POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

kw

29.08.2023 11:56
Strona główna Energetyka, OZE Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Partnerzy portalu

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Iberdrola Renewables Polska Sp. z o.o.

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.

Po fazie testowej, pierwsza energia elektryczna z farmy wiatrowej została przesłana do sieci pod nadzorem morskiego centrum koordynacyjnego Iberdrola z siedzibą w Kerantour (Côtes d'Armor).

Produkcja farmy wiatrowej wzrośnie po zainstalowaniu i uruchomieniu 62 turbin wiatrowych w nadchodzących miesiącach.

"Z wielką dumą rozpoczęliśmy produkcję czystej energii z pierwszych turbin wiatrowych na morzu. To przełomowy moment po 12 latach ciężkiej pracy nad realizacją tego wielkoskalowego projektu, który przyczyni się zarówno do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego regionu Bretanii, jak i do transformacji energetycznej, będącej kluczowym elementem walki ze zmianami klimatycznymi" – mówi Emmanuel Rollin, CEO Iberdrola France.

Odnawialna i bezemisyjna energia elektryczna wytwarzana w Côtes-d'Armor w Bretanii


Wyprodukowana energia jest odbierana przez morską podstację elektryczną zlokalizowaną w centrum farmy wiatrowej. Dalej transportowana jest dwoma podmorskimi kablami eksportowymi o napięciu 225 kV zainstalowanymi przez RTE (Réseau de Transport d'Électricité) na plażę Caroual w Erquy. Energia jest następnie wprowadzona do sieci za pośrednictwem podstacji Doberie zlokalizowanej w Hénansal (Côtes-d'Armor).

Côtes-d'Armor: region pozytywnej energii


Farma wiatrowa Iberdroli będzie wytwarzała rocznie ok. 1820 GWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej (łącznie z ogrzewaniem) przez 835 tys. mieszkańców. Stanowi to ok. 9 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Bretanii.

Po całkowitym oddaniu do użytku instalacji, obszar Côtes-d'Armor (600 tys. mieszkańców) będzie produkować więcej energii, niż zużywa na własne potrzeby. Morska farma wiatrowa Saint-Brieuc zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Bretanii, przyczyniając się jednocześnie do realizacji celów Wieloletniego Programu Energetycznego (PPE).

***

O firmie Iberdrola

Iberdrola jest jedną z największych na świecie firm energetycznych i liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Firma aktywnie działa na rzecz transformacji energetycznej w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Grupa dostarcza energię do 100 milionów ludzi w kilkudziesięciu krajach. Koncentrując się na energii odnawialnej, inteligentnych sieciach i inteligentnych rozwiązaniach dla klientów, główne rynki Iberdroli to Europa (Hiszpania, Wielka Brytania, Portugalia, Francja, Niemcy, Włochy i Grecja), Stany Zjednoczone, Brazylia, Meksyk i Australia. Firma jest również obecna na  rozwijających się rynkach, takich jak Japonia, Tajwan, Irlandia, Szwecja i Polska. 

Zatrudniając prawie 40 000 pracowników i inwestując ponad 141,7 mld euro, firma odnotowała przychody w wysokości 39 mld euro i zysk netto w wysokości ponad 3,9 mld euro w 2021 roku. Na całym świecie Iberdrola wspiera 400 000 miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw, dzięki rocznym zamówieniom o łącznej wartości 12,2 miliarda euro. Iberdrola, będąca punktem odniesienia w walce ze zmianą klimatu, zainwestowała w ciągu ostatnich dwudziestu lat  ponad 130 mld euro. To pozwoliło budowę zrównoważonego modelu energetycznego, opartego na solidnych zasadach ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.