalu

Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Prezesi wiodących europejskich firm energetycznych stwierdzili, że Komisja Europejska musi dopracować szczegóły w przygotowywanym Net Zero Industry Act.

Nowe przepisy zmienią kształt europejskiego rynku energii elektrycznej.

Według WindEurope, prezesi firm takich jak Iberdrola, Enel i EDP stwierdzili, że ustawa musi promować odnawialne źródła energii, ułatwiać inwestycje i budować zaufanie inwestorów.

- Transformacja energetyczna musi przyspieszyć, jeśli chcemy dostarczać stabilną, bezpieczną i konkurencyjną energię elektryczną naszym europejskim klientom. Ostatnie dane dotyczące nowych inwestycji na rynku energii wiatrowej pokazały, że wiele przeszkód uniemożliwia tę transformację. Musimy zaktualizować nasz projekt rynku z długoterminowymi sygnałami cenowymi i ułatwić wydawanie pozwoleń na OZE, uznając jednocześnie osiągnięcia ostatnich 20 lat wspólnego rynku energetycznego - powiedział Francesco Starace, dyrektor generalny Enel.

- UE zainstalowała 16 GW z wiatru w 2022 roku, tylko połowę tego, co jest potrzebne do realizacji REPowerEU. Potrzebujemy pewności inwestorów, aby wrócić na właściwe tory. Nakładanie CfD na nowe lub istniejące projekty, lub rozszerzanie środków nadzwyczajnych nie będzie służyć celowi Europy, jakim jest zapewnienie neutralności klimatycznej przy jednoczesnej ochronie konsumentów - zuaważył Ignacio Galan, prezes wykonawczy w Iberdrola.

- Europa musiała rozwiązać problem wysokich cen energii, które zebrały żniwo wśród obywateli i przedsiębiorstw. Ale nieskoordynowane i źle zaprojektowane pułapy dochodów nie są rozwiązaniem. Przyczyniają się one do zastoju w inwestycjach wiatrowych w całej Europie w czasie, gdy zaufanie inwestorów jest kluczowe dla osiągnięcia naszych ambitnych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii. Pułapy przychodów nie mogą stać się stałym elementem projektu rynku - stwierdził Miguel Stilwell d'Andrade, prezes EDP.

- Ukierunkowana reforma Market Design powinna przywrócić zaufanie inwestorów i wzmocnić je w długofalowej perspektywie. Inwestycje w wiatr spadły gwałtownie w 2022 roku: 17 mld euro w porównaniu do 41 mld euro w 2021 roku. A w ubiegłym roku nie widzieliśmy żadnej FID dla żadnej morskiej farmie wiatrowej. Nadszedł czas, aby przywrócić inwestycje wiatrowe na właściwe tory - powiedział Sven Utermohlen, CEO Offshore Wind RWE Renewables i przewodniczący WindEurope.

- Reakcja Europy na amerykański IRA musi wspierać ekspansję naszego łańcucha dostaw energii wiatrowej i pobudzać rodzimą energetykę, aby pokonać kryzys energetyczny. Budowanie sektora energii wiatrowej i jego skalowanie zaczyna się od jasnych sygnałów inwestycyjnych opartych na stabilnym i solidnym rynku energii elektrycznej, odpowiednich zachętach do przyjmowania e-paliw oraz przyszłościowej rozbudowie infrastruktury - zauważył Rasmus Errboe, CEO Europe, Orsted.

- Unijna ustawa o przemyśle Net Zero musi zainwestować w rozbudowę sieci, portów, dróg, statków, dostęp do surowców i nowe zakłady produkcyjne. Budowanie skali w tych obszarach jest kluczowe dla wspierania rozwoju energetyki wiatrowej, ale to nie wszystko. Samo publiczne wsparcie finansowe nie jest w stanie utrzymać europejskiej konkurencyjności w dziedzinie energii wiatrowej, zrobi to dopiero sprawnie działający rynek, który stworzy popyt. Dlatego potrzebujemy szybszego wydawania pozwoleń, ponieważ skalowanie bez rynku nie jest zrównoważone - stwierdził Henrik Anderson, CEO Vestas.

- Aby przeprowadzić transformację energetyczną w Europie, potrzebujemy aukcji, które nie koncentrują się wyłącznie na cenie. Aukcje muszą nagradzać rzeczywistą wartość europejskiego łańcucha dostaw energii odnawialnej: bezpieczeństwo dostaw, zrównoważony rozwój, innowacje technologiczne, możliwość recyklingu i zaangażowanie społeczności lokalnych - powiedział Jochen Eickholt, CEO Siemens Gamesa Renewable Energy.

- UE ma okazję wykorzystać ustawę o zerowej wartości netto dla przemysłu, aby odejść od pomysłu, że odnawialne źródła energii należy budować wyłącznie w oparciu o ich cenę. Zamiast tego decydenci powinni ustanowić jasne standardy i kryteria, które wynagradzają rzeczywistą wartość odnawialnych źródeł energii, takich jak morska energia wiatrowa. Takie podejście może pomóc w realizacji celów związanych z lokalizacją i innymi celami rozwoju gospodarczego, przy jednoczesnym zapewnieniu ważnych korzyści środowiskowych, jakie zapewniają odnawialne źródła energii - podkreślił Jan Kjaersgaard, CEO Offshore Wind, GE Renewable Energy.

- UE powinna dać maksymalną możliwą elastyczność organom krajowym w wytycznych dotyczących pomocy państwa, w jaki sposób wspierają one europejski przemysł odnawialnych źródeł energii. Pomysł, że tylko Francja i Niemcy odniosą korzyści jest błędny. Hiszpania, Polska, Grecja i Holandia również znają wymogi strukturalne i wszystkie chcą inwestować w swoje łańcuchy dostaw energii wiatrowej. Inne mniejsze państwa członkowskie również tego chcą - powiedział Jose Luis Blanco, CEO Nordex.

- Niezależnie od tego, jakie publiczne wsparcie finansowe UE oferuje dla łańcuchów dostaw czystej energii, powinno być ono przydzielane na zasadzie otwartych drzwi.  Nie organizujmy długich procesów przetargowych ani zaproszeń do składania wniosków.  Przez wiele miesięcy nie wiesz, czy coś dostaniesz. Nasi konkurenci będą już inwestować. Siłą IRA jest jej szybkość i prostota - dodał Felix Henseler, dyrektor generalny ZF Windpower.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.