Polsko-fińskie połączenie atomowe

Strona główna Energetyka, OZE Polsko-fińskie połączenie atomowe

Partnerzy portalu

Polsko-fińskie połączenie atomowe - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Baltic Nuclear Energy Forum

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, rozpoczęła współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services. Mają one zapewnić wsparcie techniczne przy projektowaniu oraz przygotowywaniu procesu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu. Aby zobaczyć dokonania Finów w zakresie budowy i zarządzania eksploatacją takim obiektem nie trzeba będzie jednak czekać dekady. 

Fortum oraz TVO to światowi liderzy z sektora energetyki jądrowej, którzy zarządzają elektrowniami jądrowymi w Finlandii oraz Szwecji. W ramach podpisanej z nimi dwuletniej umowy opracowana zostanie strategia przygotowania spółki Polskie Elektrownie Jądrowe do pełnienia roli operatora elektrowni jądrowej na Pomorzu. Celem jest odpowiednie zaplanowanie fazy funkcjonowania elektrowni, by była w stanie ruszyć zgodnie z harmonogramem. O wyborze tych podmiotów jako docelowego doradcy zadecydowało bogate doświadczenie w eksploatacji elektrowni jądrowych zwłaszcza reaktorów kategorii „trzeciej plus”. 

„Te działające obecnie stanowią drugą generację reaktorów, natomiast te, które są obecnie konstruowane, należą do trzeciej generacji, a nawet do kategorii ,,trzeciej plus”, gdzie w projektowaniu wyciągnięto wnioski z doświadczeń poprzednich. Ogólna zasada działania pozostaje podobna, lecz dodano nowe systemy zwiększające bezpieczeństwo” – mówił dr inż. Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zmienia się podejście do atomu - chcemy energii czystej i bezpieczeństwa dostaw - Baltic Nuclear Energy Forum - Blog (bnef.pl).

Pełniąc rolę inwestora, oba podmioty zaproszone przez PEJ współpracowały przy realizacji bloku Olkiluoto 3 - do tej pory jedynego w Europie oddanego do użytku bloku jądrowego najbardziej zaawansowanej generacji III+ reaktorów wielkoskalowych.

W ramach odbywającej się międzynarodowej konferencji Baltic Nuclear Energy Forum (18-22 marca, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku) nadarza się doskonała okazja, by zobaczyć jak funkcjonuje elektrownia jądrowa w Olkiluoto, bowiem organizatorzy przygotowali w ofercie wizytę studyjną do Finlandii. Elektrownia jądrowa w Olkiluoto, położona na zachodnim wybrzeżu Finlandii, jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych obiektów tego typu na świecie. W 2023 roku elektrownia osiągnęła imponujący rekord produkcji, który stanowił aż 31% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Finlandii. Było to możliwe dzięki efektywnej pracy dodatkowej jednostki reaktora, Olkiluoto-3, która dostarczyła prawie połowę całkowitej produkcji elektrowni. Ta inwestycja przykładem skutecznego połączenia technologii jądrowej z dążeniem do zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jej rola w fińskim systemie energetycznym jest nie do przecenienia, szczególnie w obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i potrzebą zabezpieczenia stabilnych źródeł energii. 

Szczegóły wizyty studyjnej w tym sprawnie funkcjonującym obiekcie można znaleźć pod linkiem: Wizyta studyjna BNEF - Olkiluoto, Finlandia | Komfort organizacji wydarzeń | Konfeo.

Zapraszamy również do zapoznania się z agendą konferencji: Dzień 1 BNEF

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.