Po nitce do kłębka. Wymiana linii energetycznych kolejnym celem klimatycznym

Strona główna Energetyka, OZE Po nitce do kłębka. Wymiana linii energetycznych kolejnym celem klimatycznym

Partnerzy portalu

Po nitce do kłębka. Wymiana linii energetycznych kolejnym celem klimatycznym - ZielonaGospodarka.pl

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, na świecie musi zostać wymienione 80 mln km sieci linii energetycznych do 2040 roku, aby osiągnąć klimatyczne i wspierać bezpieczeństwo energetyczne. Przyspieszone tempo wdrażania energii odnawialnej wymaga modernizacji i utworzenia nowych korytarzy przesyłowych w celu połączenia zasobów odnawialnych, zarówno onshore, jak również offshore.

Sieci elektroenergetyczne stanowią trzon systemów elektroenergetycznych, zaś ich znaczenie będzie rosło wraz ze wzrostem roli energii elektrycznej w systemach energetycznych. Mimo ich kluczowego znaczenia, rozwój globalnej sieci energetycznej zgodnie z wytycznymi zmierzającymi do zeroemisyjności jest zagrożony – wynika z raportu „Electricity Grids and Secure Energy Transitions” („Sieci elektroenergetyczne i bezpieczna transformacja energetyczna”) opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA).

Raport przedstawia przegląd sieci na całym świecie, jednocześnie ostrzegając, że sieci energetyczne nie nadążają za rozwojem odnawialnych źródeł energii. 

Przyspieszenie wdrażania energii odnawialnej wymaga modernizacji istniejących sieci dystrybucyjnych i utworzenia nowych korytarzy przesyłowych w celu połączenia zasobów odnawialnych, zarówno onshore, jak również offshore. W opracowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną scenariuszu zerowej emisji netto do 2050 roku, energia wiatrowa i słoneczna odpowiada za prawie 90 proc. tego wzrostu całkowitego wzrostu globalnej mocy energetycznej w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Co najmniej 3000 GW projektów energii odnawialnej, z których 1500 GW jest na zaawansowanym etapie, czeka na podłączenie do sieci. Podczas gdy inwestycje w odnawialne źródła energii gwałtownie rosną – niemal dwukrotnie od 2010 roku – globalne inwestycje w sieci elektroenergetyczne prawie się nie zmieniły, pozostając na stałym poziomie około 300 mld dolarów rocznie – czytamy w raporcie.

W raporcie pochylono się nad kwestią potencjalnego niesprostania wymiany sieci. W takiej sytuacji szacuje się, że skumulowana emisja dwutlenku węgla w latach 2030-2050 byłaby o prawie 60 mld ton wyższa ze względu na wolniejsze wdrażanie odnawialnych źródeł energii, co skutkowałoby jednoczesnym wyższym zużyciem paliw kopalnych. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, spowodowałoby to globalny wzrost temperatury powyżej celu porozumienia paryskiego wynoszący 1,5°C, z 40-procentową szansą na przekroczenie 2°C.

„Ostatnie postępy w dziedzinie czystej energii, które obserwujemy w wielu krajach, są bezprecedensowe i napawają optymizmem, ale mogą być zagrożone, jeśli rządy i przedsiębiorstwa nie zjednoczą się, aby zapewnić, że światowe sieci elektroenergetyczne są gotowe na nową globalną gospodarkę energetyczną, która szybko się wyłania” – komentuje raport Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. „Niniejszy raport pokazuje, o co toczy się gra i co należy zrobić. Musimy inwestować w sieci już dziś, inaczej jutro staniemy w obliczu impasu” – dodaje. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.