Wynik wyszukiwania - "francja" - Wiadomości

BGK: Inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym zwiększa wsparcie do 16 mld euro

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE), uruchomiona przez największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, w tym BGK, osiągnęła w latach 2019–2023 wartość 11,6 mld euro sfinansowanych projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym przekroczyła zakładaną pierwotnie kwotę 10 mld euro. Do inicjatywy dołączyła niderlandzka instytucja Invest-NL, zaś wszyscy członkowie zadeklarowali zwiększenie finansowania projektów z obszaru gospodarki cyrkularnej do 16 mld euro do końc
29.04.2024

Banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej zwiększają wsparcie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE) zwiększa deklarowane wsparcie do 16 mld euro. Zaangażowały się w nią banki z wielu państw Europy oraz podmioty unijne. Wśród uczestników tego przedsięwzięcia jest BGK.
24.04.2024

Rusza kolejna edycja wodorowego konkursu GOSPOSTRATEG w którym można zwyciężyć nawet 20 mln zł dofinansowania

NCBR ogłosiło XI konkurs GOSPOSTRATEG, którego tematem przewodnim jest magazynowanie wodoru w kawernach solnych. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 20 mln zł, a wnioski można składać od 20 maja do 14 sierpnia.
23.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.
12.04.2024

W drodze do neutralności klimatycznej

Aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, konsorcjum ENCASE prowadzi badania i rozwija technologie w zakresie wychwytywania i składowania tego związku chemicznego. W prace zaangażowani są naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
09.04.2024

LPP rozszerza zbiórkę używanej odzieży na rynki zagraniczne

Polska spółka odzieżowa LPP wprowadza możliwość przekazywania używanej odzieży w salonach swoich marek na rynkach zagranicznych. Już w lutym akcja rusza na Słowacji, w Czechach oraz Wielkiej Brytanii i stopniowo obejmie kolejne kraje, gdzie działają salony LPP. Dotychczas inicjatywa funkcjonowała w sieci sprzedaży stacjonarnej spółki w Polsce. Podjęte przez firmę działania wpisują się w dyrektywę Unii Europejskiej wprowadzającą obowiązkową selektywną zbiórkę tekstyliów, która będzie wymagana od 2025 roku.
26.02.2024

Paryż i Sofia będą współpracować w dziedzinie energii jądrowej

Francja i Bułgaria podpisały w środę umowę w dziedzinie energii jądrowej, która przewiduje współpracę firm z obu krajów w likwidacji starzejących się obiektów atomowych, eliminacji odpadów radioaktywnych i małych reaktorów modułowych – podaje agencja AFP.
22.02.2024

Fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku z dofinansowaniem do 142,77 mln euro

H2Silesia, projekt wodorowy Polenergii, może otrzymać do 142,77 mln euro dofinansowania na realizację. To efekt decyzji notyfikacyjnej Komisji Europejskiej. Projekt H2Silesia zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie. Polenergia to jedyna polska firma objęta programem Hy2Infra. „To bardzo ważny komunikat dla rynku i naszych inwestorów. Decyzja Komisji Europejskiej znacząco zwiększa wartość projektu” - mówi Iwona Sierżęga, członk
22.02.2024

51,8 mld euro - kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski w 2023 roku

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Tusk we Francji: filary naszego wspólnego bezpieczeństwa - energetyka, żywność i obronność

Trzy filary naszego wspólnego bezpieczeństwa to energetyka, żywność i obronność - mówił w poniedziałek w Paryżu premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
12.02.2024

Macron: współpraca między Polską i Francją jest siłą napędową w zakresie energii jądrowej

Współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej, nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie - powiedział w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.
12.02.2024

Port Szczecin-Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej przy budowie drugiej elektrowni atomowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.01.2024

Powerdot partnerem franczyzobiorców

Do końca 2024 roku inwestor planuje uruchomić 36 kolejnych punktów ładowania aut elektrycznych usytuowanych przy supermarketach oraz na stacjach benzynowych należących do franczyzobiorców znanych marek detalicznych. W efekcie infrastruktura stworzona w ramach współpracy Powerdot z franczyzobiorcami zwiększy się w bieżącym roku do ok. 60 dostępnych punktów ładowania. W gronie partnerów Powerdot są m.in. franczyzobiorcy Intermarche, E. Leclerca oraz SPAR.
19.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Życie po życiu, czyli jak ekologia zmienia świat?

64% konsumentów1 poprzez swoje codzienne działania stara się pozytywnie wpływać na środowisko – wynika z raportu opublikowanego przez Euromonitor International. Chociaż świadomość ekologiczna społeczeństwa stale rośnie, to ciężar zwiększenia wysiłków i realizacji systemowych modyfikacji spoczywa przede wszystkim na biznesie i administracji publicznej. A takich inicjatyw nie brakuje. Przykłady działań z całego świata pokazują, że zmiany są możliwe, a ich prowadzenie może realnie wpływać na rzeczywistość.
21.12.2023

Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu

18 grudnia br. przedstawiciele państw członkowskich zajmą się projektem Packaging and Packaging Waste Regulation – przepisów, które mają m.in. pomóc ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych i jeszcze bardziej przybliżyć kraje członkowskie do wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. Branża recyklerów, papierników oraz producentów opakowań z papieru i tektury apeluje do nowego rządu o wsparcie komplementarności recyklingu i ponownego użycia jako podstawy gospodarki o obiegu zamkniętym podczas głosowania nad projektem rozporządzenia.
14.12.2023

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Olejarz traktuje prądem. Koncerny paliwowe rozwijają punkty ładowania pojazdów elektrycznych

Globalne koncerny paliwowe dostosowują się do potrzeb rynku, rozbudowując swoją dotychczasową ofertę sprzedaży paliw o punkty ładowania pojazdów elektrycznych.
26.11.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: alternatywą dla węgla jest tylko wielkoskalowy atom

Alternatywą dla węgla, który w tej chwili jest podstawą naszego miksu energetycznego, jest tylko wielkoskalowy atom – oceniła we wtorek w Gdańsku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
15.11.2023

PIE: elektrownie wiatrowe rosną zbyt wolno, by UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r.

Przyrost mocy wiatrowych jest niewystarczający, żeby UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r. - ocenili w czwartek eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według KE by to było możliwe, rocznie powinno powstawać 37 GW nowych mocy, ponad 2-krotnie więcej niż w 2022 r. - dodano.
09.11.2023

Agrowoltaika: podwójne wykorzystanie gruntów - do produkcji rolnej i energii

Agrowoltaika, czyli połączenie na tym samym obszarze produkcji rolnej i produkcji energii z paneli może być receptą na ochronę gruntów rolnych przed zmianami klimatycznymi, jak i na brak gruntów pod fotowoltaikę - przekonuje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.
05.11.2023

Państwowy Instytut Geologiczny poszukuje złóż wodoru

Potrzeba dodatkowych badań, by ocenić, czy nagromadzenia wodoru na obszarze Polski mogą mieć charakter złóż - przekazał PAP Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Dodano, że dotychczasowe poszukiwania nie wykazały złoża wodoru, takiego typu jak to odkryte we Francji.
04.11.2023

Warsztaty dla firm z branży farmacji i biotechnologii

23 i 24 listopada br. odbędą się bezpłatne warsztaty online. Podczas nich uczestnicy dowiedzą się o możliwościach wsparcia finansowego i instytucjonalnego jakie oferuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Finance, Polski Fundusz Rozwoju, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A – Fundusz Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A, NCBR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
23.10.2023

Ekspert: tworzenie baz danych roślin z bezpłatnym dostępem kluczowe dla rozwoju nauki

W ciągu czterech lat zdigitalizujemy 7 mln okazów roślin zielnikowych i udostępnimy je za darmo w internecie. Mamy nadzieje, że zadziała to jak spirala i inne kraje też będą chciały iść naszym śladem. Tworzenie baz danych z bezpłatnym dostępem jest kluczowe dla rozwoju nauki – powiedział PAP dr Alan Paton, opiekun kolekcji roślin zielnikowych w Ogrodach Królewskich Kew w Londynie.
23.10.2023

PIE: wydobycie wodoru ze złóż naturalnych może ograniczyć emisje CO2 powstające przy jego produkcji

Wydobycie wodoru na poziomie 23 mln ton H2 może ograniczyć emisje związane z jego produkcją o 276 mln ton CO2 rocznie - zauważył Polski Instytut Ekonomiczny. Zasoby największego złoża tego surowca odkryte w 2023 r. we Francji są o ponad 4 razy większe niż planowana produkcja wodoru z OZE w całej UE w 2030 r.
21.10.2023

Francja nadal zainteresowana udziałem w polskim programie jądrowym

Francuski koncern EDF jest nadal zainteresowany udziałem w polskim programie energetyki jądrowej. Wybór lokalizacji i partnera do drugiej elektrowni powinien nastąpić szybko, by dotrzymać harmonogramu całego programu - przekonuje szef EDF w Polsce Thierry Deschaux.
18.10.2023

Zmiany klimatyczne oczami Europejczyków

Czy kolejne pokolenia mają szansę na dobre życie pomimo postępujących zmian klimatycznych? Jakie źródła pokryją w przyszłości rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną? Czy zmiana codziennych nawyków na bardziej proekologiczne jest istotna dla ochrony klimatu? Na te i inne pytania odpowiedzieli obywatele dziewięciu krajów europejskich, w tym Polski, w ramach badania opinii przeprowadzonego przez instytut Civey na zlecenie Fundacji E.ON.
17.10.2023

Nuklearny geszeft w cieniu wojny. Kto kupuje produkty jądrowe z Rosji?

Mimo toczącego się konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, kraje unijne nie rezygnują z handlu produktami w sektorze jądrowym z Rosją. Liderem atomowej współpracy unijno-rosyjskiej jest Francja, która odpowiada za ponad połowę unijnego import rosyjskich przemysłowych produktów jądrowych.
16.10.2023

Francja musi jechać po bandzie. Zbyt niski udział OZE w produkcji energii elektrycznej

Zdaniem narodowego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej, Francja musi zwiększyć udział OZE w produkcji energii elektrycznej oraz zmniejszyć zużycie energii o 1/3 do 2035 roku. Jest to poważne wyzwanie, ale możliwe do osiągnięcia.
10.10.2023

Europa i Chiny mogą stanąć przed perspektywą wojny handlowej o auta elektryczne

Europa i Chiny mogą stanąć w obliczu wojny handlowej - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Komisja Europejska oskarża Chiny o sztuczne zaniżanie cen aut elektrycznych; pośrednio skutki ceł antysubsydyjnych mogą odczuć europejskie firmy - dodali eksperci.
05.10.2023

Barometr: dla 51 proc. respondentów ceny elektryków nie zrównają się z cenami aut spalinowych

Ponad połowa (51 proc.) przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej prognozuje, że ceny samochodów elektrycznych nigdy nie zrównają się z cenami aut spalinowych - wynika z raportu Exact Systems "MotoBarometr 2023. Nastroje w automotive w Europie".
02.10.2023

Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu ministrów popierających rozwój energetyki atomowej

W czwartek i piątek około piętnastu ministrów spotyka się w Paryżu na międzynarodowej konferencji pod egidą rządu francuskiego i OECD, której celem jest przyspieszenie rozwoju energetyki jądrowej i zachęcenie instytucji międzynarodowych do jej finansowania. Polskę reprezentuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
28.09.2023

Elicit Plant ogłasza wprowadzenie innowacji technologicznej, która pomaga słonecznikowi w przetrwaniu zmian klimatycznych

Osiągający wyjątkowe wyniki produkt BEST-a, który pomaga kukurydzy przetrwać okresy suszy i oferuje niezwykły wzrost wydajności, jest obecnie dostępny w Europie, Brazylii i Ukrainie. Celem firmy Elicit Plant jest rozwój swojej działalności dzięki udostępnieniu, do końca roku, nowego innowacyjnego rozwiązania dla upraw polowych słonecznika - EliSun-a.
28.09.2023

Do końca sierpnia br. w Polsce zarejestrowano 48,5 tys. aut całkowicie elektrycznych

Na koniec sierpnia 2023 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 48 533 osobowe i użytkowe samochody całkowicie elektryczne. W tym okresie ich liczba zwiększyła się o 15 137 sztuk, tj. o 67 proc. w porównaniu analogicznym okresie 2022 r. - wynika z danych Licznika Elektromobilności.
26.09.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Francja: koniec upałów, czas na burze

W piątek o godz. 6 rano we Francji zostanie zniesiony najwyższy, czerwony alert dla 17 departamentów, które doświadczyły rekordowych temperatur podczas największej fali upałów w tym roku – informują francuskie media. W najbliższych dniach gwałtownemu spadkowi temperatur będą towarzyszyć burze.
25.08.2023

We Francji szczyt fali upałów - do 43 stopni - przed gwałtownym spadkiem temperatur w weekend

W środę nad dużą częścią Francji obowiązywał najwyższy, czerwony alert z powodu największej fali upałów w tym roku. W czwartek temperatury będą dochodzić do 43 stopni Celsjusza, a w weekend spodziewane jest gwałtowne ochłodzenie, miejscami nawet o 15 stopni – wynika z prognoz francuskiej państwowej służby meteorologicznej Meteo-France.
24.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.
21.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Francja. Największa w tym roku fala upałów rozszerza się na południową i wschodnią część kraju

Największa w tym roku fala upałów we Francji rozprzestrzenia się na południe i wschód, obejmując już 49 spośród 101 departamentów kraju – informuje portal dziennika „Le Figaro”, powołując się na państwową służbę meteorologiczną Meteo-France.
20.08.2023

Paryż - ponownie zła jakość wody w Sekwanie

Ujawniona w sobotę zła jakość wody w Sekwanie spowodowała, że organizatorzy testowych zawodów w triathlonie zrezygnowali z przeprowadzenia konkurencji pływania. Zawodnikom zaproponowano rywalizację tylko w jeździe na rowerze i biegu.
19.08.2023

Francja. Od soboty w 28 departamentach pomarańczowy alert pogodowy w związku z upałami

Ze względu na zbliżającą się kolejną falę upałów francuscy meteorolodzy ogłosili w piątek pomarańczowy alert pogodowy mający od soboty obowiązywać w 28 departamentach - podała AFP. Kilka najbliższych dni ma być najgorętszym okresem w tym roku we Francji.
19.08.2023

Belgia emituje coraz więcej CO2 z powodu zamykania reaktorów jądrowych

Belgia wyemitowała o 13 procent więcej CO2 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż w tym samym okresie ubiegłego roku - pisze "De Standaard" w poniedziałek, powołując się na badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Gandawie. Zamknięcie reaktorów jądrowych Doel 3 i Tihange 2 jest przyczyną wyraźnego wzrostu.
14.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Siemens Energy krytykowany za współpracę z rosyjską firmą nuklearną Rosatom

Siemens Energy, mimo wojny na Ukrainie, prowadzi interesy z rosyjską państwową spółką Rosatom – pisze portal RTL/ntv. UE robi wyjątek w kwestii sankcji wobec sektora energetycznego Rosji - w przeciwieństwie do ropy, czy gazu wciąż nie ma ograniczeń handlowych w sektorze jądrowym.
24.07.2023

Pływająca fotowoltaika nabiera tempa [WIDEO]

Akuo deweloper energii odnawialnej oraz pionier rozwiązań pływającej energii słonecznej we Francji, uruchomił swój nowy projekt w Cintegabelle, niedaleko Tuluzy w południowej Francji.
18.07.2023

PIE: przy konkurencji o zasoby Polska będzie zmuszona ograniczyć zużycie gazu o 11 proc.

Przy ostrej konkurencji państw członkowskich o zasoby i wstrzymaniu rosyjskich dostaw zimą, Niemcy, Włochy i Polska będą zmuszone ograniczyć konsumpcję w sezonie grzewczym 2023/24 odpowiednio o 23, 24 i 11 proc. względem 2021 r. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
21.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
20.06.2023

Raport PSPA: elektryfikacja polskiego transportu drogowego wymaga szybkiego wsparcia

Polski sektor transportu drogowego, generujący ok. 6 proc. PKB, wymaga pilnego wsparcia w celu elektryfikacji, którą wymuszą unijne regulacje - oceniono w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wsparcia wymaga zakup nowych pojazdów i budowa stacji ładowania.
15.06.2023

W Południowej Europie Iberdrola zbuduje zakład produkcji zielonego wodoru o wartości 750 mln euro

Firma Trammo z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, z myślą o eksporcie produkcji do Europy Północnej zakupi do 100 000 ton odnawialnego amoniaku rocznie z planowanego zakładu do 2026 roku.
10.06.2023

Francuski rząd znacjonalizował zadłużoną grupę energetyczną EDF, operacja kosztowała 9,7 mld euro

Rząd Francji zakończył w czwartek przejmowanie akcji grupy energetycznej EDF (Electricite de France); jej nacjonalizacja kosztowała 9,7 mld euro. Państwo posiada obecnie cały kapitał EDF - poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo gospodarki i finansów.
09.06.2023

Francja otwiera pierwszą fabrykę akumulatorów do pojazdów elektrycznych w "baterynjej dolinie"

Zakład ma produkować 800 tys. akumulatorów rocznie i stanowi europejską odpowiedź na ogromny udział Chin w rynku.
07.06.2023

Minister Anna Moskwa spotkała się z unijną komisarz ds. energii

Minister Anna Moskwa, 5 czerwca 2023 r. spotkała się z przebywającą w Polsce komisarz UE ds. energii Kadri Simson. Głównymi tematami rozmów były kwestie bezpieczeństwa energetycznego w kontekście przygotowań do zimy oraz wsparcia dla Ukrainy w sektorze energetycznym.
06.06.2023

USA przeznacza 275 mln USD na projekt SMR w Rumunii

Szczyt Liderów G7 był dla Stanów Zjednoczonych okazją do ujawnienia zamiaru udzielenia do 275 mln USD finansowania na rzecz małego reaktora modułowego, który firma NuScale planuje zainstalować w Rumunii.
28.05.2023

Francja chce zredukować emisję gazów cieplarnianych o 50 proc. do 2030 r. Na celowniku transport

Premier Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek rozszerzony plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Do tej pory Francja dążyła do 40 proc. redukcji emisji do 2030 r, teraz będzie to redukcja o 50 proc. zgodnie z nowym celem ustalonym przez Unię Europejską.
23.05.2023

Elektryczne rowery cargo z Poznania, sposób na korki i zanieczyszczenia miasta

Założona przez trzech pasjonatów kolarstwa firma Hazay z Poznania tworzy wysokiej klasy konfigurowalne elektryczne rowery cargo. Pojazdy zaprojektowano z myślą o potrzebach transportowych firm i rodzin z dziećmi. Ekologiczny, praktyczny i dostosowany do potrzeb klienta środek transportu, mający na celu złagodzenie rosnącego problemu zatłoczenia dróg i zanieczyszczenia środowiska w miastach, może wydawać się mrzonką. Marcin Grausch, Marcin Ciesielski i Kuba Garstkiewicz udowodnili, że można zbudować i wprowadzić na rynek rowery ca
22.05.2023

Europejski rynek energii czeka szereg zmian. Dzięki nim będzie bardziej odporny na kryzysy [WIDEO]

– Dla Polski największym wyzwaniem jest w tej chwili rozwój sieci, który nadąża za rewolucją energetyczną w postaci szybkiego rozwoju fotowoltaiki, energetyki słonecznej, wiatrowej i mniejszych magazynów – mówi prezeska zarządu Forum Energii, dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem jednym z elementów zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego i to o to Polska powinna zabiegać na forum unijnym. Tym bardziej że europejski rynek energii czekają zmiany, które będą go bardziej uodporn
21.05.2023

Francja tworzy sojusz krajów popierających energetykę jądrową

Francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher zorganizowała we wtorek w Paryżu spotkanie 16 krajów, w tym m.in. Polski, w celu konsolidacji zwolenników energetyki jądrowej. Państwo chce stworzyć w ten sposób „sojusz krajów popierających atom”.
16.05.2023

Morawiecki: musimy znaleźć swój własny sposób dojścia do zeroemisyjności

Musimy znaleźć swój własny sposób, aby dojść do zeroemisyjności; nie chcemy, by było to robione kosztem naszego społeczeństwa - powiedział w środę w Poznaniu podczas kongresu Impact'23 premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska dużo inwestuje w odnawialne źródła energii.
11.05.2023

Za kilka lat elektryczne ciężarówki zapełnią polskie i europejskie drogi [WIDEO]

5,7 proc. polskiego PKB generuje sektor transportu i magazynowania, a w szeroko pojętej spedycji i logistyce zatrudnienie znajduje blisko milion Polek i Polaków. Aby utrzymać pozycję europejskiej liderki przewozów ciężarowych, musimy nadążać za trendami na tym rynku — a takim w najbliższych latach będzie elektryfikacja całej floty pojazdów.
27.04.2023

Orlen Synthos Green Energy złoży wkrótce wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji pod SMR

Orlen Synthos Green Energy, spółka, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) amerykańskiej technologii BWRX-300, planuje złożyć w najbliższych dniach wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji - poinformował PAP Biznes Dawid Jackiewicz, wiceprezes OSGE. Spółka szacuje koszt pierwszego reaktora na ok. 1,5 mld euro.
26.04.2023

Polska może być jednym z europejskich pionierów SMR [WIDEO]

– Polska urasta w tej chwili do rangi jednego z liderów rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych w Europie – mówi Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24. Pierwsze reaktory SMR mają zostać wybudowane jeszcze przed 2030 rokiem w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, ale istnieje realna szansa, aby mniej więcej w tym samym czasie pierwsza taka jednostka powstała również w Polsce. – Orlen i Synthos planują postawić swoje małe modułowe reaktory jądrowe, które mają działać zarówno na rzecz dekarbonizacji zakładów takich j
26.04.2023

G7 zobowiązuje się do przyspieszenia rozwoju offshore wind, aby osiągnąć 150 GW do końca dekady

Ministrowie ds. klimatu, energii i środowiska państw grupy G7 zobowiązali się do przyspieszenia realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w morskie i pływające elektrownie wiatrowe, a także potwierdzili zobowiązania siedmiu krajów do osiągnięcia do 2030 r. celów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, które łącznie wynoszą 150 GW.
18.04.2023

Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE [WIDEO]

Gaz ziemny miał być głównym paliwem przejściowym w zielonej transformacji europejskich gospodarek, również Polski. Wybuch wojny w Ukrainie i konieczność odchodzenia od rosyjskich surowców zmieniły jednak nieco strategię państw UE w tym zakresie. Zgodnie z przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizacją Polityki energetycznej Polski w 2030 roku planowany udział gazu w polskim miksie energetycznym ma sięgnąć niecałych 30 TWh, czyli 15 proc. To znacznie mniej, niż zakładała poprzednia wersja. W tym czasie udział O
14.04.2023

Europejski wiatr inwestycji w onshore i offshore słabnie

Według organizacji branżowej WindEurope - w 2022 roku Europa zainwestowała zaledwie 17 mld euro w nowe farmy wiatrowe, co stanowi spadek z 41 mld euro w 2021 roku i najniższy wskaźnik inwestycji od 2009 roku.
07.04.2023

KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.
03.04.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

Zmiana dyrektywy o OZE podnosi jej obowiązkowy udział w miksie energetycznym o 10 pkt. proc.

Po całonocnych negocjacjach trójstronnych (KE, Rada UE, PE) osiągnięto w czwartek rano porozumienie w sprawie RED III - dyrektywy o energii odnawialnej. Porozumienie zakłada podniesienie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym UE na 2030 rok do minimum 42,5 proc., co oznacza wzrost o ponad 10 pkt. proc. z obecnych 32 proc.
30.03.2023

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

Madrycka spółka Ocean Winds podpisała z Navantia Seanergies umowę dotyczącą komponentów dla przyszłych morskich farm wiatrowych, w tym struktur pływających dla przyszłych farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich.
30.03.2023

UE ustanawia nowe wiążące cele w zakresie wykorzystania ekologicznego wodoru w przemyśle i transporcie do 2030 r.

UE ustanawia nowe wiążące cele w zakresie wykorzystania ekologicznego wodoru w przemyśle i transporcie do 2030 r.
30.03.2023

Koniec motoryzacyjnej telenoweli: zakaz silników spalinowych wprowadzony

W ostatni weekend ogłoszono porozumienie pomiędzy Berlinem a Brukselą, a 28 marca Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie określające rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku, dlatego utożsamiana jest z zakazem stosowania silnika spalinowego.
29.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
13.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
13.03.2023

Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

Prezesi wiodących europejskich firm energetycznych stwierdzili, że Komisja Europejska musi dopracować szczegóły w przygotowywanym Net Zero Industry Act.
10.03.2023

Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych – poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.
05.03.2023

Raport: każdy miliarder emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba

Najbogatszy jeden procent zarobił prawie dwie trzecie bogactwa, które powstało od 2020 roku, czyli prawie dwa razy więcej pieniędzy niż reszta światowej populacji - wynika z nowego raportu Oxfam. Dodatkowo każdy miliarder na świecie emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba
26.02.2023

Rekordowa susza we Francji! Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Francuski minister transformacji ekologicznej i spójności terytorialnej ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z bezprecedensową suszą. Francja nie zanotowała od miesiąca opadów przekraczających 1 mm.
23.02.2023

Chiny wracają na podium mocy offshore wind [RAPORT WFOW]

Według najnowszego raportu World Forum Offshore Wind, w 2022 roku na całym świecie, w morskiej energetyce wiatrowej przybyło 9433 MW mocy.
22.02.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Sasin: dobrze idą negocjacje Polski z Koreańczykami ws. energetyki jądrowej

Negocjacje Polski z Koreańczykami ws. energetyki jądrowej idą bardzo dobrze, bardzo szybko - powiedział w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Sama strona koreańska jest zaskoczona tempem prac i stopniem przygotowania strony polskiej do prowadzenia rozmów - dodał.
17.02.2023

Francuska oferta na budowę elektrowni jądrowej ciągle aktualna

Francuska oferta budowy elektrowni jądrowej w Polsce oraz szerokiej współpracy w tym obszarze jest ciągle aktualna - poinformował w środę wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.
15.02.2023

Szef MSZ Węgier: rząd Niemiec blokuje dostawy sprzętu do rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu

Rząd Niemiec nadal blokuje możliwość przekazania przez firmę Siemens Energy systemu kontroli dla nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu, które buduje rosyjski Rosatom - poinformował we wtorek w Paryżu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
15.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

Francja z ustawą przyspieszającą rozwój OZE

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a tym samym nadrobienie zaległości kraju w dziedzinie zielonej energii w obliczu kryzysu energetycznego.
08.02.2023

Traktory na ulicach Paryża, rolnicy protestują przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów

Setki traktorów przyjechały w środę rano do Paryża w związku z protestem francuskich rolników przeciwko rządowej decyzji o zakazie stosowania pestycydów.
08.02.2023

Francuski rząd: 100 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych w drugim kwartale roku

Cel 100 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych, początkowo zakładany na 2021 rok, powinien zostać osiągnięty w drugim kwartale 2023 roku - powiedziała we wtorek Olivia Gregoire, minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw, podczas debaty w Senacie na temat samochodów elektrycznych.
08.02.2023

W Polsce dostępnych jest niemal 110 w pełni elektrycznych modeli samochodów

O ponad 1/3 w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się oferta samochodów w pełni elektrycznych na polskim rynku. Wzrastają również pojemności akumulatorów trakcyjnych oraz moce ładowania. Średni zasięg osobowych samochodów całkowicie elektrycznych, oferowanych w dziewięciu segmentach rynku, przekracza już 430 km (WLTP) – wynika z 6. edycji „Katalogu pojazdów elektrycznych” PSPA.
07.02.2023

Francuzi zbadają możliwości dłuższej eksploatacji reaktorów jądrowych

Pałac Elizejski opowiada się za zbadaniem możliwości przedłużenia żywotności reaktorów jądrowych do 60 lat i dłużej, jeśli pozwolą na to zasady bezpieczeństwa - poinformowała w piątek agencja Reutera.
03.02.2023

Reaktor jądrowy Tihange 2 zostanie na stałe odłączony od sieci energetycznej.

We wtorek tuż przed północą reaktor jądrowy Tihange 2 zostanie na stałe odłączony od sieci energetycznej. Oznacza to, że po wcześniejszym wyłączeniu bloku Doel 3 z belgijskiego parku jądrowego zniknie drugi reaktor jądrowy.
31.01.2023

Hiszpańska państwowa spółka będzie produkowała paliwo jądrowe dla elektrowni atomowych radzieckiej technologii

Państwowa spółka handlowa Industrias Avanzadas S.A. (ENUSA) podejmie produkcję paliwa jądrowego dla reaktorów technologii radzieckiej VVER - 440 we współpracy z koncernem Westinghouse Electric Sweden AB - poinformowała ENUSA w oświadczeniu na stronie internetowej.
31.01.2023

Macron: musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2

Jeżeli do 2030 r. chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2 - ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że Francja wyemitowała w 2022 r. 410 mln ton CO2, a do 2030 r. planuje ograniczyć tę ilość do 270 mln ton.
30.01.2023

Francja. Strajkujący w akcji Robin Hood przekazują darmową energię szkołom, szpitalom i ubogim

Podczas ogólnokrajowych strajków w sektorze energetycznym we Francji pracownicy znaleźli nowy sposób protestu i w ramach akcji Robin Hood zapewnili bezpłatny gaz i prąd szkołom, uniwersytetom i gospodarstwom domowym o niskich dochodach w całym kraju - informuje w sobotę France24.
29.01.2023

Niemcy dołączą do projektu śródziemnomorskiego rurociągu wodorowego

Wodorowy rurociąg będzie transportował "zielony" gaz z Półwyspu Iberyjskiego do reszty Europy. Francja, Portugalia i Hiszpania wcześniej zgodziły się na budowę rurociągu, który powinien zostać uruchomiony do 2030 roku.
25.01.2023

Bosch Tech Compass 2023: dla większości osób technologia ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu

Czterech na pięciu respondentów uważa zrównoważony rozwój za ważny czynnik sukcesu gospodarczego. Rośnie zaufanie do technologii: 75 proc. uczestników badania wierzy, że postęp technologiczny uczyni świat lepszym. Życie w wirtualnych światach: 43 proc. respondentów wyobraża sobie zakup samochodu w metawersum. Dr Stefan Hartung, prezes Grupy Bosch: „Ludzie oczekują od firm pomocy w walce ze zmianami klimatu”.
24.01.2023

Setki piekarzy protestowało w Paryżu z powodu gwałtownego wzrostu cen energii

Setki piekarzy, niektórzy ubrani w fartuchy i wymachujący bagietkami, protestowało na ulicach Paryża, ostrzegając, że przetrwaniu wytwórców chleba i croissantów zagrażają ceny energii elektrycznej, które gwałtownie wzrosły w 2023 roku oraz wysokie ceny surowców potrzebnych do wypieków.
24.01.2023

EDF: francuski reaktor SMR będzie korzystać z efektu serii

Francuskie podejście do reaktora SMR zakłada współpracę z dozorami jądrowymi na etapie koncepcji, wczesne zdobycie klientów, a także unifikację, by przy produkcji wykorzystać efekt serii - powiedział PAP wiceprezes EDF Vakis Ramany. Pierwszy taki reaktor EDF - Nuward ma powstać w latach 30.
21.01.2023

EDF: Francuska oferta jądrowa cały czas przedmiotem dyskusji z polskim rządem

Francuska oferta budowy w Polsce energetyki jądrowej w oparciu o reaktory EPR jest cały czas aktualna. Jak powiedział PAP wiceprezes koncernu EDF Vakis Ramany, rozmowy są prowadzone. Według ambasadora Francji w Warszawie, EDF cały czas pozostaje w grze.
19.01.2023

Mer Paryża: mieszkańcy stolicy zdecydują w głosowaniu o losie elektrycznych hulajnóg

W kwietniu paryżanie zdecydują w referendum o dalszym funkcjonowaniu w mieście usług wynajmu elektrycznych hulajnóg, które są przedmiotem coraz większej krytyki – poinformowała mer stolicy Francji Anne Hidalgo.
16.01.2023

Naukowcy: rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii

Rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii, a zmiany klimatyczne spowodowały rekordowe ekstrema pogodowe, które zmniejszyły plony, wysuszyły rzeki i doprowadziły do tysięcy zgonów - poinformował w najnowszym raporcie Copernicus Climate Change Service (C3S), unijny program obserwacji Ziemi.
11.01.2023

Francja przekaże Pakistanowi 360 milionów euro na odbudowę po powodziach

Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.
09.01.2023

Bułgaria. Zawarto umowę o dostawach paliwa jądrowego z francuską firmą Framatome

Władze Bułgarii podjęły kolejny ważny krok w celu dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego do elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - w piątek podpisano porozumienie o dostawach z francuską firmą Framatome. Tydzień wcześniej podpisano analogiczną umowę z amerykańskim koncernem Westinghouse.
30.12.2022

TotalEnergies chce przejąć Polską Grupą Biogazową

Francuska spółka TotalEnergies Gaz and Electricite Holdings SAS zamierza przejąć Polską Grupą Biogazową. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wydanie zgody na koncentrację wpłynął 20 grudnia br. - poinformował UOKiK w środę. Jak dodano, sprawa jest w toku.
28.12.2022

Tureckie pływające elektrownie zasilą Ukrainę?

Karpowership, turecki operator pływających elektrowni, rozmawia w sprawie dostarczenia Ukrainie do 400 MW energii elektrycznej poprzez Mołdawię i Rumunię. Statki-elektrownie mogą stanąć w portach Rumunii i Mołdawii.
13.12.2022

H2MED: wodorowy rurociąg pomiędzy Hiszpanią a Francją ma być gotowy do 2030 roku i kosztować 2,5 mld euro

Podmorski rurociąg między Barceloną a Marsylią ma transportować wyłącznie wodór i według harmnogramu powinien zostać ukończony do 2030 roku.
12.12.2022

Premier: stabilne źródła energii wśród najważniejszych wyzwań

Zapewnienie stabilnych źródeł energii, a także bezpiecznych dostaw żywności to jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek do zgromadzonych na Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym w Krakowie.
12.12.2022

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną wraz z firmami pracującymi przy morskich projektach wiatrowych i krajowym programie nuklearnym – napisało w piątek francuskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu dla prasy.
12.12.2022

Awaria transformatora przyczyną blackoutu w centrum Paryża

Około 125 tys. odbiorców w stolicy Francji zostało w czwartek wieczorem dotkniętych przerwą w dostawie prądu. Przyczyną wyłączenia była awaria transformatora.
09.12.2022

Lasy Państwowe zapowiadają rezygnację z ważnego międzynarodowego certyfikatu

Certyfikat FSC jest gwarantem zrównoważonej gospodarki leśnej. Informuje potencjalnego klienta, że – kupując drewno i produkty z drewna oznaczone tym certyfikatem – nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Dla większości działających w Polsce firm z branży drzewnej i meblarskiej posiadanie tego certyfikatu jest wymogiem, bez którego nie mogą sprzedawać produktów na zagranicznych rynkach. To dlatego zapowiedzi kolejnych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych o zamiarze rezygnacji z certyfikacji FSC wywołują takie
06.12.2022

We Francji wielki powrót do węgla

Elektrownia węglowa Emile-Huchet w Saint-Avold w Mozeli została ponownie otwarta i zaczęła produkować energię elektryczną od poniedziałku z powodu niedoborów prądu w kraju - poinformował we wtorek dyrektor zakładu Philippe Lenglart.
30.11.2022

Francję i Irlandię połączy "Celtycki Interkonektor" pozwalający na wymianę dostaw energii

Francja i Irlandia podpisały w piątek w Paryżu porozumienie w sprawie budowy "Celtyckiego Interkonektora" (Celtic Interconnector), który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku – poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo transformacji energetycznej.
28.11.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

Przedsiębiorcy w poszukiwaniu energetycznych alternatyw. „Wodór wydaje się atrakcyjny, ale brakuje informacji kto może z niego korzystać i jakie mieć zyski”

O tym, że zielony wodór może w najbliższych latach zyskać na znaczeniu jako surowiec energetyczny wiadomo nie od dzisiaj. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że energetyczna rewolucja w Europie jest wciąż bardziej zaawansowana niż w Polsce.
23.11.2022

Sasin o budowie elektrowni jądrowej w Polsce: Francuzi są w grze

Nie jest jeszcze rozstrzygnięta ani lokalizacja drugiej rządowej elektrowni jądrowej, ani partnerstwo, ale Francuzi są w grze - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że decyzje w tej sprawie będą zapadać w najbliższym czasie.
22.11.2022

Ile zarabia się w OZE? Przegląd stanowisk i zarobków.

Zatrudnienie w sektorze OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż pięciokrotnie. Oznacza to, że aż 85% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. A na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje? Ile można zarobić, pracując w tej branży? I jakie kompetencje należy mieć? Odpowiadamy.
21.11.2022

Nie będzie specjalnego podatku na budowę elektrowni atomowych [WIDEO]

„Nie jest planowana żadna danina atomowa, żaden podatek atomowy” – oświadczył Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas debaty „Kierunki rozwoju polskiego programu energetyki atomowej”. Dyskusję przeprowadzono w Centrum Prasowym PAP w ramach konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Zdaniem respondentów hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad ich dobrostan oraz środowisko

Według badań wśród ankietowanych z 13 krajów, w tym Polski, hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad środowisko, ochronę klimatu i dobrostan zwierząt - wynika z badania przeprowadzonego na zalecenie organizacji ekologicznej Compassion in World Farming.
12.11.2022

Samorządy i przedsiębiorcy muszą przestać obawiać się wodoru. Pierwsza w Szczecinie konferencja na temat zagospodarowania tego pierwiastka

Czy wodór może być napędem naszego regionu? Samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy wezmą udział w konferencji na temat surowca, którego potencjał jest eksplorowany w całej Europie.
08.11.2022

Francuski rząd prosi EDF o maksymalne wykorzystanie turbin wiatrowych, aby przetrwać zimę

Minister transformacji energetycznej Francji Agnes Pannier-Runacher wezwała koncern energetyczny EDF do maksymalnego wykorzystania turbin wiatrowych, aby przetrwać zimę, w związku z przedłużającym się wyłączeniem około połowy reaktorów atomowych firmy.
06.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Eurostat: najwięcej jedzenia marnujemy w domach - 70 kg rocznie w przeliczeniu na Europejczyka

W 2020 r. w Unii Europejskiej zmarnowano 127 kg żywności w przeliczeniu na jednego mieszkańca, z tego najwięcej, bo aż 70 kg jedzenia zamieniło się w śmieci w gospodarstwach domowych, najmniej – w restauracjach i handlu detalicznym – podał Eurostat.
03.11.2022

Rosja wysłała do Francji gigantyczny magnes na potrzeby programu jądrowego ITER

Rosja wysłała statkiem do Francji 200-tonowy magnes o średnicy 9 metrów na potrzeby programu jądrowego ITER. Jest to międzynarodowy projekt naukowy, w którym Rosja nie przestała uczestniczyć mimo sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę.
02.11.2022

Rzecznik PiS: pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej

Pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse. Jasno mówimy, że chcemy zbudować dwie elektrownie; wicepremier, szef MAP Jacek Sasin jest obecnie w Korei z Francuzami również jesteśmy w trakcie rozmów - mówił w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
31.10.2022

Atom ratuje klimat, czyli transformacja energetyczna z udziałem energetyki jądrowej i odnawialnych źródeł energii

Aby zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio skoordynowanej transformacji energetycznej w najbliższych dziesięcioleciach. Najlepszą drogą do realizacji tych założeń jest wsparcie i rozwój energetyki jądrowej i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
18.10.2022

Elektryczna francja: Macron ogłosił zwiększenie do 7 tys. euro dopłaty na zakup EV

„Premia ekologiczna” zostanie zwiększona do 7 tys. euro dla połowy gospodarstw domowych kupujących samochód elektryczny – zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Les Echos”.
17.10.2022

Europejskie porty sprzymierzają się, aby złagodzić problemy z przepustowością spowodowane wyższymi celami na rok 2030

Sześć kluczowych portów dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie zawarło sojusz w celu rozwiązania problemów z przepustowością, które już istnieją, a które staną się jeszcze bardziej palące w związku z tym, że cele dotyczące morskiej energetyki wiatrowej uzgodnione w ramach Deklaracji z Esbjerg przyniosą coraz większą dynamikę rozwoju morskich farm wiatrowych.
10.10.2022

Czy będą dopłaty do rowerów elektrycznych?

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy radny Sławomir Potapowicz (Nowoczesna) zapytał ratusz o możliwość dofinansowania zakup rowerów elektrycznych. Miasto nie ma tego w planach, ale oferuje więcej publicznych rowerów elektrycznych.
06.10.2022

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
06.10.2022

Politico: ws. wniosku o limit cen gazu szefowa KE ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę

Wiernie spełniając życzenia Berlina i nie uwzględniając wniosku 15 krajów członkowskich, w tym Polski, o wprowadzenie limitów cenowych na gaz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę zarówno przez kolegów z KE, jak i przez państwa Wspólnoty - ocenia we wtorek brukselski portal Politico.
04.10.2022

PIE: 500 mld euro na walkę ze skutkami rosnących cen energii w Europie

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii.
30.09.2022

Francja zamierza zainwestować w technologie wodorowe 9 mld euro do 2030 r.

W latach 2020-2030 Francja przeznaczy na technologie wodorowe 9 mld euro. Tylko w 2023 r. rząd w Paryżu zamierza wesprzeć firmy z tego sektora kwotą ponad 2 mld euro w związku z planem uczynienia kraju liderem w dziedzinie wodoru - podał w czwartek dziennik "Le Figaro".
29.09.2022

Francja: piekarze podnoszą ceny bagietek i croissantów; powodem droższa energia i pszenica

Francuscy piekarze od kilkunastu miesięcy podnoszą ceny bagietek i croissantów z powodu wyższych cen energii oraz rosnących cen pszenicy. W niektórych miastach średnia cena bagietek wzrosła z 90 eurocentów do nawet 1,5 euro.
28.09.2022

Sejmowe komisja za projektem ws. wypowiedzenia Traktatu Karty Energetycznej

Połączone sejmowe komisje ds. energii i spraw zagranicznych poparły w środę projekt ustawy o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej, który zakłada m.in. możliwość pozywania przez inwestorów państw-stron, w których mają oni swoje inwestycje chronione.
28.09.2022

Dziewięć krajów Morza Północnego stawia sobie za cel 260 GW morskiej energii wiatrowej do 2050 roku

Ministrowie Współpracy Energetycznej Państw Morza Północnego po raz pierwszy uzgodnili w ubiegłym tygodniu zagregowane, niewiążące cele w zakresie morskiej energetyki dla całego regionu NSEC.
20.09.2022

Francja wyłącza oświetlenie i zachęca do oszczędzania energii

Francja pomimo dobrej sytuacji w zakresie źródeł wytwórczych (70 proc. udziału energetyki jądrowej) wprowadza szereg ograniczeń związanych z zużyciem energii elektrycznej i ciepła. Ograniczeniu konsumpcji energii mają pomóc nawet wyłączone reklamy na lotniskach i dworcach.
14.09.2022

Ekspert: Przed nami blackout

W czasach wojny i szantażu energetycznego, kiedy Komisja Europejska przedstawia plan walki z kryzysem energetycznym, a Niemcy, nie oglądając się na Komisję Europejską, testują swoje systemy elektroenergetyczne i opóźniają odejście od energetyki jądrowej, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi w Polsat News, że Polska nie ma żadnego planu ograniczeń. Gdy PiS wyłączy zimą prąd, usłyszymy, że to dla naszego dobra.
12.09.2022

Science fiction? Niekoniecznie - orbitalne elektrownie solarne to nie fantastyka

Naukowcy i biznes coraz śmielej mówią o budowie orbitalnych elektrowni solarnych. Taka elektrownia na orbicie okołoziemskiej mogłaby działać prawie całą dobę - i z wyższą wydajnością, niż na Ziemi. Wlk. Brytania rozważa budowę takich systemów. Polska mogłaby w tym projekcie uczestniczyć - mówi PAP dr Adam J. Zwierzyński z AGH.
12.09.2022

Crouzet: wybór przez Polskę dwóch dostawców technologii dla atomu ma sens

Wybór przez polski rząd dwóch różnych dostawców technologii jądrowych ma sens, przyspieszyłby np. osiągnięcie celów projektu - ocenia wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.
09.09.2022

Średni roczny rachunek za energię przekracza płacę minimalną w 16 krajach UE

Średni roczny rachunek za energię w 16 krajach UE jest wyższy niż miesięczna płaca dla osób pracujących z najniższymi zarobkami. Ujawniła to Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), organizacja zrzeszająca związki zawodowe w Europie - informuje agencja Belga.
08.09.2022

Francja: Minister zapowiada zmianę krytykowanego prezesa największego koncernu energetycznego

Wkrótce nastąpi zmiana na stanowisku prezesa koncernu energetycznego EDF - poinformował we wtorek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Brak restrukturyzacji i polityka koncernu zostały skrytykowana przez prezydenta Emmanuela Macrona.
06.09.2022

Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

Świat potrzebuje teraz więcej ropy i gazu, aby poradzić sobie z niedoborem energii, jednocześnie naciskając na przejście na energię odnawialną, powiedział CEO Tesla Elon Musk.
06.09.2022

PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

Rozwój technologii wodorowej w Polsce, perspektywy związane z powojenną odbudową Ukrainy, prowadzenie działalności e-commerce w Europie i Azji znajdą się wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Biznesu - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
05.09.2022

Francja da 4 tys. euro osobie, która zamieni samochód na rower elektryczny

Rząd Francji chce zachęcić obywateli do przesiadania się ze starych, emisyjnych samochodów na rowery elektryczne. Temu będzie służył program dotacyjny zakładający wypłatę dokładnie 3976 dolarów na każdą osobę. Warunkiem jest wymiana samochodu na rzecz roweru tradycyjnego lub elektrycznego.
05.09.2022

Morawiecki chce zamrożenia kosztów emisji CO2

Chcę, aby koszty emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS zostały zamrożone na dwa lata na poziomie 30 euro za tonę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Paryżu, przed rozmowami z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
30.08.2022

Macron: Polska i Francja starały się głęboko zreformować rynek energii elektrycznej

Polska i Francja w ciągu ostatnich miesięcy starały się zreformować głęboko rynek energii elektrycznej. Mam nadzieję, że doprowadzimy te działania do końca - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozmową z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Paryżu.
29.08.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.